66 Al lopend zijn mensen eerder bereid te leren en nemen ze meer dingen op Kinderleed 26 GEZOND Wandelen brengt mensen in beweging. Volgens wandelcoach Aat van der Harst komt dat omdat lopen door stad of natuur altijd 'naar jezelf leidt. „Ik merk dat mensen daadwerkelijk stappen zetten." De rooms-katholie- ke kerk ligt al een paar jaar onder vuur. Volkomen terecht. Wat een ellende hebben die bisschop pen, priesters en religieuze broeders in de loop der tijd bij weerloze jongetjes aangericht. Pas sinds kort is bekend dat ook meisjes op grote schaal slachtoffer waren van misbruik door nonnen in kloosters. Hun verhalen tarten elk voorstellings vermogen. In de Volkskrant van 6 februari las ik dat de Ierse pre mier haar excuses aangeboden heeft aan Ierse vrouwen die tot 1996 werden opgesloten in de zogeheten - door nonnen aange stuurde - Magdalene-wasserijen. De vrouwen werden er door fami lie, politie of priesters afgeleverd en tot jarenlange dwangarbeid veroordeeld. De reden van de straf was vaak een ongewenste zwangerschap of iets anders dat in de ogen van de kerk laakbaar is. De vrouwen werden boven dien gescheiden van hun kinde ren. Zoiets gebeurde gelukkig niet in ons land... 1998: Mevrouw de Graaf zit tegen over me. Een nerveuze dame van bijna 80, die bijna wekelijks mijn spreekuur bezoekt met een scala aan klachten. Ik vind het moeilijk steeds weer serieus op haar vele kwaaltjes in te gaan en besluit extra tijd in te ruimen om meer - over haar te weten te komen. Ze vertelt me haar levensverhaal. „Ik ben katholiek opgevoed op een boerderij in Twente. Op mijn 16e werd ik smoorverliefd op de pro testante buurjongen. We moch ten elkaar niet zien van mijn ouders, maar werden desondanks in de hooimijt op heterdaad be trapt. Einde van ons liefdesspel. Negen maanden later werd ons kindje geboren. De dag na de be valling werd ik onder dwang in de auto van mijn heeroom afge voerd en afgeleverd bij een veraf gelegen nonnenklooster. Mijn dochtertje, Loes, kwam in een pleeggezin terecht. In het kloos ter kreeg ik bruine kleding als te ken van minderwaardigheid. Ik boende jaren mijn knokkels ka pot, werd als voetveeg gebruikt en mocht het klooster niet verla ten. Ik huilde tot ik geen tranen oneer had en droomde elke nacht van mijn dochter. Na bemoeienis van mijn heeroom mocht ik Loes eindelijk zien toen ze bijna 5 jaar oud was. Die eerste keer stond ze onwennig tegenover me, ik gekleed in mijn minderwaardi ge bruine kleding. We waren van elkaar gescheiden door het traliewerk van een bidcel, want lijfelijk contact was ten strengste verboden. Met ge weld wist ik het traliewerk te verwijderen Mijn handen tril den toen ik haar vastpakte en door het luik naar binnen tilde. Ik zette haar op mijn schoot en wist even niks te zeggen." Mevrouw de Graaf slikt. Ik voel een traan opwellen. „Na ruim veertig jaar mocht ik eindelijk het godvergeten klooster verla ten. Maar wat moest ik in die vreemde buitenwereld?" Ja, wat moest ze? Klagen bij de huisarts? Ze had er alle reden toe. Ontdek jezelf op het trottoir door Dora Rovers De flipover met schema's staat onbenut in zijn kan toor. Coach Aat van der Harst.(60) trekt tegenwoor dig zijn jas en wandelschoe nen aan en kiest een route voor mensen met een burn-out en anderen die hij coacht. „Zo loop ik een stukje met hen mee, letterlijk en figuurlijk." Als hij zijn cliënten vertelt dat zijn coaching zich in de buitenlucht afspeelt, krijgt hij over het algemeen blije, opgeluch te reacties. „Op stoeltjes tegenover elkaar zitten, vinden mensen lastig en confronte rend." Een wandeling daarente gen zorgt voor plezier in het ge sprek én er. gebeurt meer. „Ik merk dat mensen daadwerkelijk stappen zetten", zegt Van der Harst. „Ze besluiten te gaan sol liciteren of brengen verbeterin gen in hun baan aan. Toen ik nog maar zo nu en dan naar bui ten ging, bleken de veranderin gen na een wandeling telkens groter dan wanneer ik in een ruimte had gecoacht. Al lopend zijn mensen eerder bereid te le ren en nemen ze meer dingen op." Stad of natuur, dat maakt voor het resul taat niets uit. Beiden bieden volgens de coach een spiegel voor gedachten, gevoe lens en stemmingen. Hoe hij tijdens zijn coaching de omgeving benut, laat hij zien aan de hand van een wandeling door Den Bosch. De omgeving, de geluiden en de mensen zullen zich voegen in het gesprek Aat van der Harst en zorgen op die manier voor verrijking, zo kondigt hij aan. Maandagmorgen. Het is nog zo stil, dat flui tende vogels te horen zijn. Terraseigenaren komen naar buiten om kussens op de stoel zittingen te leggen, want er schijnt zowaar een zonnetje. „Jij ziet het en staat erbij stil. Er zijn mensen die hun leven letterlijk ren nend leiden. Die nodig ik uit stil te staan en om zich heen te kijken." Dus de rust op de met keitjes geplaveide straten biedt een ideale spiegel? „Dat zou je denken, maar niet zelden zoek ik ook be wust de drukte op", zegt Van (Ier Harst. „Hét thema van dit moment is namelijk dat mensen aan het doordraaien zijn. Een deel van hen heeft geen werk. Voor degene die wel werk heeft, is de druk enorm. Door de alom bereik baarheid via telefoons en lap tops zijn mensen echt gek aan het worden." Juist door in de drukte te wan delen, kun je volgens hem rust gaan ervaren. „In een hectische omgeving kun je leren hoe je overeind kunt blijven. Hoe ga je om met alle indrukken, hoe kun je je blijven focussen ter wijl er duizenden mensen om je heen zijn? Dat zijn oefenin gen om te ervaren hoe je erin kunt slagen je af te sluiten." Inmiddels aangekomen bij de Sint-Jan ver duidelijkt hij op gepast fluisterende toon, lopend door de basiliek, waarom je nou juist door wandelen tot rust komt. „Wande len verloopt in een tempo dat nou eenmaal niet sneller kan. Het brengt je in een kalme cadans, waardoor je in een meditatieve staat komt." Van der Harst schreef een boek: Wandel je wijzer. Hierin wil hij de lezer verleiden tot ontdekkingsreizen. Niet veraf, maar dicht bij. „Op de trottoirs van je eigen woonwijk, op de paden in een naburig bos of park, op het strand of in de duinen; overal ontdek je meer over jezelf." Aan de hand van oefenin gen en gedichten reikt de schrijver thema's aan als 'hoe ga je om met boosheid' en 'hoe behoud ik vreugde in mijn werk'. Er zijn ook hoofdstukken over de levensthema's 'lastige etappes' en 'eeuwigheid'. Den Bosch biedt volop aanknopingspun ten voor verdieping. Uitkijkend over de groene vlakte die aan de stadswal grenst, is de vraag: „Waar kijk jij hier vooral naar?" Een andere opdracht van de wandelcoach luidt: „Trek een lijn in het zand. Begin bij het begin van je loopbaan, tot waar je nu bent aanbeland. Leg takken op de plekken met belangrijke keuzemomenten." Hij past oefeningen als deze toe bij gezel schappen en individuen. „Ik stel een paar vragen waarmee mensen wat kunnen. Ik zie ze hooguit een paar keer, totdat ze geïn spireerd zijn om zelf verder te gaan. Met wandelen én met hun leven. Ik houd niet van lange hulptrajecten." Aat van der Harst - Wandel je wijzer; stad en na tuur als coach, 19,95 euro, Ten Have. www.verhalenonderweg.nl reageren? gezondheid@depersdienst.nl Wandelcoach Aat van der Harst: „Er zijn mensen die hun leven letterlijk rennend leiden. Die nodig ik uit stil te staan en om zich heen te kijken." foto Marja Trappenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26