Hypotheek royeren soms gunstig, soms niet Pensioenmiscommunicatie 4 WERKEN ff PENSIOENZAKEN Zolang we echter technisch' communiceren, blijft het lastig Landcode met controlegetal Banlddentiflcatie Betalen naar het buitenland is niet altijd even makkelijk. Maar dat gaat veranderen. Want iedereen binnen de eurozone krijgt een nieuw internationaal bankrekeningnum mer: IBAN. Particulieren merken weinig van de omschakeling, ondernemers en verenigin gen moeten zich er goed op voorbereiden. BEDRIJVEN EN VERENIGINGEN MOETEN ZELF ACTIE ONDERNEMEN EF door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Eindelijk is heel je hypo theek afgelost! De eind streep bereikt! In de eufo rie wil je deze lening laten uitschrijven bij het Kadaster. Maar wacht nog even. Dit 'roye ren' of'doorhalen' is niet ver plicht. Er zitten voor- maar ook nadelen aan. Als je je hypotheek hebt afgelost, verdwijnt de inschrijving van de hypotheek niet vanzelfbij het Ka daster, het Nederlandse vastgoed- register. Hiervoor moet je een no taris inschakelen. Het Kadaster houdt voor al het vastgoed in Ne derland bij wie welke rechten heeft. „De hypotheek wordt bij het Kadaster ingeschreven, om dat de kredietverstrekker hypo theekrecht heeft op een woning", verklaart Janine Bender van het Kadaster. Dat wil zeggen dat de woning het onderpand is van de lening en dat de geldverstrekker het recht heeft de woning te ver kopen in het geval de aflossing of rente niet op tijd wordt betaald. Wordt een woning verkocht, dan is doorhalen van de hypotheek via een notaris verplicht. Die con troleert of alles is geregeld rond de hypotheek en geeft het Kadas ter de opdracht om je naam uit het register te schrappen. Heb je alles afgelost, dan hoefje in principe niets te doen. Als je verwacht dat je de komende twintig jaar nog in je huis blijft wonen, is het logisch dat je de kosten van een notaris dan liever op zak houdt. Toch kan het doorhalen geld ople veren. Je kunt dan namelijk zelf een goedkope notaris kiezen. Op het moment dat je je woning als nog verkoopt, kiest de koper de notaris. En die kan zomaar veel duurder zijn. De tarieven voor het royeren variëren namelijk nogal, blijkt uit resultaten van de vergèlijkingswebsite Degoedkoop- stemakelaar.nl: van 89 tot maar liefs 449 euro. Bovendien is de kans groot dat het minder tijd kost, wanneer je de hypotheek direct doorhaalt zo dra je hebt afgelost. Hoe ouder een hypotheek is, hoe moeilijker het vaak voor een bank te achter halen is of de lening nog loopt. Wil je alsnog verhuizen of bij een andere bank een hypotheek aanvragen, dan gaat dit sneller als de afgeloste hypotheek al is ge royeerd. „Toch wijzen lang niet al le banken hun klanten op deze mogelijkheid", stelt Astrid van Straten van Van Leussen/Van den Broek Notarissen. In sommige gevallen kan het slim zijn om de hypotheek nog niet te royeren. Bijvoorbeeld als je verwacht op korte termijn weer een hypotheek af te sluiten bij dezelfde geldverstrekker. Dan kun je de oude hypotheekin schrijving bij het Kadaster in de meeste gevallen nog gebruiken en betaal je dus niet opnieuw no- tariskosten. Nog iets om over na te denken: op het moment dat je de hypo theek uitschrijft bij het Kadaster, ligt deze informatie op straat. Dit kan criminelen de indruk geven dat er bij jou iets te halen valt. Ze ker als het om een aardig pandje gaat. A reageren? geld@depersdienst.nl Theo Gommer Communicatie over pensioen komt niet over. Dat wij zen heel wat onder zoeken hierover uit. Dat ligt niet aan de ontvan ger - aan u - maar aan de zen der. Die miscommunicatie vind ik tamelijk logisch. On langs werd er zelfs na weer een onderzoek gesteld dat pensioen communicatie zonde is van het geld en dat we er maar beter mee kunnen stoppen. Toch komt staatssecretaris Klijnsma voor de zomer met een her nieuwd plan van aanpak. Volgens mij hoeft pensioencom municatie niet zo moeilijk te zijn. Wel zijn er twee aan dachtspunten die nog niet zijn opgelost en die op korte ter mijn ook niet worden opgelost: de verplichtstelling en de moge lijkheid een deel van het pen sioen ineens te krijgen. Allereerst is het van belang om te weten wat iemand wil we ten over zijn pensioen. Uit on ze adviespraktijk en uit eigen ervaring weet ik dat het om maar drie zaken gaat: hoeveel krijg ik netto, vanaf wanneer en is dat 'genoeg'. Als ik het huidige Uniform Pen sioenoverzicht (UPO) raad pleeg, blijken de eerste twee er op te staan. Maar wel in zeer on duidelijke termen. Beter is het dus om heel rechtstreeks te communiceren: 'Beste Jan, je krijgt 10.000 euro pensioen van af je 67e'. Daarna is het voldoen de als het UPO het een en an der toelicht. Vervolgens zou hier bij moeten komen te staan: een rood vakje met een - x - of een oranje vak met een - - of een groen vak met een - v -. Afhankelijk van wat er dan staat, weet iedereen meteen genoeg. Rood is fout, oranje is 'het kan nef en groen is goed. De norm is makkelijk: die is 70 procent van het gemiddelde sa laris dat bij de uitvoerder (fonds of verzekeraar) bekend is. Dat is immers de norm die we altijd aanhouden. Of dat pre cies üw norm is, dat is nu juist de eigen verantwoordelijkheid. Want 'de norm' bestaat eigen lijk niet. Die is voor iedereen persoonlijk. Komt bij dat de pensioenopgave die u krijgt van uw huidige werkgever is. Misschien hebt u nog elders pensioen opgebouwd. Dat zou de communicatie over pen sioen duidelijk moeten maken: dat u zelf vervolgactie moet on dernemen. Moet je maar net even weten. Alle aanvullende informatie vindt u gewoon op het UPO dat u nu al ontvangt. Daarnaast staan op www.mijnpensioen- overzicht.nl al uw andere pen sioenen, inclusief AOW, keurig overzichtelijk vermeld (bruto én netto!). Zelf even opzoeken weer. Het vervelende is vervolgens dat u tot nu toe weinig keuzes kunt maken bij pensioen. Dat is raar, want het is immers uw uitgestelde loon. Maar, dat kan veranderen. Zeker als u er om vraagt samen met uw collega's en samen met de Onderne mingsraad. Pensioencommunicatie zal pas echt gaan werken, als er bij die 10.000 euro van Jan ook staat dat hij nu op zijn 50e al 100.000 euro waard is en op de pen sioendatum zelfs 160.000. Als ik er dan ook nog bij zet dat hij een deel, 25 of 50 procent in eens uitgekeerd kan krijgen, dan kan ik mij niet voorstellen dat iemand niet geïnteresseerd is in zijn pensioen. Zolang we echter 'technisch' blijven communiceren, zal het lastig blijven en moet u echt uw best doen om het te begrij pen. Toch móet u dat doen: het is immers üw pensioen en üw uitgestelde loon. Dus net zo lang vragen blijven stellen, tot dat u het begrijpt. IBAN betaalt door Yvonne Jansen beeld Mark Reijntjens De euro? Een hoofdpijndos sier klinkt het alom. Maar tegenstanders vergeten dan iets te gemakkelijk dat déze munt het betalen binnen Europa een stuk eenvoudi ger heeft gemaakt. Geen ge doe meer met buitenlands geld. Contant betalen of pinnen over de grens is een fluit je van een cent. Bij overschrijvingen en incasso's geldt dat gemak echter nog niet. Dat komt er vol gend jaar met de Single Euro Payments Area (SEPA). Bankrekeningnummers in 32 landen, waaronder Nederland, gaan op 1 fe bruari 2014 over op 18 tekens: het IBAN (In ternational Bank Account Number). Het Nederlandse IBAN bestaat uit het hui dige rekeningnummer, aangevuld met een landcode en de bankidentifïcatie. Bestaat uw huidige rekeningnummer uit minder dan 10 tekens? Dan komen er nullen voor het rekeningnummer. Een IBAN van een ING-rekeninghouder kan er als volgt uit zien: NL30INGB0123456789. IBAN wordt de standaard voor alle binnen landse en buitenlandse betalingen. Geld overmaken naar de verhuurder van een va kantiehuis in Spanje of op Terschelling? Wijn bestellen bij een Franse webshop? Overal is het IBAN nodig. Particulieren hoeven niks aan te passen; de bank veran dert hun rekeningnummer en verstrekt een nieuw pasje met chip. Het enige wat voor consumenten van belang is, is dat ze weten waar ze hun IBAN kunnen vinden. Dat staat al op bankafschriften en op het scherm bij internetbankieren. Op over- schrijvingskaarten en machtigingen komt er meer ruimte voor het langere nummer. Voor ondernemers en verenigingen heeft Mr. Theo Gommer MPLA is pensioendeskundige De meeste Nederlandse ban ken verwijzen op hun site naar de acties die nodig zijn voor de overgang naar IBAN, het nieuwe internationale bankre keningnummer. Bij overschrij ven of incasso goed letten op de factuur van begunstigde. Meestal vermeldt die zijn gege vens, dus (straks) ook het IBAN. Staat dat er nog niet op, dan kan via ibanbicservice.nl het juiste nummer worden ge vonden. Met de MultiChecker kunnen veel IBAN-gegevens in één bestand worden opge vraagd, binnen 24 uur. Dat is handig voor bedrijven en vere nigingen. Op de volgende websites is informatie te vinden: www.ibanbicservice.nl www.overopiban.nl Andere informatiepunten: Telefoon: 0900-4226 242 Mobiel: sms voor opvragen IBAN het rekeningnummer naar 4226.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52