Veerse kust een week in het teken van kunst 'Mussen? Daar heb ik geen tijd voor' Uitleg herinrichting Stemerdinglaan I I GRATIS! Pelgrims lopen van Gapinge naar Vrouwenpolder 26 WALCHEREN ZONOVERGOTEN AANBIEDING BIJ SJAAK VAN ZEE HERENMODE KAAPVERDISCHE MUS Vier Kaapverdische mussen zijn vanaf het tropische Razo meegevaren met de Plancius. -I Het lijkt dat ze longontsteking hebben; ze zitten zwaar en ademen oppervlakkig ff door Annemarie Zevenbergen WESTKAPELLE - Dansen en yoga aan de vloedlijn, zeedieren schilde ren, haiku's schrijven, veel muziek en exposities bezoeken. Een greep uit de activiteiten tijdens de KuNst- marathon tijdens de Week van de amateurkunst (WAK) in de ge meente Veere. Negen locaties langs de Veerse kust, tussen Zoutelande en Vrou wenpolder, doen mee aan de WAK vanaf aanstaande zaterdag tot en met zondag 2 juni. Veere heeft dit jaar gekozen voor het thema KuNstmarathon. Niet alleen stellen amateurkunstenaars hun deuren open voor publiek, de bezoeker kan zelf ook actief mee doen aan workshops of de diverse concerten beluisteren. Muziek vormt dan ook een belangrijk on derdeel van de Veerse KuNstmara thon. Wethouder René Molenaar opent de 'marathon' zaterdag in het Pol derhuis in Westkapelle om 10.30 uur, voorafgaand aan de uitrei king van de Stimuleringsprijs van het Prins Bernard Cultuurfonds aan het Polderhuis door de Com missaris van de koning Han Pol man. Aan deze prijs zit een be drag van tienduizend euro verbon den. Het Polderhuis doet dit jaar voor het eerst mee aan de WAK. Zo biedt het museum bijvoor beeld een open podium aan musi ci en is er een kunstenaarsplein. L Deze aanbieding geldt op alle artikelen in de winkel, met uitzondering van*! (na)bestellingen. Het gratis artikel is het goedkoopste artikel van uw a nkopen. w Sjaak van Zee Herenmode St. Adriaanstraat 7, 4461 JC Goes T: 0113-215652 E: info@sjaakvanzee.nl Maten t/m 62 'A, 64 en 57 Ook op maandagen van 13.00 tot 17.30 u geopend Er is veel muziek te beluisteren en te maken tijdens de WAK. Een greep uit het aanbod: jonge muzi kanten, vooral deelnemers aan ClassicFever, treden op tijdens de brunch-concerten in strandpavil joen Noordduine bij Domburg (zondag, 12.00-15.00 uur). Een week later is het de beurt aan Zeeuwse pop- en rocktalenten (Noordduine, 15.00-19.00 uur) tij dens de PopMarathon op twee po dia. Verder is er 'Duinmuziek' op diverse locaties en tangomuziek zaterdagmiddag in Zoutelande. In de museumtuin van het Marie Tak van Poortvliet museum in Domburg zijn er zaterdagmidag 1 juni akoestische concerten met onder meer Keltische folk door Tyrconnell (13.30-16.30). Het cen trum van Domburg is die dag ook het toneel van het Satues festival. Kinderen kunnen 's middags mee doen aan twee workshops Junior Standbeelden, waar ze leren hoe ze zich kunnen kleden en schmin ken om een standbeeld te zijn. De activiteiten en open ateliers zijn in Zoutelande, Westkapelle, Domburg, Strandpaviljoen Noord duine, Terra Maris, Oostkapelle, Vrouwenpolder, Breezand en Veere. Alle activiteiten en work shops zijn gratis. De exposanten tonen schilderijen, beeldhouw werk, sieraden en fotografie. De locaties zijn met elkaar verbon den door fiets- en wandelroutes. www.veere.nl Ophef over vier door Rebecca van Kaam HANSWEERT - Afgelopen zondag ochtend keerde expeditieschip Plancius terug naar thuishaven Hansweert. Naast de bemanning én reizigers waren er bij thuis komst vier extra passagiers meege komen: twee paren Kaapverdi sche mussen. Niet toevallig: het schip was naar de Kaapverdische eilanden geweest op een expedi tie voor vogelaars. Het is de eerste keer dat de Kaap verdische mus in Europa wordt gezien. „Tenminste, de eerste keer dat we het weten", zegt Kees Moe- liker, bioloog en conservator van het Natuurhistorisch Museum in Rotterdam. „Want niet alle vogels die met een boot mee naar Neder land reizen, worden gezien. Eerde re gevallen, ook al zijn ze niet ge documenteerd, zijn dus niet on denkbaar." Het eerste bezoek van de Kaapver dische mus aan Europa leidt tot opwinding onder vogelaars. Moeli- ker is zondag meteen gaan kijken aan boord van de Plancius. „Ik was een van de eersten die de nieuwkomers heeft verwelkomd." De mussen werden gevoerd door de bemanning van het schip. Moe- liker heeft ze geadviseerd hier mee te stoppen. Volgens hem kun nen ze prima hun eigen maaltje bij elkaar zoeken. „Maandag was het slecht weer, maar ik heb fo to's voorbij zien komen dat ze in secten aan het eten waren. Dat lukt ze dus prima." De vogels leven eigenlijk op het onbewoonde Kaapverdische ei land Razo. De lage temperaturen in Nederland zijn ze dan ook niet gewend. Pim Wolf, vogelaar en se cretaris van Vogelwerkgroep de Bevelanden is ook naar de mus sen gaan kijken. „Op de laatste fo to's die ik van de mussen gezien heb, vind ik ze er niet erg gezond uitzien. Maar het klimaat hier is dan ook niet wat ze gewend zijn. Het erop lijkt dat ze longontste king hebben; ze zitten zwaar en ademen oppervlakkig." De Plancius vertrekt over een paar weken naar Spitsbergen. Over wat er met de beestjes moet gebeuren, zijn Moeliker en Wolf het met elkaar eens: ze gewoon met rust laten. „Ik denk dat ze vanzelf van boord gaan en dat we er dan nooit meer iets van zien", zegt Moeliker. „Nu kunnen ze wel eten vinden, maar in de winter is dat een heel ander verhaal. En er zijn hier natuurlijk roofvogels, de kans dat ze gegrepen worden is groot." De mussen vangen en te rugbrengen gaat volgens beide vo gelkenners te ver. „Op de Kaapver dische Eilanden zijn het helemaal geen bijzondere vogels", aldus Wolf. Maar omdat de vogeltjes hier in Nederland wel bijzonder zijn, zou Moeliker ze wel graag aan de collectie in het Natuur historisch Museum toe willen voegen. „Het zijn de eerste Kaap verdische mussen die Europa be reiken. Tenminste, van die we het weten dan. Dat is bijzonder. Voor nu moeten ze gewoon met rust gelaten worden. Maar als ze dood gaan op het schip of later ergens dood gevonden worden, wil ik ze graag hebben." Als iemand de do de mussen vindt, vraagt Moeliker dan ook ze in te vriezen en con tact met hem op te nemen. Kees Moeliker, bioloog door Nadia Berkelder HANSWEERT - „U komt voor de vo gels? Die zitten op het schip hier achter. Volgt u die meneer in het groen maar." De bemanning en de werklui aan boord van de expe ditieschepen Plancius en Ortelius, die bij scheepswerf Reimerswaal liggen, zien de laatste dagen een stoet vogelaars aan zich voorbij trekken. „Of ik die mussen gezien heb? Daar heb ik helemaal geen tijd voor", lacht een werknemer die nét de trap naar de wal afkomt lo pen. Aad van der Spek wel. Hij is helemaal uit Lelystad komen rij den om de vier musjes te zien. „Ik ben een twitchef', vertelt hij. „Dat zijn vogelaars die speciaal afko men op zeldzame vogelsoorten. Er zijn allerlei soorten vogelaars, de twitchers zijn een ondersoort." Twee weken geleden reed Van der Spek nog naar Lauwersoog voor de bruinkeelortholaan. En van daag staat hij op het achterdek van de Plancius naar het rooster van de schoorsteen van het schip door Maurits Sep OOST-SOUBURG - De Burgemeester Stemerdinglaan in Oost-Souburg wordt anders ingericht. De straat wordt groener. De huidige twee rij banen met klinkers worden vervan gen door één rijbaan met asfalt en fietsstroken. Ook komt er ruimte voor water berging, ondergrondse afvalcontai ners en worden de kruisingen met het Koopmansvoetpad en het Oranjeplein aangepast. Hoe de nieuwe Stemerdinglaan er uit gaat zien, is te zien op een voorlopig ontwerp dat de gemeen te heeft gemaakt en dat ter inzage ligt in de hal van het stadhuis en in de bibliotheek van Oost-Sou burg. Het plan staat ook op de website van de gemeente. Wie op het plan wil reageren, kan dat doen tot en met woensdag 3 juli. Maandag 27 mei vindt over de her inrichting ook een inloopbijeen komst plaats in de Kwikstaart, Na- gelenburgsingel 2 in Oost-Sou burg. Wie belangstelling heeft voor het plan, kan er van 13.00 trot 19.30 uur binnenlopen om het te bekij ken. Er zijn medewerkers van de gemeente die vragen kunnen be antwoorden. te kijken met zijn verrekijker. Want daarachter moeten ze zit ten. „Het is geweldig mooi, vogels jagen. Een sport. Misschien toch een soort jagen." Van een collega-vogelaar heeft hij gehoord dat ze zojuist nog aan dek waren. „Dus het is een kwes tie van tijd." De vogelspotter in de groene camouflagekleding pro beert de beestjes te lokken door op zijn mobiele telefoon geluiden van de Hollandse huismus af te spelen. Tevergeefs. „Ze zullen het wel koud hebben." VROUWENPOLDÉR - Vanuit Gapin ge vertrekt zondag 26 mei om 14.00 uur de tweede tocht van de zeven pelgrimstochten over Wal cheren. De tocht vertrekt bij de Torenkerk in Gapinge en loopt via de Kleine Kerk in Veere naar de Pelgrimskerk in Vrouwenpol der De eerste pelgrims worden daar om ongeveer 16.00 uur ver wacht. Vooral in 1400 groeide Vrouwenpolder uit tot een bede vaartsoord. Mensen uit alle ran gen en standen en uit alle wind streken bezochten deze Pelgrims- kerk met het miraculeuze schilde rij van de Heilige Maagd. De der de pelgrimstocht is in september. EF i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26