Van Marktveld tot meestoof: ommetjes met verhalen uit noordoostelijk Goes Vraagtekens bij komst van wijk Buitenzorg II Gratis entree! FZC IJl Fotopresentatie WSS Zeeland Fietstocht voor jong en oud Kledinginzameling voor Cordaid Braderie en rommelmarkt i, woensdag22mei2013 BEVELANDEN en THOLEN 27 De achttiende-eeuwse loods, mensenredder en latere havenmeester en kustlichtwachter Frans Naerebout haalde met gemeentearchivaris Frank de Klerk herinneringen op bij de oude sluis in het Goese Sas voor de presentatie van het derde deel van 'Goes Bekeken', foto Marcelle Davidse door Claudia Sondervan GOES - Drie boeken in drie jaar tijd zijn er nu verschenen in de serie 'Goes Bekeken'. Gisteren werd het laatste deel gepresenteerd bij uit spanning Het Loze Vissertje bij het Goese Sas. Drie gidsen in jaszakformaat die de fietser en wandelaar langs be zienswaardigheden leiden op het Goese gemeentegrondgebied on der begeleiding van allerlei we tenswaardigheden. 'Kort door de Bocht (van Guinee)' kwam in 20120 als nieuwe stadsgids van Goes, 'Van Peperbuzze tot plan kentent' bracht in 2011 westelijke Goes in kaart en 'Van Marktveld tot meestoof beschrijft nu in ze ven etappes de folklore en land schappen van Kloetinge, Katten- dijke, Goese Sas en Wilhelmina- dorp. Het trio Allie Barth, Frank de Klerk en Arend van der Wel uit het Goese gemeentearchief larde ren de routes weer met onderhou dende vertelsels zoals over de te loorgang van de Kloetingse uit- vaartriten, de saga van de adellij ke middeleeuwse broers Van Heenvliet en hun onwettige nala tenschap in de bloedlijnen van Kattendijke, waar de schoolnaam De Kattenschulp vandaan komt en de moeizame totstandkoming van de sluis in het Goese Sas. Het boek geeft ook de nodige veld naamverklaringen, taalhistorische achtergronden en geschiedkundi ge achtergronden in terzijdes bij de beschrijvingen van wat er on derweg te zien is, wat ooit te zien was en hoe daar naar te kijken. Steeds in korte fragmenten, waar door alle wetenschap niet gaat ver velen en het boek ver weg blijft bij encyclopedische sferen. Uitleg bij moderne verschijnselen in het landschap als de onderwater sport, de binnendijkse zeedieren- teelt en af en toe een vleugje bij zondere flora en fauna helpen om de gidsen licht van toon te hou den. De derde uitgave in de reeks is weer doorspekt met veel fotoo tjes. Het handige steek-in-de-zak- formaat met de smalle bladspie gel heeft zijn beperkingen voor de illustraties. Die komen uft per soonlijke collecties, van nieuwsfo- tografen, uit beeldarchieven en il lustrator Danker Jan O reel maak te ditmaal twee tekeningen, van hoeve Hongersdijk en café De Tol met de watertoren te Kloetinge. Het boekje - met uitklapkaart in de kaft - is voor 12,50 euro te koop bij uitgever Paard van Troje en de Wy in Goes. nieuwland World Ship Society Zeeland (WSS Zeeland) houdt op donderdag 23 mei een foto presentatie met de titel 'De schepen waarop we voeren'. De presentatie wordt gehou den door Jan Anderiesse. De avond vindt plaats in het Dorpshuis van Nieuwland en de zaal is geopend vanaf 19.00 uur. De toegang is ge heel gratis. stavenisse De S.A.S. en de gemeente Stavenisse houden op zater dag 25 mei een fietstocht Er is een tocht van 12 kilometer en een van 30 kilometer. Deelnemers kunnen zich tussen 13.30 en 14.30 uur in schrijven bij Den Roosen- tuyll. De kosten voor deelna me bedragen 2 euro voor een volwassene en 1 euro voor kinderen. oud-vossemeer De kledinginzamelingsactie van Sam's Kledingsactie vindt op zaterdag 25 mei plaats. Gebruikte kleding, schoenen en huishoudtex- tiel kan in zakken ingele verd worden bij RK Paro chie Heilige Willibrordus in Oud-Vossemeer. De op brengst van de actie gaat naar de projecten van Cor daid Mensen in Nood. krabbendijke De jaarlijkse braderie en rommelmarkt in Krabbendij- ke vindt dit jaar plaats op vrijdag 24 mei. Er is van al les te vinden, van boeken tot speelgoed en van hapjes tot antiek. De markt is geo pend vanaf 18.00 uur. Er zijn ook diverse activitei ten voor kinderen als touw tje trekken en broekhangen. Er is ook een gratis attractie voor de kinderen. aan de Molenvlietsedijk moeten ook honderden woningen komen. Daar is Bouwfonds ook bij betrok ken. Bouw in Buitenzorg zou de ze plannen beconcurreren. „We proberen al anderhalf jaar in overleg te komen met Bouwfonds over dit onderwerp stelt Hoek. „Tot nu toe zonder overleg. Daar om wachten we af of en met wel ke plannen voor Buitenzorg ze ko men." De wethouder vermoedt dat het zo'n vaart niet zal lopen. Een groot deel van Buitenzorg kan pas worden bebouwd als en kele omliggende bedrijven zijn uitgekocht. „Ik betwijfel of de ont wikkelaar dat gaat doen." ABONNEE VOORDEEL THOLEN - Het is de vraag of de ge plande wijk Buitenzorg II in Tho- len-stad er ooit komt. Dat stelt wet houder Peter Hoek. Volgens hem is met ontwikkelaar Bouwfonds afgesproken dat ze de komende jaren in principe initia tieven mag ontplooien in het ge bied. „Als er plannen komen, zul len we die ook beoordelen. Maar de eerlijkheid gebied te zeggen dat wij als gemeente betwijfelen of het wel zo verstandig is om de ze wijk te ontwikkelen." Buitenzorg is niet de enige ge plande uitbreiding van Tholen. In Vestetuin en een nieuwbouwwijk Alstublieft! Een spaarzegel voor V6lllWS6BrOn uw gratis dagentree bij de Veluwse Bron. Kijk voor meer informatie www.pzc.nl/veluwsebron (-►) www.pzc.nl/veluwsebron

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55