Een heerlijk toetje voor club, spelers en publiek 'fèlDE STELLING Play-offs zijn typisch Nederlands compromis SPORTFOTO VAN DE WEEK Golf voor gehandicapten SPORT 41 De strijd om de play-offs in het betaald voetbal barstte donderdag los. De een zweert erbij, de ander verafschuwt ze. DE STELLING UW MENING ZATERDAG 18 MEI 2013 MOKOPANE - Deze week waren in Zuid-Afri- ka de open Zuid-Afrikaanse kampioenschap pen golf voor gehandicapten. Sporters zonder armen of benen, doven en blinden streden tegen elkaar op Legends Golf course in Limpopo. Zo ook Stanley Andrews (foto), die zijn rechterbeen mist en dankzij een prothese kan golfen. Dat Andrews gevoel voor humor heeft, be wijst hij met zijn tatoeage. foto Nic Bothma/EPA Het bekertoernooi in Ne derland mag dan niet de uitstraling hebben zoals in veel andere landen, toch wordt er veel waarde aan ge hecht. Simpelweg omdat het de kort ste route naar Europees voetbal is. Neem nu AZ. De Alkmaarse ploeg had vijf wedstrijden nodig om de eindstrijd te bereiken. Hierna werd dankzij eerfzege op PSV een plek be machtigd in de play-offs van de Eu ropa League. Wie in de beker echter vroegtijdig het loodje legt, moet op andere paar den wedden. Ajax, PSV, Feyenoord en Vitesse deden dat en gaan Europa in op basis van de stand in de compe titie. En dan nog is de koek niet op. Utrecht, Heerenveen, Twente en Gro ningen strijden dezer dagen via de play-offs om het laatste ticket voor de tweede voorronde van de Europa League. Het is voor deze clubs dé ma nier om het seizoen toch nog succes vol af te sluiten. Twente zakte deze jaargang als titelkandidaat door het ijs, maar heeft nu via dit achterdeur tje nog altijd de kans op Europees voetbal. De play-offs zijn een heer lijk toetje voor club, speler en pu bliek. Het systeem maakt de competitie zelfs voor de middenmoters span nend. Er is tot het eind toe iets om voor te strijden. Dit seizoen was een modale club als ADO Den Haag tot op de laatste speeldag van de compe titie nog in de race voor de play-offs. Mooi toch. Een ander pluspunt is dat het extra geld in het laatje brengt. De clubs spelen in de maand mei nog enkele interessante wedstrijden en dat zorgt voor meer inkomsten. In tijden van crisis is dit geen onbelangrijk ele ment. Natuurlijk wordt er nu her en der geklaagd over de belasting van de spelers. Maar wat is zwaar? Ttuen- te speelde donderdag tegen Gronin gen de 51e wedstrijd van het seizoen. Een aantal waar ze in Engeland en Spanje om lachen. Het geweeklaag is sowieso niet op zijn plaats, want ooit stemden de clubs zeifin met dit prachtige competitie-extraatje. Jan Dagevos De play-offs in de eredivisie zijn onzinnig. Reageer op pzc.nl/sport Topklassers horen niet te kunnen promoveren naar de eerste divisie EENS ONEENS 22% 78% Play-offs zijn best leuk. Je hoeft alleen maar naar de Amerikaanse profcompeti ties te kijken, waarin de spanning telkens weer tot een kook punt komt als er een World Series, Stanley Cup of Super Bowl aan komt. Maar wie ligt er wakker van de play-offs in de Nederlandse eredi visie? De reden is simpel: de echte hoofd prijs staat niet op het spel. FC Twen te doet zijn uiterste best om de play-offs te winnen. Stel dat ze die winnen, dan mogen ze naar de Euro pa League. Joepie. Wat een hoofd prijs. Zouden ze daarin volgend sei zoen wel de beste elf spelers opstel len? België heeft het iets beter begrepen. Onze zuiderburen maken de competi tie retespannend, omdat de landstitel in de play-offs op het spel staan. Kijk, dan wordt het plots wel interes sant. Ze durfden het in België echter niet aan om alle deelnemers op z'n Amerikaans weer op nul te laten be ginnen. De Belgische halvering van de pun ten uit de reguliere competitie is dus ook halfslachtig. In een 'echte' play-off begin je allemaal lekker op nul en speel je om de hoogste eer: de landstitel. Als je het niet eerlijk vindt, dat de re sultaten uit de reguliere competitie niet meer tellen, begin dan niet aan play-offs. Dat schort er dus aan in Nederland. Wij willen ook play-offs, want die doen het elders zo goed. Maar de al- les-of-niks-variant vinden we te ri goureus. In lijn met ons aangeboren poldergedrag kiezen we dus voor een compromis: wel op nul beginnen, maar niet om de hoofdprijs spelen. Het spiegelbeeld van België. De nacompetitie waarin tal van Zeeuwse clubs nu verwikkeld zijn, zijn een betere afspiegeling van het fenomeen play-offs. Iedereen begint op nul, het is de dood of de gladiolen en de beloning is dezelfde als die van de kampioen: promotie. Op amateur niveau heeft de KNVB het stukken beter begrepen. Rudy Boogert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41