I m l' 1 ZEELAND 29 SCENARIO'S ON TOUR a'" - I I II II fp WOENSDAG 22 MEI 2013 23 mei opening tentoonstelling rond de vier uitgewerkte scena rio's in de Kloostergang van het Abdijcomplex in Middelburg In juni, augustus en september trekken de statenleden in een zo- mertoer door Zeeland voor een brede maatschappelijke discussie met iedereen die wil meepraten over welke richting de provincie op zou moeten gaan. De uitgewerkte scenario's staan op www.zeei3nd2Q4Q.nl iVoedselRIJK Zeeland: Waterbou wers, innovators, handelaren en kennisproducenten zijn de land bouwers van 2040. De Zeeuwse steden zijn het centrum voor han del-, kennis- en opleidingsinstitu ten, evenals pleisterplaats voor conferentieoorden, laboratoria en (culinair) toerisme. De dorpen wor den gebruikt als buitenplaats. Delta Zeeland: In de dynamische Delta kun je wonen in een 3D-ge- print huis. Mensen werken in de Zeeuwse havens of bij de Water coöperatie. Het blauwe hart van het Europese waternetwerk. wordt betrokken. „We zetten een stip op de horizon waar we op willen aankoersen. „Met Voedsel rijk Zeeland trek je hele andere mensen en bedrijvigheid dan wanneer je inzet op een meer avontuurlijk georiënteerd Zee land in 2040. Om een voorbeeld te noemen: in het begin van de zeventiende eeuw vond je de bes te glasblazers van het land in Middelburg. Daardoor ontstaan onverwachte koppelingen en dus is het logisch dat hier de tele scoop is uitgevonden." Het ruimtelijk adviesbureau BVR, dat met Riek Bakker onder meer de kwaliteitsatlas voor Mid delburg vorm gaf, is nauw betrok ken bij de Zeeuwse toekomstver kenning. „Ze hebben zich de afge lopen maanden uitgebreid geïn formeerd en georiënteerd wat er al was en lag. We hebben meters leesvoer verzameld", vertelt Lies- beth Hermsen van de statengrif- fïe, die het project begeleidt. „We zijn dagen met hen door de pro vincie getrokken, ieder 'gat' heb ben we aangedaan. Daaruit is een eerste beeld naar voren geko men. Nu belanden we in de fase horizon waarin we de uitgewerkte scena rio's willen doorspreken met ie dereen die er maar een visie op wil loslaten. Wat vinden de inwo ners, het bedrijfsleven, de dorps raad, studenten en uiteenlopen de maatschappelijke organisaties belangrijk voor Zeeland. Waar zien zij de kansen voor Zeeland?" Die richting word maatgevend voor het debat eind dit jaar in de staten en de uiteindelijke koers die vanaf 2014 zou moeten wor den gevaren, aldus Hageman. „We zien dat Zeeland vergrijst en leegloopt. Maar dat is een si tuatie waar we nü mee te maken hebben. Over tien jaar kan dat misschien heel anders zijn. Wor den we de groene long van Euro pa? Dat zou zomaar kunnen. Moet je krimp gaan bestrijden? Ik stel me zo voor dat de staten nieuwe beleidsnota's toetsen aan de toekomstvisie. En natuurlijk ligt zo'n visie dan niet muurvast. Het zal altijd iets zijn wat wer kende weg wordt aangepast." Commissaris van de koning Han Polman geeft donderdag de af trap voor de verdere verkennin gen. stip op de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29