Middenstander durft niet meer naar de bank Rutte: 'Belastingregels voor multinationals veranderen niet' 'Meer vraag naar flexwerkers' Gratis ©ggo ECONOMIE 15 Bij Alles-in-1 van Ziggo. 66 Door onzeker economisch klimaat zal de vraag naar uitzendkrachten stijgen Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) altijd iets voor jou di DONDERDAG 23 MEI 2013 DNB maakte woensdag bekend dat de helft van de Nederlandse banken de voorwaarden voor kredietverstrekking aan het midden- en kleinbedrijf in het eerste kwartaal verder heeft aangescherpt, foto Lex van Lieshout/ANP DEN HAAG - Veel mkb'ers gaan er op voorhand al vanuit dat ze geen kans hebben om een lening te krij gen bij de bank. Dat zegt Hans Bies heuvel, voorzitter van MKB-Neder- land, woensdag in reactie op de aangescherpte kredietvoorwaarden door banken voor het midden- en kleinbedrijf. „Ik vrees dat veel bedrijven de moed hebben opgegeven. Ze den ken: Iaat maar, ik krijg toch geen krediet", vertelt Biesheuvel. Voor al de kleinere ondernemers, die flink hebben moeten interen op hun eigen vermogen, krijgen bij de bank nee te horen. „Het is pro bleem nummer bij onderne mers. Waar ik ook kom, overal hoor ik dat het heel moeilijk is, zo niet onmogelijk, om nog een le ning te krijgen. Banken zijn risico mijdend geworden en ze leyeren geen maatwerk meer", stelt de MKB-voorzitter. Toezichthouder DNB maakte woensdag bekend dat de helft van de Nederlandse banken de voorwaarden voor kre dietverstrekking aan het midden- en kleinbedrijf in het eerste kwar taal verder heeft aangescherpt. Daarnaast zou de vraag naar kre dieten onder mkb'ers zijn afgeno men, vooral door een dalende fi nancieringsbehoefte voor investe ringen en het herstructureren van de onderneming. Volgens Biesheuvel doen banken vooral moeilijk met het verstrek ken van leningen van tussen de 50.000 en 250.000 euro, ongeveer 80 procent van de kredieten in het mkb. „Vooral op deze lenin gen gaan banken niet meer se rieus in' ze zijn niet meer renda bel voor ze. Daar zit een heel groot knelpunt", weet de voorzit ter. Toch ziet Biesheuvel wel oplossin- door onze correspondent Petra Janbroers cf" BRUSSEL - Nederland voldoet aan al le internationale belastingregels en gaat de brievenbusconstructies van multinationals dus niet aanpakken. Volgens premier Mark Rutte, giste ren in Brussel na afloop van de EU-top over bestrijding van belas tingfraude, wordt hij daar ook niet door de andere EU-leiders op aan gesproken. „We zullen altijd rekening hou den met de eigen concurrentiepo sitie", zei Rutte nog voor de top begon. „Als we in internationaal, mondiaal en Europees verband tot nadere afspraken komen over belastingen dan geldt natuurlijk dat Nederland positief zal mee denken. We zijn altijd bereid er naar te kijken, maar onder het voorbehoud van het vetorecht." Belastingen zijn in de EU een zaak van de lidstaten. De EU-lidstaten lopen jaarlijks naar schatting 1 biljoen (1.000 mil jard) euro mis door particulieren die zwart geld naar het buiten land sluizen en bedrijven die met listige trucs onder belastingaf drachten proberen uit te komen. Om belastingontwijking van mul tinationals in te dammen, moeten zij in de toekomst openbaar ma ken hoeveel winst zij maken en hoeveel belasting zij betalen in elk EU-land. Dit voorstel van de Franse president Francois Hollan- de werd gisteren volop gesteund, ook door Rutte. Volgens Merkel moeten multinationals op den duur in elke EU-lidstaat waar zij winst maken naar verhouding van die winst belasting betalen. Met het aanpakken van rekening houders met stiekeme spaartegoe den werd 'een doorbraak' bereikt, aldus EU-voorzitter Herman Van Rompuy. De premier van Luxemburg Jean-Claude Juncker en de Oos tenrijkse bondskanselier Werner Faymann gingen akkoord met de automatische uitwisseling van ge gevens tussen alle EU-lidstaten over spaartegoeden van buitenlan ders. Eerder hadden de twee lid staten geëist dat eerst ook Zwitser land over de brug moest komen, nu stemden zij er zonder voor waarde mee in dat de Europese Commissie met Zwitserland, Mo naco, Liechtenstein, Andorra en San Marino over dergelijke gege vensuitwisseling gaat onderhan delen. Ook kwamen de leiders overeen nog voor de zomer een pakket maatregelen tegen btw-fraude goed te keuren. AMSTERDAM - De vraag naar uit zendkrachten neemt in de tweede helft van dit jaar naar verwachting weer iets toe. Bedrijfstakken die profiteren van de aantrekkende we reldhandel hebben dan meer be hoefte aan tijdelijk personeel. Dat voorspelt het economisch bu reau van ING woensdag. „In de exportgerichte industrie zijn de verwachtingen positief. Daar is straks iets meer werk, maar omdat het economisch kli maat nog steeds onzeker is zullen werkgevers niet meteen zelf men sen in dienst durven nemen. Zij kiezen dan voor uitzendkrach ten", aldus ING-econoom Ferdi nand Nijboer. Ook het Sociaal Akkoord kan goed uitpakken voor de flexb- ranche, denkt hij. Daarin is een aantal maatregelen aangekondigd die de ruimte voor werkgevers ten aanzien van het zelf inhuren van tijdelijk personeel wat in perkt. Bedrijven zullen zich hier door eerder moeten wenden tot een uitzendbureau. De stijgende vraag richt zich wel vooral op oproepkrachten die spe cialistische kennis in huis heb ben. In de financiële sector en bij de overheid blijft de behoefte aan tijdelijk personeel daarbij laag. Per saldo rekent Nijboer voor heel 2013 nog op een omzetkrimp in de flexbranche van 1 procent. Vorig jaar liep de omzet van de circa 11.000 flexbedrijven in Ne derland al met 2 procent terug. ING-econoom, Ferdinand Nijboer gen voor het kredietprobleem. „Er moet gekeken worden of al die eisen die nu aan banken wor den gesteld om extra kapitaal aan te houden, wel reëel zijn. Ook wordt momenteel onderzocht of pensioenfondsen hun reserves kunnen gebruiken voor het verle nen van krediet aan het mkb", al dus de voorman. De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) bevestigt dat het bankwezen door strengere eisen van de overheid momenteel min der financieringscapaciteit heeft. De organisatie roept onderne mers niettemin op hun kredietbe hoefte wel bij de bank te blijven uiten. „Het is in het belang van Neder land dat goede plannen wel de weg naar de bank blijven vinden. Voor kleine leningen hebben ban ken nadrukkelijk ruimte op de ba lans", aldus de NVB. Nu. -%) Wil je ook in en om je huis tv-kijken op een tablet en smartphone? Eenvoudig films en series bestellen, supersnel internetten, voordelig bellen en nog veel meer? Neem dan nu Alles-in-1 en ontvang een gratis Samsung Galaxy Tab 2 (7.0)*. Of kies een van de andere aanbiedingen. Ga naar ziggo.nl/allesinl of bel 0900-0730 (lokaal tarief) De aanbiedingen zijn alleen geldig voor nieuwe Alles-in-1 klanten die de afgelopen 6 maanden geen Alles-in-1 hebben afgenomen en een jaarcontract afsluiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15