Van Gaal neemt vier nieuwelingen mee Ferrari-klant is sprinters te snel af 32 SPORT Waar droomt u van? Vuelta komt in 2015 niet naar Nederland MARTIN VERKERK Tien jaar geleden schitterde tennisser Martin Verkerk op Roland Garros. GESINK WEER IN TOP TIEN ZEIST - Bondscoach Louis van Gaal heeft vier debutanten opgeroepen voor de oefentrip van het Neder lands elftal begin juni in Azië. Lerin Duarte (Heracles Almelo), Miquel Nelom (Feyenoord), Dwight Tien- dalli (Swansea City) en Jens Toorn- stra (FC Utrecht) zijn door de keu zeheer voor het eerst opgenomen in de selectie. Ook doelman Jasper Cillessen van Ajax meldt zich op 29 mei in Hoenderloo bij de groep. Cilles sen werd in 2011 al opgeroepen, maar kwam,toen niet in actie. Nederland speelt op 7 juni in Ja karta tegen Indonesië, 4 dagen la ter is in Peking China de tegen stander. Van Gaal kan in Azië geen beroep doen op twaalf A-in- ternationals. Zij gaan met Jong Oranje naar het EK onder 21 in Is raël, dat in dezelfde periode wordt gehouden. Mede daardoor is in de 21-koppige selectie ook weer een plek voor John Heitinga (Ever- ton), Erik Pieters (PSV) en Ricky van Wolfswinkel (Sporting). Zij ontbraken de laatste maanden om verschillende redenen. Van Gaal heeft vijf spelers vijf extra dagen vrij gegeven. Jonathan de Guzman, Dirk Kuijt, Robin van Persie, Arjen Robben en Rafael van der Vaart hoeven zich pas op 3 juni in Noordwijk te melden. De volledige selectie: Jasper Cilles sen (Ajax), Lerin Duarte (Heracles Al melo), Jonathan de Guzman (Swansea City), John Heitinga (Everton), Daryl Janmaat (Feyenoord), Siem de Jong (Ajax), Dirk Kuijt (Fenerbahce), Jere- main Lens (PSV), Miquel Nelom (Feye noord), Robin van Persie (Manchester United), Erik Pieters (PSV), Arjen Rob- ben (Bayern München), Ruben Scha ken (Feyenoord), Wesley Sneijder (Ga- latasaray), Dwight Tiendalli (Swansea City), Jens Toornstra (FC Utrecht), Rafael van der Vaart (HSV), Kenneth Vermeer (Ajax), Ron Vlaar (Aston Vil la), Michel Vorm (Swansea City) en Ricky van Wolfswinkel (Sporting CP). NOORDWIJK - Tijdens een persconferentie in Hotel Huis ter Duin mochten elf kinderen vragen stellen aan Louis van Gaal. Eén van hen vroeg: waar droomt u van? De bondscoach antwoordde dat hij droomt van wereldkampioen worden. Maar hij denkt niet, zo bekende hij, dat Oranje in 2014 de titel ook daadwerke lijk pakt foto Robin van Lonkhuijsen/ANP 'Ik was geen door Rik Spekenbrink De Grand Slamtoer- nooien in het tennis houden er mooie tradi ties op na. Wie bijvoor beeld op Roland Garros de kwart finale haalt, is voor de rest van zijn leven welkom in Parijs. Maar Martin Verkerk, die daar tien jaar geleden als laatste Nederlandse enkelspeler de finale van een ma jor haalde, twijfelt nog of hij de trip gaat maken. Vijfjaar geleden ging hij wel 'even kijken'. Maar Verkerk had het er soms moeilijk mee om terug te keren in het we reldje. De laatste fase van zijn car rière werd gekenmerkt door zwa re blessures, kritiek en randzaken. En veel minder door glorieuze overwinningen. Dat steekt nog steeds wel een beetje. Als Verkerk komende week naar Roland Garros komt, weet hij al hoe het gaat. „Ik kom aan, ga zit ten, kijk een wedstrijdje en ben dan meteen weg. Lekker eten in de stad." De lange man uit Alphen aan den Rijn deed het tijdens zijn carrière niet anders. Hij hing niet rond in het spelersdorp of bij de banen. Als het werk gedaan was, verliet Verkerk het park. Regelmaat was voor hem belangrijk. „Zeker als het goed ging, hield ik vast aan ri tuelen. Meteen naar het hotel, rus ten en altijd in hetzelfde restau rant eten." In 2003 vond Verkerk een goede Japanner. Het menu van die ze ventien dagen staat in zijn geheu gen gegrift. „Ik nam altijd sushi's en sashimi, shrimp tempura's en drie bier. Dat dronk ik mijn hele carrière. Bier is gezonder dan cola en goed voor de doorbloeding. Als een sporter het fijn vindt om na vijf uur trainen lekker te eten en drinken, moet je hem dat niet ontnemen, zei mijn coach." Verkerk was in Parijs in zijn ele ment en tenniste als nooit daar voor. Op de baan was hij uitbun dig, trok hij gekke bekken. Na de halve finale stortte hij neer op het gemalen baksteen en waren er tra nen. Nederland had er een held bij. Maar Verkerk zag ook al snel de keerzijde van de medaille. „Als jè het op het allerhoogste podium zó goed doet, wordt de rest al snel vergeten", bedoelt hij. Nog voor dat het gevallen is, heeft Verkerk het over 'dat woord'. Hij bedoelt: eendagsvlieg. Verkerk gruwelt er van. „Ik heb nooit begrepen waar dat woord vandaan is gekomen en waarom dat zo breed werd uitge meten. Al vóór Roland Garros stond ik in de top vijftig. Dat luk te niet door achterover te leu nen." Na een kwartiertje, als Verkerk zijn uitsmijter binnen heeft, geeft hij het toe. Hij was gefrustreerd over het beeld dat er kennelijk van hem was ontstaan. „Onbe wust was dat zo." Verkerk voelde dat hij wat moest winnen om het tegendeel te be wijzen. In 2004 lukte dat, in Amersfoort. Maar van het gevoel was hij niet af, blijkt eigenlijk in zijn hele verhaal. „Wij gaan in Ne derland slecht om met onze sport helden. Daar bedoel ik niet mee dat ik er één ben, trouwens. Maar kijk naar Marco van Basten. Die heeft ons hét sportmoment be zorgd. Een waanzinnige persoon lijkheid. Maar zoals hij als bonds coach en nu bij Heerenveen soms werd behandeld... We mogen daar best wat zuiniger mee omgaan. Hoe is er tijdens zijn carrière over Richard Krajicek gesproken? De beste Nederlandse tennisser ooit, Wimbledon-kampioen. Daar mag je toch wel waardering voor heb ben?" In 2008 stopte Verkerk, noodge dwongen. Na 3,5 jaar van schou derblessures was het klaar. „Ik ben zelf niet altijd goed omge gaan met blessures, zo eerlijk moet ik zijn", zegt hij nu. „Maar als je van de dokter hoort dat je negen maanden geen racket mag aanraken, maak je voor de buiten wereld wel eens vreemde beslis singen. Die ziet je niet van maan dag tot en met vrijdag revalide ren, maar wel op vrijdagavond in de kroeg." Verkerk kwam al snel weer terug in het wereldje, als trainer. „Maar ik kon nog niet met tennis om gaan, door de frustraties van mijn blessures." Hij belandde naar ei gen zeggen in een kleine depres sie. Niet het zwarte gat, maar 'een' gat. „Ik dacht wel van: het gaat niet echt goed. Maar ik ge bruikte geen drugs ofzo en was niet suïcidaal, ik vond het leven al tijd leuk. Ik dronk wel eens een drankje te veel, maar dat is niet LEEUWARDEN - De Ronde van Spanje gaat in 2015 niet van start in Nederland. Dat heeft de organi satie van de Spaanse wielerronde per e-mail aan de betrokken pro vincies en gemeenten laten we ten. In eerste instantie lag er een plan om de ronde in Emmen te laten starten. De provincie Drenthe haakte in november echter af van wege alle dopingschandalen in de wielersport. Andere provin cies, waaronder Zeeland, hoopten nog wel op een start in Neder land. De stichting La Vuelta Holanda 2015 zegt 'teleurgesteld' te zijn over het besluit van de organisa tie. De stichting, die nauw betrok ken was bij de lobby om de ron de naar Nederland te halen, wacht nog op een verklaring van uit Spanje. door Ad Pertijs VICENZA - Nergens wordt veront waardiging mooier neergezet dan in Italië. Helemaal op het einde van een Giro-rit die toch weer anders verliep dan menigeen had gedacht, ledereen verweet elkaar met veel woorden en gebaren van alles. „Ach, dat is de Giro", probeerde Ar- gos-spurter Luka Mezgec de verhit te Duitser Danilo Hondo te kalme ren. En dat allemaal omdat Giovan ni Visconti met een aanval op de enige pukkel van de dag bij velen de laatste hoop op een dagsucces de grond in had geboord. De aanvallers hadden gedacht in de nagenoeg vlakke etappe naar Vicenzo hun laatste kans te kun nen pakken. De sprinters dachten dat het voor hen was. Op het ein de werden ze allemaal verrast door het venijn van de Crosara. Visconti zette op de enige heuvel van de dag zijn wedergeboorte nog meer in de verf. De man uit Sicilië vertelde dat de winst op de Galibier (zondag) een andere ren ner van hem heeft gemaakt. „Je hoofd kan je gek maken, maar je hoofd kan je ook opstuwen naar grootse dingen", haalde hij nog maar eens de zwarte periode die achter hem ligt aan. Anderhalf jaar lang reed hij geen platte prijs. „Het zat niet goed in mijn hoofd, weet ik nu." Hij sprak pathetisch over de eerste zege van zijn nieuwe carriere. Hij dankte God en iedereen voor de grote om mekeer. Toen een journalist vroeg Robert Gesink is woensdag weer in de top tien terechtgekomen. „Omdat hij de dag ervoor materi- aalpech had", verklaarde Blan co-ploegleider Jan Boven. Had Gesink die niet gehad, dan had hij pas echt pech gehad, is de moraal van het verhaal achter de beslissing van de jury om hem in de rit van dinsdag alsnog dezelfde tijd te geven als winnaar Intxausti. Aanvankelijk oordeelde de jury dat Gesink uit de kopgroep was weggevallen omdat zijn ketting van het kamwiel was gevallen. Dat wordt niet gezien als materiaal- pech in de laatste drie kilometer en dus moest hij het tijdverlies voor lief nemen. „Wat ze niet had den gezien, was dat de ketting om de derailleur was geslagen. Dat geldt wel als materiaalpech." waarom hij gezien het gemak waarmee hij won op de Galibier en in Vicenza ooit zijn heil had ge zocht bij dokter Michele Ferrari werd hij plots giftig. „Waarom die vraag? Je maakt een fout, slaat de pagina om en gaat verder", was al les wat hij in al zijn verontwaardi ging kwijt wilde over de schor sing van drie maanden. In de hectiek van de levendige fi nale bleef Argos-Shimano-ploeg- leider Addy Engels opvallend rus tig. Terwijl juist hij alle reden had om eens grondig te vloeken. Na dat Mark Cavendish er was afgere den op de Crosara, leek de weg naar een sprintzege open te lig gen voor Mezgec. „Visconti was gewoon beter", zei hij over de knappe solo van de Italiaan. Dat Navardauskas met een kamika ze-actie in de laatste bocht Mez gec van de tweede plaats afhield, deed er verder niet toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32