Af en toe zondigen Voorbeeldrol van volwassenen 24 GEZOND Suikerloos leven is geen kattenpis. Maar wie doorbijt, krijgt er veel voor terug. Suikerjunkie Cintha Rood probeerde een week zonder suiker door het leven te gaan. 'De schellen zijn van m'n ogen: o-ve-ral zit suiker in'. PSYCHOLOGIE Het onlangs verschenen boek Zonder suiker van An ne Marie Reuzenaar laat zien hoe je (slechte) sui kers uit je dagelijkse dieet schrapt. Gemiddeld eten we jaarlijks 40 kilo suiker per persoon, zonder twij fel een angstbeeld voor iedereen die om z'n lichaam geeft. Het boek biedt duidelijke uitleg over wat goede en slechte suikers zijn, wat de risico's - waaronder slapeloosheid en agressief gedrag - zijn van (te veel) suiker en waar het goedje allemaal in zit. Voor veel echte gezondheidsfanaten misschien weinig nieuws aan de horizon, maar een verfrissend lesje etiketle- zen en een lijst met voedingsmiddelen en hun glykemische index kan nooit kwaad. Ook de informatie over alle (nieu we) alternatieven voor suiker is interessant Met name de uit leg over het gebruik ervan tijdens koken en de zoetkracht per alternatief. Het hoofdstuk over beweging had Reuzenaar echter mogen overslaan. Ze is duidelijk geen bewegingsexpert, want aanra den om alleen krachtoefeningen voor buik, armen en borst te doen slaat nergens op. Hiermee ga je voorbij aan twee van de grootste, en dus meeste effectieve wat betreft vetver- branding, spiergroepen: rug en benen. Volgens haar is kort en zwaar trainen bovendien niet geschikt om vet te verbran den, iets wat haaks staat op de opvattingen van het gros van de meningen op het gebied van (krachttraining. Het boek sluit af met een grote hoeveelheid aan onschadelijke recep ten waar je een hoop inspiratie uit kunt putten. Quinoapap, speltpannekoeken of auberginetosti zonder brood: allemaal lekker, makkelijk en vernieuwend. Gouden tip is de 90/10-regel. Als na drie suikerloze ontgift- weken 90 procent van je voeding goed blijft, mag je 10 pro cent zondigen. Lukt het niet om zoet helemaal te schrap pen? Echt kwalijk neemt de auteur het je niet. Immers: de mens heeft een aangeboren voorkeur voor zoet. Anne Marie Reuzenaar - Zonder suiker, 16,95 euro, Kosmos. www.reuzenaar.net www.mercola.com www.robbwolf.com reageren? gezondheid@depersdienst.nl Dagboek van een In een flits zie ik mezelf, een vol wassen man, ondanks het rode licht, toch oversteken terwijl moe der en kinderen zich keurig aan de regels houden. Dat roept op slag een innerlijk conflict op. Ik wil wel doorlopen, maar vind ook dat ik het eigenlijk niet kan ma ken. Gelukkig springt het licht op het moment van die gedachte op groen. Terwijl ik nu reglemen tair oversteek, bedenk ik wat een slecht voorbeeld ik zou hebben ge geven, als ik ondanks het rode licht zou zijn overgestoken. De moeder zou me dat ook bepaald niet in dank hebben afgenomen. Want terwijl zij haar kinderen aan het leren is dat je voor rood moet wachten, is er een of andere patjakker die dat vóór hun ogen doodgemoedereerd aan zijn laars lapt. Grote kans dat die kinderen met zulke voorbeelden voor ogen, zeker als hun moeder er niet bij is, dat vroeg of laat ook aan hun laars zullen lappen. Op dat moment realiseer ik me dat ik als willekeurige volwasse ne ten opzichte van willekeurige kinderen die ik op mijn weg te genkom, altijd ook een opvoed kundige of voorbeeldrol heb. Of ik nu wil of niet. En daarmee als lid van de samenleving ook een belangrijke verantwoordelijk heid. Hoe ik me gedraag in de publieke ruimte of in het openbaar ver voer, is van invloed, of kan dat zijn, op hoe kinderen en jongeren zich nu of later als volwassenen gedragen. Terwijl ik me naar de zaal begeef waar ik moet zijn, schieten me op eens tal van situaties te binnen waarin volwassen burgers hun voorbeeldfunctie volstrekt met de voeten treden. Zoals op veel te hoge snelheid met de auto door de straat jakkeren. Het is niet zo gek dat de kinderen die straks jon geren zijn en net hun rijbewijs hebben, dat ook doen. Of een on beschofte of hufterige reactie ge ven als ze terecht door iemand worden aangesproken op iets wat je niet in de openbare ruimte hoort te doen. 'Wij volwassenen moeten de ver andering zijn die we bij anderen wensen te zien', zei Mahatma Gandhi ooit. Oftewel, het opvoe den van anderen is vooral ook een kwestie van jezelf opvoeden. René Diekstra is professor in de psy chologie. Mijn trein komt te laat aan op Rotterdam Cen traal. Dat bete kent dat ik me flink moet haasten oqa nog op tijd met mijn lezing in de Doe len te beginnen. Op het Weena staat het voetgangersoversteek- licht op rood. Terwijl ik aan kom lopen, over weeg ik of ik toch over zal steken. Een rijtje aanstormende auto's dwingt me om even te wachten. Als de laatste auto voorbijrijdt en de volgende nog ver genoeg weg is, is mijn eerste neiging snel over te steken. Net op dat moment valt mijn oog op een moeder met twee jonge kinderen aan de over kant. Ze staan netjes te wachten tot het licht groen wordt. René Diekstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24