PZC 19 Douze points voor Anouk? KIJKTIP ZATERDAG 21.00 UUR Wilfred Kemp maakte een rondje langs alle bisdommen en plukte er zangtalenten weg. Dit 'beste kerkkoor van Nederland' mocht naar Rome, voor een héél bijzonder optreden: in de Sint Pieter. ét Dit is het mooiste wat ik ooit heb meegemaakt Het geluk stroomt uit mijn ogen ZATERDAG 18 MEI 2013 Media Jeroen Looijs kig, maar er knaagt iets over wat had kunnen zijn. En neem Valerie Boermistrova. De aan het conservatorium opgeleide Russin beland de door de liefde in Almelo, maar kon daar in twintig jaar eigenlijk nooit aarden. Omdat de koorleden uit alle windstreken ko men, heeft het gelegenheidskoor 'thuis' nog maar drie keer geoefend. Wilfred Kemp, die als dirigent voor het koor staat, heeft een zeer goede hand van plukken. Het klinkt in ieder geval al lekker als de kelen in de bus op weg naar het hotel worden opengetrokken voor het wondermooie La mer. Tijdens de repetitie in de Kerk der Friezen, het kerkje van de Ne derlandse gemeenschap in Rome dat door wij len bisschop Muskens in ere werd hersteld, la ten ze pas echt horen wat ze in huis hebben. Dat het al zo snel zo mooi klinkt, verbaast Sjors Visser uit Bolsward niet. „Als je mensen bij elkaar zet die goed kunnen zingen en snel een melodie oppikken, dan kun je snel iets neerzetten. Al voelt dit wel als een cadeautje." Heieen Haverkate uit Hengelo, die samen met haar broertje auditie deed - 'alleen ik mocht door; mijn broertje had zich vermomd als te nor, maar viel door de mand' - denkt dat de mannen het verschil maken. „Goede mannen stemmen zijn schaars. Vaak sta je in een koor met twintig vrouwen en drie kerels, hier staat een stevige ploeg achter ons. Dat hoor je." Het reisverslag naar Rome is te zien in een special van Katholiek Nederland TV, vandaag (zaterdag) om 17.55 uur bij de RKK op Nederland 2. reageren? mediaredactie@depersdienst.nl Het 'beste kerkkoor van Nederland' mag in de beroemdste katholieke kerk van de wereld zingen, de Sint Pieter in Rome. foto RKK Voor de grande finale mag het koor via de 'ar tiesteningang' de Sint Pieter in. Voor Heieen is in allerijl een lange broek gehaald, want haar rokje was echt te kort voor dit heiligdom, zo luidde het oordeel van priester/presentator Roderick Vonhögen. Eenmaal binnen slaat de jolige stemming abrupt om. Het besef dat het koor in de beroemdste katholieke kerk ter we reld mag zingen, lijkt in te dalen. Terwijl ze zich opstellen, klinkt op de achtergrond het geroezemoes van de hordes toeristen. Er is nog tijd voor een snelle repetitie. Het klinkt te bedeesd voor zo'n immense ruimte, oordeelt Kemp streng. Als dat maar goed gaat. Gelukkig zijn het snelle leerlingen. Ook hier klinkt het The lord bless you van de Nederland se componist John Rutter fantastisch. Na de viering volgt de ontlading. Dikke tranen, stevi ge omhelzingen. Jeroen Looijs kan niet ophou den met huilen en vindt telkens een andere schouder om zijn hoofd in te begraven. „Het mooiste wat ik ooit heb meegemaakt", sta melt hij. „Het geluk stroomt uit mijn ogen." door Rivka Croenier Voor Jeroen Looijs, met 19 jaar het jongste lid van het kerkkoor dat naar Rome gaat, is zingen in het centrum van het wereldwijde ka tholicisme, niet eens de werkelij ke hoofdprijs. Vliegen, dat heeft hij ook nog nooit gedaan. De Arnhemmer houdt zich stevig vast aan zijn stoel tijdens het opstijgen, zijn gezicht op standje gelukzalig. „Geweldig, super, nog veel mooier dan me was beloofd." De koorleden zijn niet alleen uitgekozen om hun mooie stemmen, maar ook een beetje om hun mooie verhaal, zegt eindredacteur Rob Freijssen. Of gewoon, omdat ze deze bijzonde re reis verdienen. Dat geldt zeker voor Looijs, die het thuis niet breed heeft. „Mijn vader is failliet gegaan en daardoor zitten we in de knoei", vertelt hij. „Ik ben op kamers gaan wo nen om mijn ouders financieel te ontlasten." Zo hebben alle koorleden wel een mooi of aan grijpend verhaal. Zoals kapster Elly Peeters uit Monster. Haar stem werd al vroeg ontdekt, als kind trad ze op in het Oostblok. Maar naar het conservatorium? Dat kwam niet bij haar of haar ouders op, dus trad ze gewoon in de voet sporen van haar moeder, die tot haar 72e in de kapsalon stond. Ze vindt het prima, is geluk-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 83