Rudolph van Veen maakt dankzij de kookzender 24Kitchen een opmerkelijke opmars. In Servië heeft de voormalige huiskok van Carlo en Irene zelfs de status van een rockster. 4 SPECTRUM -k door Rivka Groenier ls je iets gedaan wilt krijgen van Rudolph van Veen, stuur dan géén briefje dat begint met ik. Ie krijgt dan een hoogst beleefd briefje terug waarin de tv-kok meldt dat het geen pas geeft om jezelf zo op de voorgrond te zetten. „Na dat ene woordje lees ik niet eens verder", zegt Van Veen. „Oh, wéér zo een, denk ik dan." Bij de start van dit interview wil hij daarom ook graag 'een kleinig heidje' melden. Zijn eigen zinnen be ginnen nooit met 'ik', en dat wil hij dus ook later niet teruglezen. „Dat kan gewoon niet, het is onbeleefd. Het is als een presentator die zijn pro gramma afsluit met de woorden 'ik vond het leuk'. Het gaat toch niet om jou? Het gaat om de kijker. Die heeft een half uur van zijn kostbare tijd aan jou besteed. Heeft die er iets van opge stoken, daar draait het om." De tv-kok met het kenmerkende hoogblonde haar kreeg de liefde voor koken, voor mooi gepresenteerd eten en pure ingrediënten van zijn jongge storven vader die zeeman was. „Hij was heel avontuurlijk en had een wij de blik. Alle geuren en kleuren en alle culturen waren welkom bij ons thuis. Mijn moeder was ook heel gastvrij." Van Veen wist al jong dat hij kok wil de worden. Hij deed daarom al vanaf zijn schooltijd mee aan kookwedstrij- den, die hij vaak won. Tijdens vakan ties werkte hij in het restaurant van zijn oom in Amsterdam. Zijn televisie carrière begon bij het RTL 4 program ma Life Cooking van Carlo Boszhard en Irene Moors. Pionieren was het. „Er was een vaag idee hoe dat pro gramma eruit moest zien, ze wilden een kok die lekker zijn gang zou gaan en op het eind mocht iedereen mee-eten." Het was een 'roerige tijd'. Hij had het moeilijk met de sponso ring die steeds nadrukkelijker de in houd van het programma bepaalde. „Er wordt zo makkelijk gezegd 'Hou dit even vast'." Inmiddels is hij door de wol geverfd. „Als mensen met me op de foto willen, kijk ik altijd om

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 68