UIT 9 SCHOUW Kunstschilder Tjarko ten Have (1947-2003) roept verwonde ring op. Zijn werk staat cen traal in een overzichtstentoon stelling in het kantoor van Covra N.V. in Nieuwdorp. DONDERDAG 23 MEI 2013 Rijke oogst Schildersweek Domburg Onlangs bij de 10e editie van de Schildersweek Domburg waren zo'n 30 schilders en fotografen veelal bui ten aan het werk. In de Duingalerie, Badhuisweg 2, en op Schelpweg 8 is de oogst van dit jaar de hele zomer elke middag te zien en te koop. Ook is er een overzichtsexpositie, met o.a. dit werk van Jacobina Trump. T/m 2/6. Marie Tak van Poortvliet Mu seum, Ooststraat 10a, Domburg. Di t/m zo 13.00 -17.00 uur. Jan de Munck is late telg van Haagse School Jan de Munck (1866-1943) stamt uit een familie van Middelburgse beurt schippers, maar werd kunstschilder. Hij zet landschap en portret vaardig neer in een aan de Haagse School ver wante stijl. In zijn tekeningen en schil derijen van de Zeeuwse wateren zie je de overgang van zeil- naar stoom vaart. Laatste week. T/m 26/5. Museum De Schotse Hui zen, Kaai 25-27, Veere. Dagelijks 13.00- 17.00 uur Oude rot in het vak Leo de Jong pakt snel uit Leo de Jong is ruim 80 en tekent, schildert en plakt met de verwonde ring en de vitaliteit van een kind, maar met de beheersing van een oude rot in het vak. Of het nu voorbij gangers zijn of een gevonden verpak king, alles kan aanleiding zijn tot ex pressief en speels werk met een vaak ironische ondertoon. Bliksemexposi- tie 26/5 en veiling op 2/6,13.30 uur. Alleen 26/5.15.00 - 17.00 uur. Walst- raat 80, Axel. Info: www.leodejong.nl Oorlog, sport, asielzoekers en dagelijks leven De Zilveren Camera is de belangrijk ste prijs voor fotojournalisten in Ne derland. In Middelburg is een selectie van 100 onthullende en ontroerende foto's uit 2012 te zien, waaronder de ze opname die Elmer van der Marei maakte van uitgeprocedeerde asiel zoekers die de nacht doorbrengen in een Amsterdams bushokje. T/m 21/6. CBK Zeeland. Balans 17, Middelburg. Ma. t/m vr. 9 -17 uur en 1e zo.v/d maand 13.00 - 17.00 uur. Zuivere figuren gevormd in abstractie en een ritme van stilte en klank Natuur in contrast en Binding met de aarde Ga aan de slag met zand, klei en steen in een buitengebied bij de WESTERSCHOUWEN van 15 t/m 23 juni Meer in www.kunstschouw.nl en het Kunstschouw Magazine Uitbundige naakten behoren ook tot Ten Have's werk. Eén van de schilderijen van musici, waarmee Tjarko ten Have in de jaren 90 faam verwierf. Hommage aan schilder pur sang Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. Nico Out Als je bereid bent je te ver wonderen is beeldende kunst een paradijs. Alles wat in de werkelijkheid voor komt vind je er terug en soms nog intenser dan je het zelf kunt beleven. Een ontmoeting, een schaduw, een patroon, het groen van lentebladeren, maar ook dro men, nachtmerries, pijnlijke of euforische ervaringen. Het is allemaal door kunste naars gezien, beleefd en verbeeld. En als een beeld mij iets kan tonen alsof ik het voor het eerst beleef, ervaar ik verwonde ring. Pure kleur en vorm kunnen die al op roepen. Ik kom hierop als ik het werk van Tjarko ten Have (1947- 2003) wil voorstel len. Een jong gestorven schilder van min of meer Zeeuwse komaf, geboren in 's Heer Arendskerke, van wie momenteel een overzichtsexpositie is te zien in het Covra-kantoor. Tjarko ten Have was zo'n jongen die als hij niet voetbalde altijd aan het tekenen was. En - zijn ouders waren inmiddels naar Pa- terswolde verhuisd - het was niet vreemd dat hij zich in inschreef voor kunstacade mie Minerva in Groningen. Daar leerde je het vak nog echt. Dat Ten Have de eerste ja ren na zijn opleiding hyperrealistisch werk te sloot daarbij aan. Zijn loopbaan kwam pas laat op gang door het ontbreken van commercieel talent. Via een vriend kwam hij - zelf muzikaal begaafd - in de muziek terecht. Pas in de jaren '80 pakte hij zijn beeldende activiteiten weer op. Geleidelijk ontwikkelde hij een eigen vorm van expres sief naturalisme. Hij verwierf in de jaren '90 zelfs faam met zijn schilderijen van sportmensen en musici. Maar ten Have was meer geïnteresseerd in schilderen dan in maatschappelijk succes en is eind jaren '90 meer bezig met ingetogen landschap pen, kerkinterieurs en uitbundige naakten, mede door de stimulerende band met Anthonia van Rappard, van Lijn 3, toen nog in Den Haag, nu in Geersdijk. Terug naar de verwondering. Tjarko ten Have schilderde alsof hij de wereld steeds op nieuw zag. Het moment omarmend dat het licht de rug van een vrouw streelt, de schoen van een voetballer de bal het doel in schiet en de gitarist de noten van zijn so lo de ruimte in schiet. En tegelijk verliefd zijn op de verf met wie hij een duet danst dat elke voorstelling tot een feest van bewe ging maakt. Vegen, streken, toetsen lijken zich vanzelf te voegen tot vormen, vluchtig in hun oppervlak, maar gedegen in de on derliggende structuur. In die combinatie vertoont zich de jazzdrummer die Ten Ha ve ook was. Hij schilderde om het beeld heen, zoals de drummer om de maat heen speelt als hij het ritme beheerst. Het gaat niet om de buitenkant. Onder de zinderen de huid van zijn doeken ligt de essentie. Hij kiest momenten, die iets van het we zen van degene onthullen die hij schildert; momenten waarin denken, voelen en doen samenvallen tot een intens zijn. De naak ten zijn een ode aan de vrouw die hij nooit 'had', althans voor langere tijd. Die zich toont in haar schoonheid, maar ongrijp baar blijkt. Vaak schildert hij zijn modellen op de rug gezien. Dat benadrukt een ono verbrugbare afstand. In zijn laatste jaren trekt hij vaak naar Groningen, waar magis trale, verstilde landschappen ontstaan. Ik zie ze als beeld van vrede hebben met een zaamheid, het op jezelf teruggeworpen zijn en je laden met de kracht van het land. De landschappen ademen rust. In 2002 openbaarde zich lymfeklierkanker. Ten Ha ve moest de verf verruilen voor Oost-Indi sche inkt. Met brede, ritmische penseelstre ken wist hij opnieuw de muziek in essen tie treffen. Tot hij op 30 augustus 2003 in Vlissingen overleed. T/m 19/6. 'Hommage aan Tjarko ten Have. Covra N.V., Spanjeweg 1, Nieuwdorp. Ma. t/m vr. 8.30 -17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49