Sanering EU-banken maakt geld lenen duurder PAAUWE ECONOMIE 13 Hollestelle dingt mee naar titel beste leerbedrijf Techniekglossy meisjes met app Kom naar de Pinkstershow bij Paauwe! De provincie Noord-Brabant wil van haar belang in het Zeeuwse energiebedrijf Delta af Tegen elk aannemelijk bod. ZATERDAG 18 MEI 2013 Te koop: 8 aandelen Delta door Ben Jansen middelburg - Ze hoeven er niet de hoofdprijs voor te hebben, zo als de vertegenwoordiger van de provincie Noord-Brabant het uit drukte. De Brabantse provinciebe stuurders willen in elk geval wel van hun belang in het Zeeuwse energiebedrijf af. Ook in Brabant speelt een kernta kendiscussie. Acht aandelen Delta gelden niet als een te koesteren bezit. Delta heeft 15.280 aandelen en met een belang van 0,05 pro cent speel je als aandeelhouder maar een kleine rol. Het was de bedoeling dat de gemeente Ber gen op Zoom - nu goed voor 84 aandelen - de acht stuks van de provincie zou overnemen, maar de gemeenteraad stak er een stok je voor. Kortom, te koop: acht aandelen Delta tegen elk aannemelijk bod. De aandeelhouders van het ener giebedrijf beraden zich over wat er met het Brabantse belangetje moet gebeuren. President-com missaris Daan van Doorn zei giste ren tijdens de aandeelhoudersver gadering van Delta eraan te hech ten dat er een Brabantse betrok kenheid bij Delta blijft. De provincie Zeeland is grootaan deelhouder van Delta met precies de helft van de andelen. Gedepu teerde Kees van Beveren heeft eer der al aangegeven dat hij niet naar een meerderheid streeft om de be staande verhoudingen met de an dere aandeelhouders, de Zeeuwse gemeenten, niet te verstoren. Delta keert over 2012 40 miljoen euro dividend uit. Dat betekent dat de acht Brabantse aandelen een winstuitkering van 20.000 eu ro opleveren. Een belang van 0,05 procent mag dan gering zijn, als aandeelhou der kun je wel van je laten horen. Zo heeft de toenmalige Brabantse gedeputeerde Onno Hoes in het verleden als aandeelhouder kri tiek op Delta geuit. Hij vond dat het bedrijf aan concurrentiever valsing deed omdat het aandelen in waterbedrijf Evides houdt. Ook kaartte hij de aanvankelijke weigering van Delta aan om tot een minnelijke schikking met het Brabantse Essent te komen over het eigendom van de kerncentra le. GOES - Koninklijke Hollestelle in Goes dingt in de regio Zuid mee naar beste leerbedrijf van het jaar. Kenteq, het kennis- en adviescen trum voor technisch vakman schap, heeft Koninklijke Hollestel le genomineerd in de categorie be drijven met meer dan 25 werkne mers. Hollestelle is een techni sche groothandel, machine-con structiebedrijf, kraanspecalist en keurings- en certificeringsbedrijf. De andere vijf genomineerden ko men uit Noord-Brabant en Lim burg. De jury bezoekt binnenkort de genomineerde bedrijven en zal dan bepalen wat het beste leerbe drijf van 2013 is. In de categorie be drijven met minder dan 25 werk nemers zijn geen Zeeuwse bedrij ven in de race. door Chris van Alem tilburg - Producten en diensten van banken kunnen de komende ja ren duurder worden. Dat is de prijs die de consument mogelijk moet betalen voor het gezond maken van de banken in de eurozone. „Je ziet nu al dat investeerders in bankobligaties een hogere risico premie vragen. Ook verzekerin gen van kredietrisico's zijn de laat ste maanden fors duurder gewor den," zegt Harald Benink, hoogle raar banking and finance in Til burg. Dat is een voorbode van duurdere kredieten. Benink: „Ten zij buitenlandse aanbieders gaan concurreren met Nederlandse banken." Benink schrijft de reactie op de fi nanciële markten toe aan de tot standkoming van de Europese Bankenunie (EBU), volgend jaar zomer, waarbij eerst de grote en la ter alle 6000 banken in de eurozo ne onder toezicht van de Europe se Centrale Bank (ECB) vallen. Banken kunnen pas meedoen aan de unie als alle verliezen zijn afge schud. In aanloop naar de EBU moeten ze allemaal een stresstest ondergaan. Benink: „Verliezen ko men niet langer voor rekening van de Europese belastingbetaler, zoals tot dusverre gebeurde, maar voor rekening van de aandeelhou ders en schuldeisers van de bank. Ook degenen die onder het depo sitogarantiestelsel vallen." De stresstest die dit najaar plaats vindt zal uitwijzen hoeveel ban ken in de eurozone nog lijken in de kast hebben en hoeveel geld no dig is om ze te herkapitaliseren. De noodzaak daarvan werd tij dens de top van de ministers van Financiën van de G7 benadrukt door zowel IMF-directeur Christi ne Lagarde als voorzitter Jeroen Dijsselbloem van de eurogroep. terneuzen - Technocentrum Zee land verspreidt eind mei een nieu we editie van Girls Future: een glossy met een interactief tintje. De toegevoegde app heet Layar. Wie zijn smartphone of tablet bo ven het tijdschrift houdt, kan diver se filmpjes bekijken. De glossy wil meisjes van mbo, havo en vwo to nen dat de techniek kans op een baan biedt. Zeeland heeft te weinig goed opgeleid technisch personeel. INTERIEUR Interieur Paauwe nodigt u uit voor een buitengewone Tweede Pinkster dag! Zoals u van ons gewend bent, presenteren we onder andere de allermooiste nieuwe binnen- en buitencollectie van topmerken als Pode, Rolf Benz, Sede, Leolux, Tribu, Borek, Rausch en Fatboy. Combineer uw bezoek aan onze Pinkstershow met al het moois dat Zeeland u te bieden heeft. Kijk voor meer inspiratie en onze complete collectie op www.interieur-paauwe.nl. Zuidweg 20a 4316 LB Zonnemaire T (0111) 4013 18 E info@interieur-paauwe.nl www. interieur-paauwe. nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13