De Vries bemoeit zich niet meer met theater Herdenkingsgebied oorlog in Vlissingen Tamminga was één met carillon I I 1 1 I 24 WALCHEREN Omdat hun directeuren er niet uit komen, krijgen Souburgse kinderen niet de beloofde brede school met meer en betere voorzieningen. 1947-2013 ONDERWIJS ANALYSE Sjoerd Tamminga door Theo Ciele middelburg - „Ik ben niet meer in dienst van de gemeente Middel burg. Ik ga dus ook niemand belas ten of ontlasten over zaken die bin nen de gemeente spelen." Oud-wethouder en tegenwoordig PvdA-Tweede Kamerlid Albert de Vries wil niet ingaan op de mede deling van zijn opvolger Saskia Szarafinski, dat tijdens zijn perio de als wethouder meer geld is uit gegeven aan voorbereidingskos- ten voor de nieuwe schouwburg, zonder de gemeenteraad daarvan expliciet op de hoogte te stellen. De gemeenteraad stelde in 2010 een half miljoen euro beschikbaar voor de voorbereiding van de bouw van een theater in het Mo lenwaterpark. Dat ging af van het totale budget voor de bouw dat door de raad was afgesproken. In oktober 2012, een maand nadat Szarafinski de taken van De Vries door Maurits Sep vlissingen - Meer aandacht voor wat er in de Tweede Wereldoorlog in Vlissingen is gebeurd, bij huidige en toekomstige generaties. Dat wil de gemeente Vlissingen bereiken door rond de Oranjemolen en aan de Commandoweg een herden kingsgebied WOII in te richten. De Oranjemolen vervult daarin een centrale plaats als informatie centrum waarin de verhalen en herinneringen van Vlissingers aan de oorlog worden verteld. De verhalen gaan over het dagelijkse leven tussen 1940 en 1945. Het Muzeeum zal het informatiecen trum inrichten en beheren. De ge meente moet de molen dan wel beter toegankelijk maken en er voor zorgen dat die ook goed ge bruikt kan worden, schrijven bur gemeester en wethouders in een voorstel aan de gemeenteraad. Voor het herdenkingsgebied WOII is een voorlopig ontwerp gemaakt. Daarin staat dat aan de zeezijde van de dijk bij de Oranje molen en de Commandoweg de monumenten komen te staan die nu herinneren aan de bevrijders van Vlissingen, het landingsmo nument, de Britse gedenksteen en een nieuwe Franse gedenk steen. Toekomstige herdenkingen zullen daar plaatsvinden. Over de dijk wordt een trap gelegd en op het herdenkingsgebied aan de zee zijde komt een bank. Aan de Commandoweg komt een nieuw parkeerterrein met plaats voor honderd auto's. Dat is niet al leen bestemd voor bezoekers van het herdenkingsgebied en het in formatiecentrum in de Oranjemo len; ook mensen die naar andere bestemmingen in de binnenstad willen, mogen er parkeren. Om het herdenkingsgebied te ver binden met de Commandoweg wordt een eenpersoons onderzee boot in een container geplaatst. Die zogenoemde biber werd al leen gebruikt in de Slag om de Schelde. Een exemplaar van de bi ber ligt nu in Fort Rammekens in Ritthem en dat komt dus naar Vlissingen. Het project kost 400.000 euro. De helft daarvan komt voor rekening van de gemeente, de andere helft komt binnen via Europese subsi dies. De werkzaamheden begin nen na het stormseizoen (oktober tot maart), zodat het herdenkings gebied klaar is in juni 2014. Dat is op tijd voor de herdenking van 70 jaar bevrijding van Vlissingen. had overgenomen, werd het plan voor een nieuw theater in het park afgeblazen vanwege de bezui nigingen. Toen werd de balans op gemaakt van de reeds gemaakte kosten. Het ging om 1,9 miljoen euro, waar de helft voor aankoop van de grond. Negen ton was be steed aan voorbereidingskosten. Tot haar schrik kwam Szarafinski er laatst achter dat de raad nooit in kennis is gesteld van de over schrijding met vier ton van het be schikbaar gestelde krediet. Ze maakte dit zelf bekend en noem de dit 'een zeer ernstige zaak'. De vraag of zij het De Vries kwa lijk neemt dat hij haar niet op de hoogte had gesteld noemt ze 'niet relevant'. Los nog van de vraag of De Vries bij de overdracht al op de hoogte was van de overschrij ding, gaat het om politieke verant woordelijkheid. En die ligt nu een maal bij de zittende wethouder, aldus Szarafinski. De raad praat maandag over de kwestie. Kinderen dupe impasse plan brede school door Maurits Sep oost-souburg - Gemeente en ba sisonderwijs deden Oost-Sou burg de belofte van twee brede scholen waarin de bestaande scho len zouden samengaan. De helft ervan is ingelost. In het noorden van het dorp staat een nieuw com plex waarin openbaar en bijzon- BREDE SCHOOL OOST-SOUBURG oorspronkelijke locatie voor één gebouw Kromwegesingel/ Vlissingsestraat infographic Donja Odijk der onderwijs samen wonen en werken: Het Kroonjuweel. Behalve meerdere scholen samen voegen onder één dak, is een bre de school ook een concept waar binnen kinderopvang, biblio theek, gymzaal en soms zelfs nog meer voorzieningen een plaats krijgen. Overigens kan het con cept 'brede school' ook worden ge realiseerd door gebruik te maken van meer locaties; op voorwaarde dat de scholen samenwerken en van eikaars gebouwen gebruik ma ken als dat nodig is. In ieder geval zullen extra voorzieningen dan moeten worden verdeeld en ge deeld. De ene school krijgt bij voorbeeld de gymzaal, de ander de kinderopvang. Waar gemeente en onderwijs trots zijn op Het Kroonjuweel, worstelen zij met het nakomen van de andere helft van hun belof te. Voor het zuiden van Oost-Sou burg lijkt een brede school onbe reikbaar. Pogingen zijn er genoeg geweest. In de loop der jaren zijn verschil lende mogelijkheden onderzocht en besproken. Eén nieuw com plex aan de Kromwegesingel; één nieuw complex op een andere plek in Souburg-Zuid, waarvoor tien locaties zijn onderzocht; één nieuw complex buiten het dorp, langs de weg naar Ritthem; een verdeelde samenwerking in een bestaand en een nieuw gebouw; en dan nu de laatste optie, geen brede school maar doorgaan in de huidige gebouwen en die een beetje opknappen. Elk plan had zijn voordelen én zijn nadelen. En elk plan had ook zijn voorstanders en zijn tegen standers. De Kromwegesingel lag Aan de zeezijde van de dijk komt een nieuw herdenkingsgebied. De Oran jemolen wordt een informatiecentrum over de oorlog, foto Ruben Oreel Iedere Goesenaar kent ze: de ca rillonklanken die al decennia lang vanuit de Grote Kerk over de stad dwarrelen. Voorlopig blijft het stil. Stadsbeiaardier Sjoerd Tamminga, verantwoorde lijk voor de klanken, overleed afge lopen dinsdag door een noodlotti ge val van de toren van de Grote Kerk. Hij werd 65 jaar. Tamminga was een geboren Goe senaar. Hij kreeg pianoles van Willem Harthoorn, tevens beiaar dier in Goes. Zodoende maakte Tamminga op jonge leeftijd ken nis met het instrument. Op elfjari ge leeftijd kreeg hij zijn eerste beiaardlessen. De Goesenaar ver trok voor een studie tandheelkun de naar Amsterdam en ook daar bleef hij de beiaard bespelen; op stadsbeiaardier de Oudekerkstoren. Vanaf 1974 studeerde Tamminga aan de Ko ninklijke Beiaardschool 'lef De- nyn' in Mechelen bij Piet van den Broek, waar hij in 1976 het diplo ma met grote onderscheiding be haalde. Een jaar later werd hij stadsbeiaardier van Goes. De laat ste jaren werkte hij ook samen met zijn zoon Jorrit, die compo nist en muziektechnoloog is, waarbij ze de beiaard combineer den met elektronica. i Eén van de vaste nummers die op het carillon ten gehore werden ge bracht, was 'Perfect Day' van Lou Reed. Op Koninginnedag 2009 voerde Tamminga het uit op het grootste carillon ter wereld in de Riverside Church in New York. Dat gebeurde nadat Lou Reed had gehoord dat zijn nummer regel matig klonk op het Goese caril lon. Reed wilde daar graag een op name van hebben. Het concert van Tamminga maakte deel uit van de de viering van vierhon derd jaar betrekkingen tussen Ne derland en Amerika. Tamminga zou het carillon ook op 21 juni be spelen tijdens het bezoek van Wil- lem-Alexander en Maxima aan Goes. Vrijdag is een afscheidsbij eenkomst voor Sjoerd Tamminga.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24