Vère van uus (3): Ons ebbe 't meegemaekt! CULTUUR 31 Op zijn nieuwe album gooit Guus Meeuwis rigoureus het roer om. „Niets moest, alles kon." Eind juni is hij een van de toppers op Concert at Sea. GUUS MEEUWIS ZATERDAG 29 JUNI OP BROUWERSDAM ZATERDAG 18 MEI 2013 Album als vlag in de tijd I Guus Meeuwis tijdens de opname van zijn nieuwe cd: „Ik zal nooit een spierballen-entertainer worden, maar ik weet wanneer er pathos en wanneer er krachtpatserij van mij word verwacht." door Jean-Paul Heek RENESSE - Voor zijn vorig week uit gebrachte album Het kan hier zo mooi zijn ging Guus Meeuwis in zee met Erik Schurman. „Ik zocht na mijn laatste cd Armen open be wust naar een andere sound. Het was tijd voor iets nieuws, voor een ander strijdplan zonder res tricties." Meeuwis vertelt over de voorbe reidingen. „Ik ben letterlijk sa men met mijn gitarist JW Roy en pianist Jan-Willem Rozenboom met akoestische instrumenten aan de keukentafel gaan zitten om aan Eric de ruim twintig nieu we liedjes voor te spelen. Daaruit maakten wij een selectie, die we vervolgens met de hele band op namen in Studio Chateau in Til burg. Daar viel alles op zijn plaats." De zoektocht naar een andere pro ducer was een lastige route. „Ik weet heel goed wat ik wil, maar ik kan dat slecht uitleggen. Ik wil de dit keer een album maken waarbij ik zou schrikken van de geweldige goede sound waarin de liedjes overeind zouden blijven. Zeg maar een productie met meer dere lagen." Die wens hoorde Meeuwis terug in de songs van de band Hand some Poets. Juist: een productie van Schurman. Samen kozen ze voor de Bullet Sound Studios in Nederhorst Den Berg. „We wis ten vooraf dat het een langdurig opnameproces zou worden. Om die reden hebben we niet geko zen voor bijvoorbeeld Abbey Road, waar we binnen vijf dagen alles moesten opnemen. Hier kon den we in en uit lopen." Meteen valt op.dat elke song op Het kan hier zo mooi zijn een ande re productie heeft. Meeuwis: „In het verleden kozen we voor één bepaalde sound. Dit keer mocht echter alles." Schurman knikt be vestigend. „We hebben slechts één minuut over de richting ge sproken. Ik wilde precies het te genovergestelde doen van wat zij normaal doen. Het is mijn manier om de band een stapje verder te brengen." Op Het kan hier zo mooi zijn wisse len stevige gitaarstukken van plaats met rake ballades. „Een al bum moet een vlag in de tijd zijn", zegt Meeuwis. „De bandle den en ik zijn op een punt geko men dat we de sterke kanten van elkaar herkennen. Dat hoor je te rug, zowel op de cd als op het po dium. Met onze groep van acht muzikanten kunnen wij het thea ter, het clubcircuit, de festivals en een voetbalstadion aan. Daardoor is mijn zelfvertrouwen enorm ge groeid. Kijk, ik zal nooit een spier ballen-entertainer worden, maar ik weet wanneer er pathos en wanneer er krachtpatserij van mij wordt verwacht." Guus Meeuwis is dit jaar, net als in 2010, een van de publiekstrekkers bij Concert at Sea. Hij staat met zijn band zaterdag 29 juni, van15.15 tot 16.30 uur, op de Brouwersdam. Die dag treden verder onder ande ren Moke, Handsome Poets, Will And The People, Racoon en gast heer Blof op. Meeuwis telt zijn zegeningen. Door zijn goede naam kan hij als singer-songwriter zonder al te veel tegenwind meedoen aan een commercieel televisieprogramma als Ik hou van Holland. „De meeste keuzes maak ik op gevoel", zegt hij. „Deze aanbieding kon ik ge woon niet weigeren; ze zit mij niet in de weg als muzikant. Voor De achtste editie van het festival begint vrijdag 28 juni met onder anderen Miss Montreal, James Morrison en Kane. De dagkaarten voor zaterdag zijn inmiddels uitverkocht. Er zijn nog wel weekendkaarten en dagkaarten voor vrijdag ver krijgbaar. Zie ook: www.concertatsea.nl The Voice of Holland ben ik al twee keer gevraagd, maar dat zit mijn muzikantenschap dus wél in de weg. Ik ben zelf nog lang niet klaar, dus wie ben ik om an deren op hun tekortkomingen te wijzen?" Ik hou van Holland leverde hem extra bekendheid op. „Sinds ik in die show zit, weten mijn kinde ren zeker dat hun papa bekend is. Als mijn nieuwe single in promo tie gaat, zullen slechts een paar mensen op straat er iets van zeg gen. Draai ik één keer verkeerd aan het rad in Ik hou van Holland, dan word ik daar om de tien me ter op aangesproken." Vooruitlopend op Concert at Sea zijn op 7,8 en 9 juni Meeuwis' tra ditionele 'Groots met een zachte G'-concerten in het Philips Sta dion in Eindhoven. „Een bijzonde re editie, omdat wij de miljoenste bezoeker gaan ontvangen." door Frans van der Heijde Ebbe julder ook wè es ge mopperd omda 't spreek uur bie de dokter te lang uutliep? Of omdat de inhreep je hlad nie anstoeng? Om- da j'n eten in 't ziekenuus nie zö lekker was as dao je gedocht ao? Dao je docht da iedereên je kon zie en ore op je bed of bie j'n on derzoek? Nou... ons wè! Ebbe julder 't wè es meegemaekt dao je in een ambulance gedouwd wier onderwiele dao je echt nie op een brancard vervoerd oefde t'oren? Da die zö slecht was, dao je naebie op de bodem terecht kwam of het dek inééns aokelig dichtbie was? Dao je nest je nog een zieke vrouwe kreeg, die, zou ze zwanger weze, d'r kind zeker in die ambulance kwiet zou raeke en zou moete ope, dat er hin on verwachte medische dingen kon- de gebeure wan dan kon vanuut dien auto niks verwacht ore? Nou... ons wè! Bin julder wè es in een ziekenuus angekomme wi om negen uren in d'n aeven aoles nog volop in be- drief was? Wi je, nae j'n inschrie- ving, terecht kwam in een wacht- kaemer die uutpuulde mee min stens veertig mensen, wachtend op doktoren, die aol specialisten waere, mè je nie wist in welk onderdeêl? Wi iedereên die op een brancard moest bluve leie in een soort halletje gedropt wier, mee of zonder piene, wè of nie bie kennis, alléén of onder begelei ding? Wi de tied gedood wier mee het kieken nè een soort eindeloze 'Goeie tieden, slechte tieden' en wi af en toe iemand wier opgeroepe, mè de meêste wi vlug trug waere of tot vère nae middernacht nieuwe klanten ver- schene, soms mee een alve fer- mielje as begeleiding? Nou...ons wè! Zaete julder ook wè es in een kae- mertje mee zö'n twintig behan delde patiënten, die aol nest, nae bie op mekaore, zaete? D'n énen mee zuurstof, de twiden mee vocht, de derden mee een slange tje van een katheter uut z'n broek, een vierden alf bewuste loos en een vuufden kreunend en steunend van piene? Zaehe julder ook aol bloederige troep op de vloer di leie? En aode julder in de gaoten, da di mè eên verpleegster vö was, die werkelijk d'r eihen een slag in de ronde werkte om aol de mensen een bitje te elpen, of injecties te geven? Ondekte jul der ook aol die fermieljeleden, die tussen de zieke mensen deuliepe of in ieder geval een bitje steun haeve, mè 't geheêl eêl onover zichtelijk maekte? Nou... ons ebbe d'r gezete! Moest iemand van julder ook wè es een nachje bluve in 't zieke nuus, zonder bed, zonder eten of drinken, zonder kaemertje en zon der toezicht of je moe de drie be- waekers meerekene, bewaekers, die as taak aode te kieken of er nie te vee fermielje meeging? En ondekte julder ook, da d'n êle nacht de mensen vö de dokter ble- ve komme, die twaolf uren an eên stik deu in de were was mee een behandelruumte, die alléén mee een soort douchegerdien was afgeslote? Ons ebbe 't meegemae kt Dienke julder, nae het lezen van dit stikje, noe misschien ook een bitje anders over het zurggebeu- ren in Nederland? Over onze zie- kenuzen en wachttieden? Over onze verpleegsters en onze eeste ulp-posten? Over oe schoon een ziekenuus moe weze? Over priva cy? Over maeltieden en bedden? Nou... ons in ieder geval wè! Dirom nog een goeie tip. Vraeg nè privé-klinieken in 't butenland en bespreek dat voraf mee je ver zekering! Het kan je de nodige el lende bespaere!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 131