'Een verachtelijk wezen heeft deze wereld verlaten' BUITENLAND 9 Jorge Videla 1925-2013 Hoogbejaarde Argentijnse ex-dictator Jorge Videla overlijdt in zijn slaap in gevangenis nabij Buenos Aires. Videla heeft me de omhelzingen van mijn moeder ontnomen ZATERDAG 18 MEI 2013 Dictator en beul, zonder spijt door onze redactie buitenland BUENOS AIRES - Jorge Videla (87), de gisteren in zijn slaap overleden ex-leider van de bloedige junta in Argentinië, had tot aan het einde van zijn dagen geen spijt van zijn keiharde regime, dat naar schat ting 15.000 tot 30.000 mensen het leven kostte. Hij biechtte dat een tiental jaar geleden op in vraagge sprekken voor het boek De Dicta tor. „Er bestaan geen vuile oorlo gen", beweerde Videla. „Er be staan slechts rechtvaardige en on rechtvaardige oorlogen. Dit was een oorlog van de geheime dien sten, met alle gruwelijkheden die daarbij horen." Videla erkende dat hij alles wist van de misdaden van zijn beruchte veiligheidsdien sten. „Ik ben er zeker van dat er door bepaalde afdelingen is ge marteld. Als men een onderzoek serieus neemt..."' Het grootste deel van de slachtof fers van het regime (1976-1981) 'verdween'. In de interviews zei Videla dat hij zo'n groot aantal mensen, 'laten we zeggen 5000' toch moeilijk kon laten execute ren. „Dat zou de Argentijnse sa menleving nooit ondersteunen. Er was geen andere oplossing, daar waren wij het allen over eens." Veel arrestanten werden bo ven de Atlantische Oceaan uit vliegtuigen gegooid. Jorge Rafael Videla was de derde van de vijf zoons van kolonel Rafael Videla. De familie had aan zien en macht in de provincie San Luis, waar de Videla's altijd hoge ambten hadden vervuld. Zijn grootvader was gouverneur, een verre voorvader was een strijder in de Zuid-Amerikaanse onafhan kelijkheidsstrijd aan het begin van de 19e eeuw. Jorge Videla kwam in 1976 aan de macht door een militaire putsch. Samen met de opperbevelhebbers van marine en luchtmacht ver dreef hij Isabel Peron, die een on machtige en corrupte regering leidde. De economische crisis in wat eens een van de rijkste lan den van de wereld was, had onge kende vormen aangenomen. Zwarte handel, smokkel en oplich ting bij in- en uitvoer groeiden snel. Met speculatie probeerde het bedrijfsleven de inflatie te lijf te gaan. Tegelijkertijd nam het po litieke geweld van links én rechts alleen maar toe. Bij zijn aantre den beloofde Videla orde en ge zag én de democratie te herstel len. Daar kwam niets van terecht. De repressie nam onder hem juist toe. Parlement, vakbonden en po litieke partijen werden ontbon den. Daarna volgden de massale arrestaties van 'van corruptie ver dachte' peronistische functionaris sen en vooral 'subversieve elemen ten'. Daaronder werden revolutio naire en progressieve bewegingen verstaan. Videla wierp zich graag op als beschermer van het katholi cisme en westerse waarden tegen diegenen die het daarop hadden voorzien: 'de roden' en 'de joden'. De belofte de economie weer op de rails te zetten, kon zijn junta niet nakomen. Als een kat in het nauw koos de militaire raad voor maatregelen die het land verder isoleerden. De inflatie groeide tot boven de 100 procent. Een deva luatie van de nationale munt, de peso, hielp evenmin en de stijgen de werkloosheid stortte het land in de economische afgrond. In Nederland leidde de deelname aan het WK voetbal van 1978 in Argentinië tot veel discussie en protesten tegen Videla. Cabaretier Freek de Jonge en wijlen Bram Vermeulen gingen voor in de ac ties, maar kregen geen boycot voor elkaar. Nederlandse bedrij ven verdienden overigens goed in het Argentinië van Videla. Prins Bernhard was destijds de be schermheer van de Neder lands-Argentijnse handel. Videla stond later - toen Argenti nië weer een democratie was ge worden - diverse malen terecht. In 1985 kreeg hij levenslang we gens het leiden van de militaire terreur en persoonlijke betrokken heid bij veertig moorden. Hij werd veroordeeld wegens genoci de. Vier jaar later schonk presi dent Carlos Menem hem gratie, maar in 2006 werd dat pardon ge annuleerd omdat bleek dat er voor genocide nooit een amnestie regeling had bestaan. Vorig jaar stond Videla opnieuw dossier van de Argentijnse ex-dictator Jorge Videla, die in 1985 levenslang Een ongedateerde archieffoto uit het kreeg wegens genocide, foto EPA voor de rechter wegens het ge organiseerde stelen van baby's van vermoorde dissidenten. Naar schatting vierhonderd kinderen van desaparecidos (verdwenen per sonen) werden bij de arrestatie van hun ouders - die later werden vermoord - meegenomen. De kin deren werden meestal aan kinder loze echtparen weggegeven. In 1981 eindigde het tijdperk-Vide- la. De door veel Argentijnen ver vloekte beul van een generatie overleed op de dag van de verjaar dag van koningin Maxima. Een saillant toeval daar haar vader, Jor ge Zorreguieta, goed bevriend was met Videla en staatssecretaris van Landbouw was tijdens diens terreurbewind. Vader Zorreguieta heeft altijd gezegd niets te weten van duizenden moorden in die pe riode. Nog steeds is Argentinië niet bekomen van alle moorden, martelingen en verdwijningen. De Dwaze Moeders van de Plaza de Mayo hebben vanaf 1977 weke lijks gedemonstreerd om duide lijkheid te krijgen over hun ver dwenen familieleden. Voor de bui tenwereld werden zij het meest indringende symbool van het ver driet van veel Argentijnen. DEN HAAG - Minister van Buiten landse Zaken Frans Timmermans zegt niet te treuren om de dood van de Argentijnse dictator Jorge Videla. Dat zei hij gistermiddag na afloop van de ministerraad: „Ze zeggen wel eens, over de doden niets dan goeds, maar over deze dode heb ik niets goeds te melden. De man heeft vreselijke misdaden op zijn geweten." Premier Mark Rutte sloot zich tij dens zijn persconferentie na de ministerraad aan bij de woorden van de minister. Verder had Rutte niet de behoefte iets over de oud-dictator te zeg gen. Juan Cabandié, een van de gesto len baby's, vindt het spijtig dat Vi dela belangrijke informatie over kinderen die nog steeds worden vermist, mee het graf in heeft ge nomen. „Het was Videla die me de omhelzingen van mijn moeder en de adviezen van mijn vader heeft ontnomen. Mijn enige vreugde was dat Videla zijn laat ste jaren heeft doorgebracht in een gewone gevangenis." Néstor Kirchner - die van 2003 tot 2007 president van Argentinië was - verklaarde de amnestiewet ten nietig, waardoor de junta-le den konden worden berecht. Ca bandié: „Ik was erg blij toen ik hoorde dat Videla's ergste tijd be gon met het aantreden van de re- gering-Kirchner." Juan Cabandié, gestolen baby Estela de Carlotto, de leider van de Grootmoeders van de Plaza de Mayo die strijden voor het terug vinden van gestolen baby's, was opgelucht toen ze van Videla's dood hoorde. „Een verachtelijk wezen heeft de wereld verlaten", zei ze. „Hij was hier veroordeeld. Hoewel hij een katholiek was, zal hij niet naar de hemel gaan omdat, wat hij ook op aarde heeft gezegd, God anders zal oordelen. Er zijn goede en slechte mensen, en dit was een slecht mens." Ricardo Gil Lavedra, die in 1985 in het tribunaal zat dat moest oorde len over de misdaden tijdens de Vuile Oorlog, zegt dat Videla zal worden herinnerd als een dictator die dood heeft gezaaid in Argenti nië. „De democratie heeft hem be oordeeld en hem gelegenheid ge geven zich te verdedigen. Die mo gelijkheid heeft hij vele duizen den mensen niet gegeven", zei Gil Lavedra. De Argentijnse radio meldde al snel na het overlijden van Videla, dat er spontane vreugdedemon straties waren op het Plaza de Mayo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9