Terphuis: vertrouwen in inzet PvdA-fractie 'Minder zout is loze belofte' elkaar doen zijn heksen' ERP Drie hongerstakers vrijgelaten 14 maanden cel voor tandarts IN HET NIEUWS 3 DONDERDAG 23 MEI 2013 hete aardappel door den haag - Tot grote teleurstel ling van PvdA-Tweede Kamerlid Marit Meij slaagde de oppositie er gisteren niet in om de PvdA aan haar zijde te krijgen om nu stap pen te zetten op weg naar een 'menswaardiger' vreemdelingen beleid. Maar op de publieke tribu ne keek Sander Terphuis, jurist en het gezicht binnen de PvdA van het verzet tegen het huidige be leid, desondanks tevreden toe. De woorden van Maij, hoe nietszeg gend wellicht ook in de ogen van de oppositie, hadden Terphuis goed gedaan. „Het is duidelijk dat Maij hier zegt dat de verbeterpun- ten waargemaakt gaan worden", zegt Terphuis, zelf ooit gevlucht uit Iran. In het debat verwezen de coalitiepar tijen vooral naar adviezen die nog moeten komen en debatten die later nog worden gevoerd. Welke signa len heeft u gehoord dat er echt werk wordt gemaakt van uw motie „Niets voor niets zegt Maij dat ze de motie-Terphuis gaat uitvoe ren. De weg er naar toe is een aan gelegenheid van de fractie. Maar het gaat er om dat het vreemdelin genbeleid uiteindelijk humaner wordt." Heeft dit debat uw strijd verder ge bracht? „Hulpverleners zijn niet strafbaar als ze hulp bieden. Dat hebben we al binnengehaald. Ik vind dat een heel mooie stap."' U heeft er dus nog steeds vertrou wen in? „Ik heb alle vertrouwen dat mijn fractie de motie gaat uitvoeren. Of dat met coalitiegenoot WD is of met andere partijen, is niet aan mij." Er wordt nu toch een enorm beroep gedaan op uw geduld? Het kan tot het najaar duren voordat er duide lijkheid komt. „De staatssecretaris komt al bin nenkort met een reactie op het ad vies over het buiten-schuldbeleid. Het is goed dat daar haast achter wordt gezet. Het gaat om uitgepro cedeerde vreemdelingen. Die tel len als het ware hun uren tot er iets komt dat hen uit de brand kan helpen." Wanneer is voor u het moment dat u alle toezeggingen naast de motie legt? „Dat is lastig. Mijn motie telt acht verbeterpunten. De ene raakt aan de detentie, een ander aan een il- legalenquotum. Ik kan niet één moment noemen. Ik stel me voor dat de verbeteringen zo snel mo gelijk worden doorgevoerd." Voorafgaand aan het asieldebat demonstreerden gisteren vluchtelingen op het Plein tegen het strafbaar stellen van illegaliteit, foto Phil Nijhuis/ANP rele kaart te spelen en het inhou delijke debat te vertragen. Dat kan nog even, maar afs straks de adviezen en brieven komen moeten beide partijen kleur be kennen. Dan moet de PvdA zich uitspreken, met het weinig com fortabele idee dat zowel promi nent partijlid Sander Terphuis als de kritische fractieleden scherp zullen meekijken. De WD onder tussen, zal zich niet te veel willen laten wegzetten als partij die een knieval maakt voor 'zacht beleid van links'. De oppositie ziet met de vertra gingsstrategie van gisteren de bui al hangen. Een deal dreigt. CDA-Tweede Kamerlid Eddy van Hijum: „Straks komt er iets uit de hoge hoed van de coalitie en heb ben wij als Kamer het nakijken." Sinds begin deze maand tientallen asielzoekers begonnen met hon ger- en dorststakingen tegen hun detentie, zijn al zeker drie asielzoe kers vrijgelaten omdat de rechter oordeelde dat hun opsluiting onte recht was. Twee van hen hebben meegedaan aan de dorststaking. De hongerstakende asielzoekers vinden dat ze niet als criminelen behandeld horen te worden en dus niet gevangen horen te zitten. Asieladvocaten stellen vaak dat uit geprocedeerde asielzoekers al wor den vastgezet in afwachting op uit zetting terwijl er nog procedures lopen. Gisteren waren er nog negen hon gerstakers, van wie één ook geen vocht tot zich neemt den haag - De belofte van super markten en de vleesindustrie om het zoutgehalte in vlees de ko mende twee jaar met 10 procent omlaag te brengen, is waarschijn lijk de „zoveelste loze belofte". Dat zeggen de Consumenten bond, Nierstichting en Hartstich ting in reactie op de toezegging die de industrie woensdag deed. „De afgelopen jaren zijn er veel beloftes gedaan, maar feit is dat het percentage zout en verzadigd vet niet tot nauwelijks omlaag is gegaan", aldus een woordvoerster van de Consumentenbond. „Het enige product waar de laatste ja ren minder zout in zit, is brood. En dat komt omdat het ministerie van Volksgezondheid dat de broodindustrie wettelijk heeft op gelegd." De drie organisaties zou den het liefst zien dat zoutreduc- tie in alle sectoren wettelijk gere geld wordt. „Zelfregulering werkt niet in de praktijk", zegt de woordvoerster. De timing van de vleeswarenbranche en supermark ten om met het nieuws naar bui ten te komen, is volgens de woordvoerster „opvallend". Vol gende week staat er namelijk in de politiek een commissievergade ring gepland over de voortgang van het verlagen van zout en ver zadigd vet in levensmiddelen. stendal - Een tandarts die zeven gezonde tanden had getrokken, is woensdag in Duitsland veroor deeld tot 14 maanden cel wegens toebrenging van lichamelijk let sel. Ook mag hij zijn beroep 2 jaar niet meer uitoefenen. In eerste aanleg had hij 15 maanden cel ge kregen van de rechtbank, maar het gerechtshof in Stendal maak te er 14 maanden van. Volgens het Openbaar Ministerie had de man zelfs 11 tanden zonder medische noodzaak getrokken bij een 41-ja rige vrouw. Over het motief van de 42-jarige tandarts is niets be kend. Hij had eerder al een voor waardelijke straf gekregen voor het trekken van 20 tanden. een paar dagen in Nederland op uitnodiging van Human Rights Watch. Hij vertelde over zijn strijd voor lesbiennes, homo's, bi- en transseksuelen (LHBT) die be schuldigd worden van 'illegaal' ge drag. Hij moet opboksen tegen enorme vooroordelen. „Voor men sen uit Kameroen zijn twee vrou wen die het met elkaar doen hek sen." Van de tweeduizend strafrechtad vocaten in Kameroen zijn er maar twee die LHBT-zaken durven aan te nemen: Tongué en zijn collega Alice Nkom. Advocaten willen best opkomen voor mensenrech ten, maar niet voor gays. Zelfs een sms-berichtje kan grote gevolgen hebben in Kameroen. In maart 2011 werd lean-Claude Ro ger Mbede gearresteerd, omdat hij een andere man via zijn mobiel tje berichtte van hem te houden. Tongué: „Deze politicus dacht dat het een valstrik was om hem poot je te lichten en ging naar de poli tie. Hij wist niet dat de gevolgen zo groot zouden zijn voor de ver stuurder van het bericht." Mbede, cliënt van Tongué, kreeg drie jaar cel. Hij is, net als andere homo's in de gevangenis, gemarteld en lijdt aan ondervoeding. In de laatste drie jaar zijn 28 rechtszaken gevoerd tegen ho mo's en lesbiennes. In het jaarrap port van Amnesty International, dat vandaag verschijnt, worden di verse voorvallen genoemd van Ka- meroeners die zijn gearresteerd en mishandeld, ondanks claims van de regering in Yaoundé dat de situatie beter is geworden. Michel Tongué maakt de repres sieve sfeer aan den lijve mee. Be dreigingen hebben zijn vrouw en vier kinderen doen uitwijken naar de VS. Zelf draagt hij in Ka meroen een pistool op zak. Toch houdt hij hoop. „Er is voor uitgang in de samenleving. De laatste jaren worden hogere straf fen uitgedeeld. Maar ik denk dat het stuiptrekkingen zijn van ho mofobe rechters die de vooruit gang willen tegenwerken." Vertrek: 7, 14, 22, 23, 24, 29, 30, 31 juli, 11, 12, 13, 18, 25, 26, 27, 28, 29 augustus Inclusief: 1 hotelovernachting, 1x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Antwerpen: dé stad om te shoppen, cultuur te snuiven, sfeer te 'proeven' op een gezellig terras of lekker te dineren in één van de vele restaurants. Ons hotel ligt op een toplocatie in het hartje van Antwerpen en op loopafstand van alle belangrijke winkelstraten, pleinen en bezienswaardigheden. Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Londen Praag Kopenhagen Boek nu: www.effeweg.nl aXTau/a/v nf of bel 0529 46 96 67 e/fe»Ve<J.III Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking. Bk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3