Verdachte doorrijden langer vast Tevergeefs wachten opeen getuige OM in de fout Aan welke docent dank jij je diploma? 66 Ik heb een week voor een zaak, terwijl het dossier al maanden bij het OM ligt ZEELAND 23 commentaar Kom naar de gratis Overnamedag in Etten-Leur of Vlissingen, 27 mei 2013 ZATERDAG 18 MEI 2013 steken vallen' lette van der Ploeg en plaatsver vangend hoofdofficier John Rem merswaal (parket Middelbug-Bre- da) wordt echter toegegeven dat er geen sprake is van incidenten, maar dat er momenteel een aantal dingen niet goed gaat in de voor bereidingen. Remmerswaal: „Het aantal aanhoudingen is om ondui delijke redenen gestegen." Van der Ploeg: „Er zijn ontegen zeglijk meer onnodige aanhoudin gen." OM en rechtbank kunnen of wil len echter geen cijfers geven. Van der Ploeg: „Het aantal aan houdingen is de laatste maanden wel substantieel hoger." Volgens Remmerswaal kan de stij- I ging niet alleen toegeschreven I worden aan problemen bij het OM. Er is ook een gewijzigde op stelling van de advocatuur waar te nemen. Er wordt door hen snel ler en vaker om aanhouding ge vraagd, zeggen de rechter en de of ficier van justitie. Remmerswaal vindt ook dat te ge makkelijk de sluiting van de Mid delburgse vestiging van het Open baar Ministerie en het samenvoe gen van de beide parketten wordt genoemd als reden voor de proble men. Enorme werkdruk en het koppelen van verschillende syste men zorgen ook voor problemen. Advocaat Dick Olie Van der Ploeg stelt vast dat voor de reorganisatie van de recht bank, OM en politie Zeeland het goed voor elkaar hadden. „Lijnen waren kort, logistiek liep goed." Daardoor liep alles als een trein en bij problemen wist iedereen wie er aangesproken moest wor den, aldus de Middelburgse rech ter. Ze stelt ook vast dat de proble men van de aanhoudingen bij strafzaken geen typisch Zeeuws probleem is, maar ook in Breda en landelijk speelt. „We zijn in af stemming met het parket, druk bezig met maatregelen om de si tuatie snel te verbeteren, zoals een centraal planningsbureau waarin zo'n zes weken van tevo ren wordt bekeken of zaken klaar zijn voor zitting." door Raymond de Frel TERNEUZEN - De 49-jarige Terneuze- naar die er van wordt verdacht in de nacht van vrijdag op zaterdag te zijn doorgereden na betrokkenheid bij een dodelijk ongeval in zijn woonplaats, moet nog zeker veer tien dagen in hechtenis blijven. Dat heeft de rechter-commissaris bepaald. De man, die maandag avond werd aangehouden, is in verband met het onderzoek in be waring gesteld. Hoe het ongeval op de parking heeft kunnen ge beuren, is nog altijd onduidelijk. Of de aanrijding opzettelijk of per ongeluk plaatsvond, is ook nog steeds een vraag. De man wordt ervan verdacht een 48-jarige plaatsgenoot te heb ben aangereden op een parking bij winkelcentrum Zuidpolder. De man reed daarna door. Zondag avond werd de auto die de man had aangereden gevonden voor een woning in de Klaprooslaan, ongeveer een kilometer van het winkelcentrum. De bewoner van het pand én eige naar van de auto, de 49-jarige Ter- neuzenaar, meldde zich een dag later bij de politie. Zij had in eerste instantie onvol doende bewijs om hem aan te houden. Het is immers ook moge lijk dat iemand anders in zijn au to had gereden. In de loop van de dag nam de bewijslast echter toe, waarna de man alsnog werd opge pakt. MIDDELBURG - Raadsman Dick Olie wachtte afgelopen woensdag tevergeefs op een getuige. De rech ter-commissaris had toch uitdruk kelijk het Openbaar Ministerie la ten weten dat de man moest ver schijnen, aldus de advocaat. Maar, zoals de Goese raadsman de laat ste maanden vaker meemaakt, .was er ergens bij het OM iets fout gelopen en was er geen getuige. „Weer vele improductieve uren", aldus Olie. Hij bekent dat hij vorige week nog overwogen had het OM te bel len met de vraag of alles goed ge regeld was voor het getuigenver hoor. „Maar ben ik dan de aange wezen persoon die dat moet doen?" Olie en de Middelburgse advocate Virginie Serrarens overleggen na mens hun beroepsgroep met het OM en de rechtbank. Vanuit hun eigen praktijk merken ze dat er de laatste maanden veel misgaat. Ser rarens: „Geen dossiers, halve dos siers, geen getuigenverklaringen, geen rapportages en telefonisch onbereikbaar." Ze geeft ook aan dat als een cliënt niet in voorlopige hechtenis zit, het onnoemelijk lang duurt voor hij of zij daadwerkelijk moet voor komen. „Hierdoor zitten cliënten erg lang in onzekerheid. Als de verdachte dan eindelijk wordt ge dagvaard dan staat de zaak vaak te snel op zitting zodat ze nauwe lijks tijd heeft om het dossier goed te bestuderen." Vanuit de grond van haar hart zegt ze dat er een wereld van ver schil zit tussen de periode dat het OM nog in Middelburg zat en nu, nu het in Breda zit. En ze hoopt echt dat, zoals het OM zegt, nu het dieptepunt is bereikt en dat het vanaf nu beter zal gaan. „Of dit het dieptepunt is kunnen we natuurlijk pas over enkele maan den beoordelen", zegt de advocate tot slot. Ook Olie maakt geregeld mee dat een dossier bij hem veel te laat wordt aangeleverd. „Heb ik nog een week om een zaak voor te be reiden terwijl ik zie dat zo'n dos sier al vele maanden bij het OM ligt." Hij stelt dan ook heel duidelijk dat door de chaos die heerst bij het OM de kwaliteit van de recht spraak in het geding is. Serrarens is het daar volledig mee eens. Het gaat fout met de rechtspraak in Zee land. Dit besef lijkt in justitiële kringen eindelijk breed aanwezig. Het heeft wel even geduurd. De kri tiek van advocaten op het werk van het Openbaar Ministerie werd lang genegeerd. Pas sinds rechter Gerard Nomes de kat de bel aan heeft gebonden, is er een kentering. Ook het OM geeft nu toe dat er te veel fou ten worden gemaakt. Dit inzicht is winst. Het kan het begin zijn van verbetering. Die zal snel moeten komen. Want de organisatorische pro blemen bij het OM hebben nu wel genoeg ellende veroor zaakt. Bovendien vertaalt ineffi ciëntie zich altijd in zeer hoge kosten. Niemand weet hoe lang dat goed blijft gaan. Daarom is nu een duidelijke doelstelling nodig bij het terug dringen van fouten. Met een harde deadline. Haalt het OM die niet, dan moet de recente reorganisatie maar worden te ruggedraaid. Doormodderen is niet acceptabel. MIDDELBURG - De PZC brengt ook dit jaar weer een geslaagdenbijlage uit, waarin alle namen van de ge slaagde Zeeuwse middelbare scholie ren vermeld staan. Voor de verhalen in deze bijlage zijn we ook op zoek naar examenleerlin gen die een bijzondere docent hebben en daar samen met hem of haar over t willen vertellen in de krant. Ga jij geschiedenis studeren, omdat je docent zo bevlogen over de histo rie kan vertellen? Haal je een voldoende voor het exa men wiskunde, omdat je docent ook na de honderdste keer nog bereid is om de sommen uit te leggen? Of heeft jouw leraar je geholpen in moeilijke tijden? Laat het ons weten! Stuur zo snel mogelijk een bericht naar e-mail- adres verslaggeving@pzc.nl en leg uit waarom jouw band met je leraar •bijzonder is. Vermeld ook je naam en telefoonnummer. Meer informatie en aanmelden: www.kvk.nl/ovemamedagzwn Kamer van Koophandel. Wie vraagt komt verder. Wat komt er kijken bij bedrijfs overname? kopers verkopers ontmoeten Knfvppi is mijn bedrijf i, S3: Welke stappen moet ik nemen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23