PZC 14&15 Argentinië De macho op de pampa 17 zweden Geen slappe banden in Malmö WAAR EN WAT Dit jaar wordt op economisch, maatschappelijk en cultureel gebied stilgestaan bij de langdu rige relatie tussen Nederland en Rusland. Het vernieuwde Czaar Peterhuisje in Zaandam is een van de middelpunten van het Ruslandjaar. e bedstee is piepklein. Je probeert je voor te stellen dat daar een ruim 2 meter lange man in sliep. Dan hoor je dat hij een reisge noot bij zich had, die in die- - zelfde bedstee sliep. „Voor tsaar Peter de Grote was dit het absolute comfort. Hij hield van kleine ruimtes", ver telt Farida Guseynova, beheerder van het kleine museum in het centrum van Zaan dam. Bovendien sliepen mensen rond 1700 nog zittend. Dat was uit bijgeloof, zittend kon er 's nachts niets met hen gebeuren. Tsaar Peter de Grote (1672-1725) at en sliep en woonde altijd in kleine kamers. De Rus sische tsaar leed aan agorafobie, angst voor grote menigten, grote zalen en open plei nen. Het is een van de vele wetenswaardig heden die Farida Guseynova ons vertelt. Guseynova weet vermoedelijk alles van tsaar Peter. Meer dan ieder ander mens. De 47-jarige Russische kunsthistorica kwam in 1999 naar Nederland. Ze vond een baan als gids in het Czaar Peterhuisje. Sinds 2011 is zij er beheerder van. „Ik vind het zó leuk. Je hebt zoveel contact met de mensen die hier komen. Met Russen en met Neder landers. En ze zijn allemaal geïnteres seerd." Jaarlijks komen er gemiddeld achtdui zendbezoekers naar het huisje. Dit jaar wordt echter het dubbele verwacht. Het huis is er klaar voor. Onlangs werd het fees telijk heropend, na een drie maanden du rende verbouwing. De fundering is ver nieuwd, de betonconstructie is hersteld, de kozijnen zijn teruggebracht in de oude staat, de elektriciteit is aangepast, er is een nieuwe presentatiewand gekomen. Dat kon allemaal dankzij een gift van 7^5 ton van het Russische bedrijf Summa Group dat in Rotterdam een nieuwe olieterminal bouwt. Groepen kunnen rondgeleid worden door Het huisje van de tsaar Het houten huisje wordt beschermd door een stenen omhulsel. Tsaar Peter de Grote. een gids. Zelf een kijkje nemen in het huis je mag ook. Sommigen hebben het na enke le minuten wel gezien, anderen blijven uren hangen, geboeid door de verhalen. „Er is altijd wel iemand die een toelichting kan geven", zegt Guseynova. Het Czaar Peterhuisje is het oudste bouw werk van de Zaanstreek. Om het houten huisje tegen de elementen te beschermen, staat er een stenen omhulsel omheen. Het museum omvat enkele ruimtes en.een lan ge informatiewand. Bijzonder zijn de hand tekeningen van bezoekers op de muren.- Daarbij ook een vage schets die Napoleon Bonaparte op de muur zou hebben gezet. Dat het huis bewaard is gebleven, is onder andere te danken aan een kastelein die het in 1800 redde van de sloop. Hij kocht het en stelde het open voor publiek. Het bleek een slimme zet: 18 jaar later verkocht hij het pand aan Willem I, die het aan zijn schoondochter Anna Paulowna schonk. Al leen het achterhuis, waar Peter de Grote in 1697 een dikke week verbleef, heeft de eeu wen overleefd. Peter de Grote kwam naar Zaandam om er het vak van scheepsbouwer te leren. In de Gouden Eeuw stonden de Nederlanders wereldwijd bekend als goede zeevaarders en scheepsbouwers. De tsaar wilde dat Rus land moderner werd, belangrijker en gro ter. Hij besefte dat een haven daarvoor een Het Csaaz Peterhuisje is een dependance van het Zaans Museum in Zaandam. Het houten gebouwtje staat in het centrum van de stad. Meer informatie over het huisje en over het Zaans Museum vind je op www.zaansmuseum.nl. Vanwege het Ruslandjaar kun je in heel Ne derland tentoonstellingen of concerten be zoeken. Zo zijn in het Groninger Museum en in het Bonnefantenmuseum in Maas tricht exposities met Russische kunst, is er in Amsterdam een wandeling uitgezet die je volgt met hulp van een app en treden Ne derlandse en Russische klassieke muzikan ten gezamenlijk op. Kijk voor de verschillen de activiteiten op www.nlrf2013.nl. belangrijk middel was. Ook moderniseerde hij onder meer het leger, de kerk, de han del, de jaartelling en het onderwijs. Ieder Russisch kind leert op school dat de tsaar naar Zaandam ging om de basis voor zijn vernieuwingen te leren. Een Rus die in Nederland is, móet dan ook wel naar het Czaar Peterhuisje. Die Rus is daar vaak trots en ontroerd, merkt Guseynova. Neder landers zijn ook trots. Omdat, weet de be heerder, zij in het huisje zien hoe groot een klein land kan zijn. „Het is een klein huisje, maar met zó'n leuke geschiedenis." reageren? reizen@depersdienst.nl Reizen door Janet van Dijk foto's Zaans Museum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77