Oefenen moet, maar is 1; Anouk blaast Eurovisie Songfestival Opleidingen merken dat veel werkgevers beknibbelen op bedrijfshulpverlening. 4 BINNENLAND BRANDVEILIGHEID Minder mensen volgen cursus hulpverlening door Saskia Wassenaar DEN HAAG - Het aantal bhv'ers loopt terug. Dat wordt merkbaar bij bedrijven die de opleidingen en trainingen voor de bedrijfs hulpverlening verzorgen. Een brand kan in een paar minu ten om zich heen grijpen. De brandweer is dan nog niet ter plaatse, maar de bedrijfshulpverle ner (of bhv'er) als het goed is wél. Diens optreden kan daarom van levensbelang zijn. Daarom is in de Arbowet vastgelegd dat bedrij ven en instellingen bedrijfshulp verlening moeten regelen. Vol gens de Arbobalans 2011 van TNO heeft slechts 69 procent van de be drijven dat ook gedaan. Het minimum van één bhv'er op elke vijftig werknemers is in 2007 uit de wet gehaald. Doel daarvan was minder regels en meer eigen verantwoordelijkheid voor werk gevers. De wet vermeldt nu alleen nog dat een bedrijf Voldoende' bhv'ers in dienst moet hebben. Hoeveel voldoende is, moet blij ken uit een wel verplichte risico inventarisatie. Of de terugloop van het aantal bhv'ers een direct gevolg is van de wetswijziging, durven oplei dingsinstellingen, zoals 112bhv.nl van Reed Business (met ruim 10.000 cursisten per jaar een van de grotere spelers op de markt), niet te zeggen. Voor de opleiders Hoe wapenen wij ons tegen bran den? Wat gaat goed, wat kan beter? Vandaag deel 3 van een serie. staat wel vast dat de economische crisis niet helpt. „Die zet de bud getten voor bhv onder druk, waar door het risico bestaat dat de kwa liteit van de hulpverlening verder in het gedrang komt", zegt woord voerster van het Nederlands Insti tuut Basishulpverlening (NIB- HV), het kenniscentrum dat certi ficaten afgeeft. Volgens het NIBHV is het kort- De bedrijfshulpverleners die er wel zijn op de werkvloer, zijn vaak onvoldoende geoefend Bij brand in ggz-instelling bleken aanwezige bhv'ers onvoldoende voorbereid op een echt grote brand zichtig om alleen naar de kosten te kijken. „Een effectieve bhv-or- ganisatie vergroot dè veiligheid en als zich een incident voordoet, is de schade minder als bhv'ers in actie zijn geweest." Cijfers van de terugloop heeft het NIBHV niet voorhanden. Ook elders zijn geen cijfers te vinden. Het aantal bhv' ers wordt kennelijk nergens bijge houden. De Inspectie SZW (de vroegere Arbeidsinspectie) deed in de zorg onderzoek naar brandveiligheid als onderdeel van de bedrijfshulp verlening en constateerde dat cir ca de helft van de 95 onderzochte instellingen dit onderdeel niet op orde had. Vooral oefenen in de praktijk en gebrek aan bhv'ers in de nacht bleken pijnpunten. Een ander probleem is dat werkge vers vaak te hoge verwachtingen hebben van hun bhv'ers. De On derzoeksraad Voor Veiligheid (OW) trok hierover vorig jaar aan de bel, na onderzoek naar de brand bij ggz-instelling Rivierdui nen in Oegstgeest waarbij doden vielen. Er ging meer mis, maar de OW stelde achteraf onder meer vast dat de aanwezige bhv'ers on voldoende voorbereid waren op een echte grote brand. In Den Haag wordt een wetswijzi ging voorbereid die bedrijfshulp verlening moet omvormen tot ba sishulpverlening. De eerste regelt alleen de hulp aan werknemers op de werkvloer, de tweede is veel breder en omvat ook hulp aan bezoekers, bewoners en pa tiënten. De wet blijft niet beperkt tot gebouwen, zodat bijvoorbeeld ook festivals eronder gaan vallen. Wanneer een voorstel tot wetswij ziging naar de Kamer komt, is niet bekend. WAGENINGEN - De bedrijfshulpver lening is goed geregeld bij openba re basisschool De Tarthorst in Wa- geningen. Alleen een ontruiming oefenen, dat komt er steeds maar niet van. De Tarthorst is hierin zeker geen uitzondering en doet het met twee ontruimingsoefeningen in de afgelopen jaren misschien wel beter dan gemiddeld. Ga maar eens een ontruiming oe fenen met dementerende oude ren, of in een ggz-instelling, of een gevangenis. Dat brengt ook ri sico's met zich mee. Uit de Arbo balans 2011 van TNO blijkt bij voorbeeld dat in dat jaar niet meer dan circa de helft van de ge controleerde bedrijven in de fi nanciële dienstverlening de be drijfshulpverlening sowieso geor ganiseerd had. Els Withagen is lerares van groep 3/4 van De Tarthorst en één van de vijf bhv'ers. Dat is veel op de tussen de 140 en 150 leerlingen die de school telt. „Maar - zoals dat gaat in het onderwijs - heb ben we allemaal een parttime baan. Op deze manier kunnen we ervoor zorgen dat er altijd min stens twee bhv'ers aanwezig zijn", legt Withagen uit. Drie van de bhv'ers hebben net hun opleiding afgerond. „Zelfben ik zeven jaar geleden twee dagen naar een opleiding geweest. Eén dag brand en één dag EHBO", ver- door Geert Willems MALMÖ - Uiteindelijk bleef Anouk met haar negende plaats ver verwij derd van de Eurovisiecup. Dene marken won zaterdag met een gro te voorsprong het songfestival. Tij dens de puntentelling was snel dui delijk dat Nederland niet zou mee doen om de topposities. Toch heeft Anouk ervoor gezorgd dat het festival in Nederland hele maal terug is. De kijkcijfers spre ken boekdelen. 5,9 miljoen kijkers keken naar haar optreden. Een on gekende score. Zelfs de halve fina le zonder Anouk was goed voor 1,4 miljoen kijkers. De Haagse di va heeft er in haar eentje voor ge zorgd dat er weer een mooie toe komst gloort voor het festival. Het professionalisme waarmee ze het festival als een topsporter bena derde is een voorbeeld voor de ko mende jaren. Natuurlijk was het moeilijk voor de quootjesjagende journalisten dat de zangeres zich alleen op de verplichte nummers liet zien. En zelfs daar liet zij soms verstek gaan. Zo behield ze wel haar topvorm. Terwijl de stemmen van de andere deelne mers door repetities en inter-1 views achteruit gingen, bleef An ouk loepzuiver zingen. Ze zat zo veel mogelijk op haar hotelkamer, dvd's te kijken en te trainen. Dat was overigens ook omdat ze geen zin in had in de plichtplegingen. Ze was niet gekomen om te win nen, maar om haar album te plug gen. De TROS schikte zich naar de nukken van de diva, blij met de festivalhype die zij wist te ver oorzaken. „Het songfestival leeft weer", zei TROS-directeur Peter Kuipers. Hij was dolblij met de eerste top 10-notering sinds 1998. TROS en AVRO komen nu voor een dilemma voor komend jaar: een uitgebreide nationale voorron de of toch een topper met een kil ler songl Als in 2014 alsnog een voorselectie wordt gepland, is het risico groot dat de Nederlandse in zending van minder niveau zal zijn. De donkere Eurovisiejaren nul hebben bewezen dat Neder landers geen goede hand van kie zen hebben. Liever stemmen wij voor de sympathieke underdog dan voor kwaliteit. K Bhv'ers oefenen in brandbestrijding, foto Adrie Mouthaan/HH Vertrek: 20, 23, 26, 29 juli, 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22, 25, 28 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Praag Kopenhagen Antwerpen Maak per touringcar een ontdekkingstocht langs verschillende bezienswaardig heden in Londen. Zie onder andere Big Ben, Buckingham Palace en Picadilly Circus. Maak ook een boottocht over de Theems en ontdek de Tower of London. Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reser+eringskosten per boeking. Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 4696 67

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4