Saz-instrumenten in Wandelkerk luiden literair festival over Turkije in UIT 11 Nederland telt 8 miljoen amateurkunstenaars. Velen van hen manifesteren zich tijdens de Week van de Amateurkunst (WAK) met als thema: 'Kijk, kunst!'. Ook in Zeeland. Week van de Amateurkunst DONDERDAG 23 MEI 2013 ken en Nederlanders zo verschillend op wordt gereageerd. Ozcan Akyol, Neder lands schrijver en columnist, is van de par tij om over zijn debuutroman Eusuit te ver tellen. Het is een deels autobiografisch boek over een 1\irks-Nederlandse jongen uit een gastarbeidersgezin die in aanraking komt met criminaliteit en in de gevange nis belandt. Ook de bekende cabaretière en schrijfster Nilgun Yerli (1969), geboren in Turkije, is aanwezig tijdens dit festival. Zij schreef on der meer Turkse Troel: de columns en De gar- nalenpelster. Journalist en Tlirkije corres pondent Bram Vermeulen voert een ronde tafelgesprek met de drie auteurs. Tot slot is er een meet greet. Woensdag 29 mei, Wandelkerk, Middelburg, 19.30 uur; kaarten a 7,50 zijn verkrijgbaar bij De Drvkkerij en de Zeeuwse Bibliotheek. Met de klanken van een saz wordt woensdagavond 29 mei in de Wan delkerk in Middelburg de toon ge zet voor het Literaire Festival in het kader van de Maand van de Vrijheid. Türkije staat centraal tijdens deze avond. De saz is een tokkelinstrument. Het is een luit met een lange hals. Alican Ozcelik speelt met zijn groep tijdens de inloop van deze bijeenkomst vanaf 19.30 uur T\irkse volksmuziek op traditionele saz-instru- menten. Joost Lagendijk, schrijver en Europarle mentariër voor GroenLinks van 1998 tot 2009 vertelt over zijn boek De Turken ko men eraan! en leest er enkele passages uit voor. Hij schreef het boek samen met zijn partner Nevin Sungur, met wie hij in Istan bul woont. Zij maken in het boek duidelijk waar het in alle controversiële kwesties in feite om draait en waarom daar door Hir- Ozcan Akyol is een van de gasten tijdens het Literair Festival Kijk, kunst! bij WAK in Zeeland door Ali Pankow De geest van De Ruyter trilt naar verwachting door in de muziekoptredens in de Spot. ontwerp Gerrit Treurniet Elf van de dertien gemeenten in Zeeland doen mee met de Week van de Amateurkunst (WAK). De manifestatie wordt vrijdaga vond in de Grote Kerk in Groede geopend tijdens de finissage van de poppeninstallatie van Rini Fenijn. Te vens is er een dansoptreden van Dancadavi- da en een muzikaal intermezzo door Tijl Damen. „We hebben voor Groede gekozen voor de opening omdat de gemeente Sluis nu voor de eerste keer meedoet met WAK", zegt projectleider Jenny van Kampen van Scoop. Volgens haar biedt dit evenement nog steeds een perfecte gelegenheid om kennis te maken met verschillende kunst vormen, van flamenco tot keramiek, van crossmedia tot fluisterpoëzie en van drum sessie tot straattheater om maar eens wat uiterste te noemen. „WAK biedt ruimte voor zang, dans, theater, proza en poëzie, fotografie, film en beeldende kunst. Elke gemeente is vrij een eigen programma op te stellen en het aanbod is verspreid over de provincie dan ook heel gevarieerd. Scoop speelt daar alleen een coördinerende rol in. Wij bieden in het kader van WAK wél een schrijfworkshop aan. Verder is er in nauwe samenwerking met de stichting Cavak een filmworkshop opgezet", vertelt Van Kampen. De schrijfworkshop wordt za terdag 25 mei gegeven in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg door Barbara Joy. Zij legt het accent op het verschil tussen vertellend en belevend schrijven. Verder geeft ze algemene schrijfadviezen die toe pasbaar zijn op elk niveau en bij elk genre. Belangstellenden kunnen zich nog t/m vrij dag aanmelden voor deelname via: romanafdeling@zeeuwsebibliotheek.nl De filmworkshop wordt onder de titel 'Cavak/WAK Filmfabriek' zaterdag 1 juni gegeven in de Zware Plaatwerkerij in Vlis- singen. Onder leiding van Escha Tanihatu, Raymond van Soest en Rieks Soepenberg komen tal van zaken aan bod: acteren, figu reren, stunten, camera, licht en geluid. Aan melden voor de filmworkshop kan via: wak@scoopzld.nl Van Kampen juicht de diversiteit van alle WAK-activiteiten zeer toe. „Het mooiste vind ik echter als er een specifiek aanbod is, dus meer dan een verzameling voorstel lingen die er toch al zouden zijn. Onder meer Middelburg onderscheidt zich daarin zeer positief, vooral dankzij de inzet van Hans Over- vliet", zegt de projectleider. „Ach, ik word zielsgelukkig van bijvoorbeeld een po dium op zaterdagmiddag in de stad waarop drie nationa liteiten muziek maken. Ter wijl er families van drie na tionaliteiten in het publiek staan, eikaars taal niet spre- ken, maar aan elkaar wel kunnen duidelijk maken hoe mooi ze het vinden." Aldus motiveert Overvliet waar om hij zich inzet voor het WAK-program- ma in Middelburg. Dat biedt een expositie van beeldhouwwerk in de Zeeuwse Biblio theek, Flamenco dans en een optreden van het Middelburgs Muziekkorps op de tent aan het Molenwater, een poëziefestival van jonge dichters, muziekoptredens van Mars- ha de Nooyer, East of the Sun, Blues Sensa tion en Djembé Bedlam. De muziekavond in de Spot zaterdagavond onder de noemer 'Made in Vlissingen Pop in Middelburg' is het resultaat van goede samenwerking tus sen podia De Piek en De Spot. De gemeente Noord-Beve land stopt de WAK in twee weekenden. Zaterdag 25 en zondag 26 mei draait om sa men muziek maken en luiste ren in café De Houtzaagwerf. Zaterdag 1 juni is er een kunstmarkt met workshops en demonstra ties bij Wissenkerke. WAK Veere manisfes- teert zich in twee weekenden met een KuNstmarathon langs negen locaties tus sen Zoutelande en Vrouwenpolder. Zon dag 26 mei zijn er in strandpaviljoen Noordduine tussen Domburg en Westka- pelle brunchconcerten. Informatie over alle programma's in de elf deel nemende gemeenten is te vinden via: ww.wakzeeland.nl Rini Fenijn met zijn poppenkastpoppen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51