Onderwijs hangijzer r1 opzet azc V PINKSTERDAG 24 BEVELANDEN en THOLEN ANSJOVIS Deel N57 nacht lang afgesloten PINKSTERMARKT Odyzee College heeft keurmerk alcoholvrij Stichting Behoud Weervisserij wil met vaartochten het enthousiasme voor vissen op ansjovis vergroten. BOULEVARD VLISSINGEN MIDDELBURG 10.00-17.00 UUR «I and«e Weervisser is straks door Luc Oggel GOES - Of het asielzoekerscentrum (azc) in Goes zal worden omge vormd tot zogeheten gezinslocatie, hangt af van het feit of het onder wijs (tijdig) kan worden geregeld. Dat zei woordvoerder Martijn van de Koolwijk van het COA donder dag tijdens presentatie van de plan nen van het coa aan de Goese raadscommissie. Op een gezinslocatie verblijven gezinnen met minderjarige kinde ren die eigenlijk geen recht meer hebben op opvang. Hun asielver zoek is afgewezen en zij moeten het land verlaten. Er is een sober der voorzieningenniveau dan in de azc's. Wel moet kinderen on derwijs worden geboden, omdat dat nu eenmaal wettelijk ver plicht is. Het coa voorziet een verdubbe ling van het aantal kinderen, wat neerkomt op 70 basisschoolleer lingen en 40 middelbare scholie ren. Vanuit het Rijk is eenmalig een bedrag van 180.000 euro be schikbaar om het onderwijs 'in te regelen', maar er bestaat dus een risico dat daar geld bij moet. Het is de vraag wie daar voor wil op draaien. „Wil er niemand verant woordelijkheid nemen voor dat ri- sisco, dan hebben we een pro bleem", zei wethouder Jo-Annes de Bat donderdag onomwonden. Hij meldde dat het regelen van on derwijs nog een lastige zaak wordt. „We zijn met het veld in gesprek en hun mening telt zwaar. We kunnen niet eisen dat zij het het risico nemen." Volgens De Bat is er sprake van een 'bizar re situatie'. „We zitten in een krimpregio, dus dan zou je blij moeten zijn met extra kinderen, want dat betekent extra werk. Al leen is er nu al tegen flink wat on derwijzend personeel is gezegd dat er over twee jaar geen werk meer voor hen is. Die mensen kun je dus niet inzetten, omdat de onderwijs-cao dat verhindert." Het college zal uiteindelijk beslui ten of het azc wordt omgevormd. Het coa wil in principe tot 2016 in Goes blijven. STELLENDAM - De hoofdrijbanen van de N57 bij de Goereese sluis worden afgesloten van woensdag 22 mei 21.00 uur tot donderdag 23 mei 05.00 uur. Dat gebeurt om tij delijk wegmarkeringen te verwij deren. Het verkeer wordt omge leid via de havens bij Stellendam. ff. i' SCHULTING Simon v. Beaumontstr, 23 Comfortabel en luxe appar tement (met riant terras!) op de eerste woonlaag. Eigen parkeerplaats. Vraagprijs 269.000,- k.k. #3 1/. schulting-partners.nl Zat"*9 \ooo. 1200 LjoCóti*' frc>rtu^óir,T/ GOES - Directrice Tonia de Groene van het Odyzee College in Kloe- tinge ontving gisteren het keur merk 'Alcoholvrije school' uit han den van wethouder Jo-Annes de Bat. Hiermee is het Odyzee Colle ge de eerste school in de gemeen te Goes die dit keurmerk heeft. De schoolfeesten voor de leerlin gen zijn alcoholvrij en datzelfde geldt voor de vrijdagmiddagbor rel voor docenten. 'Alcoholvrije school' is een onderdeel van de campagne 'Laat ze niet (verzui pen', waarin onder andere de Zeeuwse gemeenten, de provin cie en de GGD samenwerken om de alcoholproblemen onder de jeugd in Zeeland te verminderen. door Rob Paardekam THOLEN - Misschien duurt het nog vijftien jaar, wellicht twintig, maar het houdt waarschijnlijk een keer op met de professionele weervisserij. De Stichting Be houd Weervisserij doet er alles aan om dit cultuurhistorische fe nomeen ook na die tijd te behou den. Daar zijn mensen voor no dig. Door het organiseren van vaartochten hoopt de stichting nu al mensen enthousiast te ma ken voor zo'n vrijwilligersbaantje. De weervisserij op de Oosterschel- de bezorgde in het verleden meer dere families uit Bergen op Zoom een goede boterham. Tegenwoor dig vist alleen de familie Van Dort nog op ansjovis in de Zeeuw se wateren. Een dik belegde boter ham levert dat niet meer op. Het ene jaar is goed, het andere bar slecht. De jaaropbrengsten varië ren van 2000 tot 10.000 kilo ansjo vis. In een slecht jaar legt de fami lie Van Dordt er flink op toe, maar gemiddeld over de jaren is het nog net winstgevend. Toch vermoedt Marc van der Steen van de Stichting Behoud Weervisserij dat het binnen nu en twintig jaar gedaan is met de professionele weervisserij. Er is namelijk geen opvolging. „Cor van Dort is de 80 inmiddels gepas seerd. Zijn schoonzoon zal het be drijf vermoedelijk nog een tijdje voortzetten, maar daarna houdt het waarschijnlijk op." Volgens Van der Steen zou het doodzonde zijn als de traditionele weervisserij voorgoed verdwijnt. Het vangen van ansjovis met zoge heten weren is volgens hem cul tuurhistorisch erfgoed. „Je hoort wel eens dat dit de enige plek ter wereld is waar het nog gebeurt. Dat is misschien iets te dik aange zet. Maar in West-Europa wordt sowieso nergens meer op deze manier gevist." Als de professionele vissers er ooit de brui aan geven, wil de stichting de weervisserij voortzet ten. Daar zijn vrijwilligers voor nodig, veel meer er op dit mo ment zijn. „Gelukkig hebben we nog even de tijd", stelt Van der Steen. „Door deze vorm van vis sen nu stevig te promoten, onder meer door het houden van vaar tochten, hopen we mensen en thousiast te maken." Voor de aankomende tochten zijn er nog plaatsen. Haast is deson danks geboden, want vorig jaar waren ze in een mum van tijd vol geboekt. „Ik had toen flyers laten drukken om uit te delen", kan Van der Steen zich herinneren. „Maar op de dag dat ik ze binnen kreeg, waren de tochten al uitver kocht." Vanuit de haven bij de Bergsediep- sluis varen deelnemers op een sportvisboot in dertig minuten naar één van de weren in de Oos- terschelde. Om echt dichtbij te kunnen komen stappen ze vlakbij de weren over op een sloep, die vlak voor het fuikgat voor anker gaat. Dan laten de vissers van Van Dort zien hoe de vangst wordt binnengehaald. De vaartochten vinden plaats in juni, maar vrijdag was er al een ex cursie voor genodigden. Ze zagen dat uit het net slechts één schame le geep kwam. Ansjovis is er door het koude weer nog nauwelijks. Dat is in juni waarschijnlijk an ders. De stichting slaagde er de laatste jaren in enkele boten op te knap pen en de twee bestaande weren te restaureren. Onlangs werd zelfs een derde weer aangelegd. Dat wordt van daag officieel in gebruik genomen door commissaris van de koning Han Polman. Omdat de familie van Dort de capaciteit niet heeft om een derde weer te bevissen, ging de stichting in zee met de Sportvisacademie. Die levert tij dens het ansjovisseizoen (begin mei tot half juli) stagiaires. „Daar zijn we enorm mee geholpen", al dus Van der Steen. I Tijdens de excursie van vrijdag kregen deelnemers te zien hoe de vissen uit de weren worden gehaald (foto rechts). De vissers staan daarbij in het water. Met slechts één geep was de opbrengst schamel. Ansjovis is er door het koude weer nog nauwelijks. De deelnemers werden in sloepen naar de weren gebracht. De vissersboot waar het eerste deel van de reis mee werd gemaakt, kan namelijk niet te dichtbij komen, foto's Rob Paardekam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 136