Stijve Brit raakt verstrikt in een Italiaanse geluidshel Boeiend inkijkje in een streng orthodoxe joodse wijk in Tel Aviv UIT 7 Duidelijkheid, tot op de komma DERDAG 23 MEI 2013 Hadas Yaron (met baby) speelt de hoofdrol in Fill the void. duwnaar kan trouwen. De druk is groot in deze gemeenschap waar huwelijken door gaans worden gearrangeerd. De verwar ring waar iedereen mee worstelt en de bot sing tussen gevoelens en traditie tekent Burshtein genuanceerd voor ons uit. Er val len pijnlijke woorden, maar er zijn ook lichtere momenten. De uitkomst van alle opwinding blijft daarbij lang onzeker. Het intieme en mooi uitgebalanceerde ka rakter van Fill the void heeft beslist te ma ken met het feit dat Rama Burshtein zelf tot zo'n orthodoxe gemeenschap behoort. Verrassend om dan te vernemen dat een van- haar-inspirat-iebFomnen -Jane- Austen -is.- Fill the void Regie: Rama Burshtein Met: Hadas Yaron, Yif- tach Klein, Irit Sheleg Te zien in Middelburg door Leo Bankersen Als die mobieltjes er niet waren, zou je denken dat het een kos- tuum- stuk uit vervlogen tijden was. Fill the void speelt zich namelijk af in een streng orthodoxe joodse wijk in Tel Aviv. De gebruiken rond liefde en huwelijk zijn er anders dan we gewend zijn, maar de emotionele complicaties blijken even groot. Met onverwacht gemak gunt regis seuse Rama Burshtein ons een levendig in kijkje in die chassidische wereld. Het middelpunt van dit prachtig geacteer de drama is de 18-jarige Shiva (Hadas Yaron, beste actrice in Venetië). Op het punt te trouwen met haar droomprins, valt haar toekomst in duigen wanneer haar zus in het kraambed komt te overlijden. Want haar door verdriet overmande moe der bedenkt dat Shiva nu beter met de we- irt met door Fritz de Jong In de jaren zeventig van de vori ge eeuw floreerden in Italië de gialli: barok gestileerde horror films over bloeddorstige psycho paten met suggestieve geluidsban den. Berberian Sound Studio, de tweede speelfilm van Engelsman Peter Strickland, speelt zich afin een ge luidsstudio waar anno 1976 de soundtrack van een giallo wordt opgenomen. Uitgenodigd door een arrogante regisseur en diens onbetrouwbare producent komt een stijve Britse bandrecorderspe cialist de geluidseffecten maken. De altijd imposant acterende Toby Jones zet de techneut neer als een neuroot met een moeder complex. Obsessief stort hij zich op de crea tie van een geluidsdecor dat vol staat met snijdende schreeuwpar- tijen, het hakgeluid van ont hoofdingen en het sissende schroeien van brandend vlees. We zien hoe deze geluiden wor den gemaakt: door meloenen en andere landbouwproducten te doorklieven. Maar dat is zo 'bloe derig' in beeld gebracht dat het eng wordt. Omdat de geluidsman ook logeert in de studio, ontstaat een claustrofobische sfeer. Strick- land bouwt de nachtmerrie knap op door geluid en beeld sugges tief te combineren. Je ziet hoe de horror langzaam maar zeker bij Jo nes tussen de oren kruipt. Berberian Sound Studio Regie: Peter Strickland Met: Toby Jones, Tonia Sotiropoulou, Antonio Mancino Te zien in Zierikzee Bond pengeweld. Het mag dan over weldigend en verbluffend zijn, we krijgen niet meer het ge voel de geur van schroeiend rubber te ruiken. Vaste verschijning is nog steeds Vin Diesel als aanvoer der van de bende snelheidsdui vels. Door een grote kraak schatrijk geworden maar voort vluchtig. Zijn nieuwe partner is de moeilijk kijkende en ge spierde Dwayne Johnson als ve- ligheidsagent Hobbs, in het voorgaande deel zijn tegenstan der. Dat hij evenals Diesel ac teert als een robot, is in dit ka der van weinig belang. Samen nemen ze het op tegen een concurrerende autospecia list die half Moskou in een slag veld heeft veranderd en op zoek is naar een geheime com puterchip waarmee iedere oor log valt te winnen. Willen de makers de concur rentie met James Bond aan gaan? Het verhaal is tamelijk onzin nig en de spaarzame humor blijft jammer genoeg beperkt tot enkele korte intermezzo's. Fast Furious 6 Regie: Justin Lin. Met: Vin Diesel, Dwayne Johnson, Paul Walker, Mi chelle Rodriguez Te zien in Vlissingen, Goes en Ter- neuzen Toby Jones in Berberian Sound Studio. NOTARISPRAKTIJK VAN DONGEN Dam 37, Middelburg 0118 629155 www.notaris-vandongen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47