Arduin: pak in de zorg de bureaucratie aan CDA wil bio-pluimvee ruimte geven 22 ZEELAND RECHTSPRAAK Killer Karaoke Voorzitter rechtbank en officier van justitie geven toe: problemen bij strafzittingen zijn geen incidenten. 1 zaterdag Er zijn ontegenzeglijk meer onnodige aanhoudingen I Wat heeft meer effect op 1 uw energielasten: een verlaging m van de leveringsprijs met 10% of 10% minder energie verbruiken? m Maikel Harte Laatst werd ik gebeld door Omroep Zeeland of ik misschien wat nieuwe liedjes aan kon leveren, want bij de Zeeuwse Top 40 moeten ze het nog steeds met nummers uit mijn Lamaketta-tijd doen, en dat is lang geleden. Sommige liedjes zijn al vijftien jaar oud. Er is al jaren niets nieuws uitgekomen. Dat is natuurlijk erg aardig dat ze aan me denken, maar het ontbreekt mij simpelweg aan de tijd om een nieuwe cd op te nemen. Want als je zoiets wilt doen, dan wil je het ook goed doen. Bovendien heb je bij dat soort dingen soms net even een prik kel nodig om aan de slag te gaan. Van de week dacht ik even dat ik die prikkel kreeg. Ik las namelijk over het nieuwe programma Killer Karaoke van RTL 5 en dat leek me echt iets voor de Zeeuwse Top 40. Het credo van Killer Karaoke is: altijd blijven zingen, wat er ook gebeurt. Je loopt met een vol dienblad, je krijgt ondertussen stroomstoten, maar je moet blij ven zingen. Het programma is al volop in de media geweest, vooral omdat er een voorstukje is geweest waarin te zien was dat een vrouw moest zingen terwijl ze in een ijskoud bad vol met slangen stond. Daar kwamen zoveel klachten over dat er inmiddels een strafrech telijk onderzoek is gestart. Ik heb het idee dat we met dit programma twintig eeuwen te rug in de tijd gaan, naar de tijd van de Romeinen. Zij stuurden om zich te vermaken mensen de arena in, om ze vervolgens met blote handen met een tij ger te zien vechten, nu laten we ze in een bak vol slangen zingen. Het verschil is alleen dat die mensen bij de Romeinen wel moesten, omdat ze het anders sowieso met de dood moesten bekopen, nu doen mensen de meest bizarre dingen vrijwillig. Maar goed, ik zag het dus al voor me dat bij Omroep Zee land een kandidaat het lied van Kapitein Rooibos zou gaan zin gen in een bak met haaien: over de Schelde....en hap. Het zal er wel niet van komen. Ik kan me niet voorstellen dat er hier iemand aan zoiets mee zou doen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De overheid moet de bureaucratie in de zorg aanpakken. Daarmee is nog veel geld te bespa ren. Geld dat kan worden besteed aan waar het echt om draait: men sen helpen. Dat zei Jos van Loon van Arduin vrijdag tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer over langdurige zorg. Volgens Van Loon hebben veel problemen in de zorg te ma ken met de bureaucratische in richting van instellingen. „De na druk ligt op het risicomijdend or ganiseren van regelingen. Je wordt er soms knettergek van. Denk vanuit zelfsturende teams, in plaats van een middenkader van weet ik het hoeveel mensen die achter het bureau zitten en met elkaar vergaderen over de no tulen van de vorige vergadering. Over de eisen die de overheid stelt hoor je eigenlijk weinig." Van Loon zei in de Kamer af te willen van zorgzwaartepakketten en moeite te hebben met het be grip mantelzorg. „Het is gekun steld. We zijn gewoon allemaal mensen. Ik ben niet de mantelzor- ger van mijn ouders geweest, ik ben een kind geweest en de bu ren zijn de buren." Hij voelt meer voor een systeem waarbij ondersteuning voor men sen het uitgangspunt is, in plaats van een beperking. „We moeten in Nederland stoppen met het denken in beperkingen. Iémands defect bepaalt niet welke onder steuning nodig is." 'Het OM laat door Emile Calon en Ad Roos MIDDELBURG - Door organisatori sche problemen bij het Openbaar Ministerie worden veel strafzaken aangehouden. Een bezoek van twee dagen aan de zitting van de Middelburgse politierechter levert een schok kend aantal gevallen op waaruit blijkt dat in de voorbereidingen fouten worden gemaakt. Zo stapt afgelopen dinsdag een bode de rechtszaal binnen met het ver zoek van advocaat Ab Sol om een compleet dossier. De raadsman moet een half uur later een cliënt verdedigen en heeft van het OM geen stukken ontvangen. De dienstdoende officier van justitie is bereid zijn dossier af te staan. Na een eerste vluchtige lezing vraagt Sol om aanhouding, omdat hij direct stuit op tegenstrijdige verklaringen. De officier van justi tie moet die dag vaker toegeven 'dat het OM steken heeft laten val len'. Het dieptepunt van de zitting van vormt de verzuchting van rechter Woltring 'dat de wetgever het zo toch echt niet bedoeld had'. Hij doelt op het feit dat een inwoner van Zierikzee op 18 februari be zwaar aantekent tegen de omzet ting van zijn taakstraf in een cel straf. Tijdens de zitting blijkt dat, ondanks het bezwaarschrift, de man in de cel is gezet in opdracht van het OM zonder behandeling van het bezwaarschrift af te wach ten. Vorige week maandag uit de Mid delburgse rechtbankvoorzitter Ge rard Nomes publiekelijk zijn onge noegen over de werkwijze van het Openbaar Ministerie. Tijdens zijn strafzitting blijkt dat een ad vocaat weer eens zijn dossier te De rechtbank in Middelburg foto Theo Giele laat heeft ontvangen. Nomes her innert de aanwezigen eraan dat de hoofdofficier van justitie eind vorig jaar beloofde dat de kwali teit van de rechtspraak niet zou lij den onder de gevolgen van samen voeging van de parketten Middel burg en Breda. Volgens Nomes wordt die belofte niet nageko men. Hij eist 'geen woorden maar daden'. Sinds de hele voorbereiding van de strafzitting in Breda plaats vindt gaat er van alles mis. Dos- Rechter Nicolette van der Ploeg siers zijn zoek of zijn al naar het archief gestuurd. Delen komen een dag later ineens weer met de post. De betekening gaat met de regelmaat van de klok fout en offi cieren van justitie horen met het schaamrood op de kaken dat de behandeling van zijn of haar zaak niet doorgaat. Andere strafzaken blijven daardoor langer op de plank liggen, het duurt veel en veel langer eer de verdachte op zit ting komt en de hele rechtsgang kost handenvol extra geld. Opmerkelijk genoeg stellen woordvoerders van OM en recht bank, na de oproep van Nomes, dat er geen sprake is van een structureel probleem maar dat het om afzonderlijke incidenten gaat. In een gesprek met rechter Nico- 1< v n d e n d b a; d V z< C le V h. w V. gi w O Het antwoord vindt u elders in deze krant. the multi-utility company Meest klantgerichte energieleverancier fl CUSTOMER CENTRIC DNA AWARD 2013 EÊ door Marcel Modde MIDDELBURG - De CDA-Statenfrac- tie vindt dat de vestiging van een biologische pluimveehouderij in Zeeland mogelijk moet blijven. Het provinciale Omgevingsplan 2012- 2018 sluit die mogelijkheid uit. De coalitiepartij noemt dat nu 'onwen selijk' en wil het beleid aanpassen. De gevolgen van de beleidswijzi ging kwamen onlangs aan het licht in Zeeuws-Vlaanderen, wijst het Statenlid Bas Feijtel op een praktijkvoorbeeld. In het hui dige Omgevingsplan wordt een biologisch bedrijf niet meer ge zien als 'grondgebonden'. Dat be tekent dat een biologische veehou derij moet voldoen aan de eis dat het voer van de eigen akkers moet komen en ook de mest op de ei gen grond moet worden ver werkt. Deze eisencombinatie is voor ondernemers in de praktijk nauwelijks haalbaar, aldus Feijtel in zijn toelichting op vragen aan Gedeputeerde Staten. Het CDA wil weten hoe GS tegenover deze kwestie staan en of het een be wuste keuze was van het college om de nieuwvestiging van biologi sche pluimveehouderijen tegen te gaan. Ook is de fractie benieuwd hoe dat zit met andere vormen van biologische veehouderij. Het CDA wil opgehelderd hebben waarom het college bij de planvor ming niet heeft gewezen op deze beleidsverandering en de conse- quenties daarvan. dc TE na de zij bij W( tie D; be av< ve:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 146