I I Balou sjouwde 2,6 kilo tumor mee I 26 SCHOUWEN-DUIVELAND ANSJOVIS Stichting Behoud Weervisserij wil met vaartochten het enthousiasme voor vissen op ansjovis vergroten. Mooie plaatjes bij lelijk weer Zeeuws kantoor Serious Request Kroatisch palmparadijsje! FOTOGRAFIE p| pharosreizen.nl j^ghiub /t-l 5"- of 8-ö/aa^S arran^rwc-nt F OOSTKAPELLE - De organisatie van Serious Request Oostkapelle wil een centrale rol spelen voor alle Serious Request-acties in Zee land. Dat maakte de organisatie bekend bij het verschijnen van Kom genieten op een van de mooiste plekjes aan de Istrische westkust! Tussen de palmen van Valamar Club Tamaris in Lanterna komt u helemaal tot rust. Dit vier-sterrenresort biedt u prachtige stranden, een prima mediterrane keuken, twee heerlijke zwembaden, een wellnesscentrum en diverse tennisbanen. Boven dien verblijft u dicht bij een van de mooiste stadjes van Istrië: Unesco- werelderfgoed Porec (ca. 13 km). Of vaart u met de watertaxi naar het historische stadje Novigrad? Uw verblijf Valamar Club Tamaris is een ruim opgezet resort. Het ligt op 100 meter van zowel een zand- als een kiezel strand. Uw kamer heeft airco, tv, minibar, kluisje en balkon. Badkamer met bad of douche, toilet en föhn. U kunt ook verblijven in een vierper- soonskamer of een villa. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900-365 65 65 (20 cpm) met zoek boekcode 41598 of ga naar een van de reisbureaus van VakantieXperts. zoek boekcode 41598 Inbegrepen 3,4 of 7x overnachting met ontbijtbuffet 3,4 of 7x dinerbuffet inclusief drankjes 1x lunch (2x bij weekverblijf) toeristenbelasting bezoek Baredinegrot Prijzen 18/05-24/05 25/05-28/06 29/06-26/07 27/07-23/08 24/08-30/08 31/08-06/09 07/09-20/09 21/09-19/10 4-d 215 225 285 319 285 245 215 159 5-d 8-d 289 505 299 525 375 659 425 745 375 659 325 569 289 505 209 369 Voor kinderkortingen zie: wvyw.pharosreizen.nl/wegener Prijzen in p.p.p. 2-pk. Niet inbegrepen: reserveringskosten en kosten Calamitei tenfonds. F Weervisser is door Rob Paardekam OUWERKERK - Voor de veertigste keer trok Jan Midavaine (rechts) er vrijdag middag op uit met een groep cursisten van de Zeeuwse Vrije Universiteit De cursusleider laat zich door het slechte weer niet uit het veld slaan en wijst bij het strandje Ouwerkerk zijn leerlingen op het contrast tussen de gele katjes in de wilgen en de donkere buienlucht foto Pieter van der Laan het eindbedrag van de actie in 2012:118.056,77 euro. Dat geld gaat naar programma's tegen kinder sterfte. Serious Request is opgezet door het Rode Kruis en radiozen der 3FM THOLEN - Over hooguit twintig jaar is het gedaan met de profes sionele weervisserij. De Stichting Behoud Weervisserij doet er alles aan om dit cultuurhistorische fe nomeen te behouden. De weervisserij op de Oosterschel- de bezorgde meerdere families uit Bergen op Zoom een goede boter- ham. Tegenwoordig vist alleen de familie Van Dort nog op ansjovis in de Zeeuwse wateren. Een dik belegde boterham levert dat niet meer op. Het ene jaar is goed, het andere bar slecht. De jaaropbreng sten variëren van 2000 tot 10.000 kilo ansjovis. In een slecht jaar legt de familie Van Dordt er flink op toe, maar gemiddeld over de ja ren is het nog net winstgevend. Toch vermoedt Marc van der Steen van de Stichting Behoud Weervisserij dat het binnen nu en twintig jaar gedaan is met de professionele weervisserij. Er is namelijk geen opvolging. „Cor van Dort is de 80 inmiddels gepas seerd. Zijn schoonzoon zal het be drijf vermoedelijk oog een tijdje voortzetten, maar daarna houdt het waarschijnlijk op." Volgens Van der Steen zou het doodzonde zijn als de traditionele weervisserij voorgoed verdwijnt. Het vangen van ansjovis met zoge heten weren is volgens hem cul tuurhistorisch erfgoed. „Je hoort wel eens dat dit de enige plek ter wereld is waar het nog gebeurt. Dat is misschien iets te dik aange zet. Maar in West-Europa wordt sowieso nergens meer op deze manier gevist." Als de professionele vissers er ooit de brui aan geven, wil de stichting de weervisserij voortzet ten. Daar zijn vrijwilligers voor nodig, veel meer er op dit mo ment zijn. „Gelukkig hebben we nog even de tijd", stelt Van der Steen. „Door deze vorm van vis sen nu stevig te promoten, onder meer door het houden van vaar tochten, hopen we mensen en thousiast te maken." Voor de komende tochten zijn er nog plaatsen. Haast is echter gebo den, want vorig jaar waren ze in een mum van tijd volgeboekt. „Ik had toen flyers laten drukken om uit te delen", kan Van der Steen zich herinneren. „Maar op de dag dat ik ze binnen kreeg, waren de tochten al uitverkocht." Vanuit de haven bij de Bergsediep- sluis varen deelnemers op een sportvisboot in dertig minuten naar één van de weren in de Oos- terschelde. Om echt dichtbij te kunnen komen stappen ze vlakbij de weren over op een sloep, die vlak voor het fuikgat voor anker gaat. Dan laten de vissers van Van Dort zien hoe de vangst wordt binnengehaald. De vaartochten zijn in juni, maar vrijdag was er al een voor genodigden. Ze zagen dat uit het net slechts één schame le geep kwam. Ansjovis is er door het koude weer nog nauwelijks. Dat is in juni waarschijnlijk an ders. De stichting slaagde er de afgelo pen jaren in om enkele boten op te knappen en de twee bestaande weren te restaureren. Onlangs werd zelfs een derde weer aangelegd. Dat wordt van daag officieel in gebruik genomen door commissaris van de koning Han Polman. Omdat de familie van Dort de ca paciteit niet heeft om een derde weer te bevissen, ging de stich ting in zee met de Sportvisacade mie. Die levert tijdens het ansjo visseizoen (begin mei tot half juli) een aantal stagiaires. „Daar zijn we enorm mee geholpen", al dus Van der Steen. f Tijdens de excursie van vrijdag kregen deelnemers te zien hoe de vissen uit de weren worden gehaald (foto rechts). De vissers staan daarbij in het water. Met slechts één geep was de opbrengst schamel. Ansjovis is er door het koude weer nog nauwelijks. De deelnemers werden in sloepen naar de weren gebracht. De vissersboot waar het eerste deel van de reis mee werd gemaakt, kan namelijk niet te dichtbij komen, foto's Rob Paardekam Zeg tumor, waar ga je met dat hondje naar toe? Dat klinkt als een grapje, maar in het ge val van Cocker Spaniel Balou na dert het jammer genoeg de werke lijkheid. Balou was al geruime tijd loom, constateerden zijn baasjes Gunter en Sofie de Vleeschouwer uit het Belgische Hever. Hun eigen die renarts gaf Balou antibiotica, maar een paar weken later kwa men de klachten terug. Nieuwe injecties boden weer geen soe laas, waarna Gunter en Sofie zich tot het Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen wendden. Daar hadden ze goede ervaringen opgedaan bij een behandeling van hun vorige hond. Deze dinsdagochtend wordt de acht jaar oude Balou door dieren arts Lotte Beirens verlost van een milttumor. Ook worden lymfe klieren uit de buik weggenomen voor onderzoek. De keuze was simpel: opereren of laten insla pen. Zijn kwaliteit van leven is na deze ingreep weer prima, dus twijfelden Gunter en Sofie geen moment; ze hebben er graag zo'n duizend euro voor over. In de operatiekamer vallen op dat moment meerdere monden open van verbazing. Balou woog 16 kilo toen hij onder narcose ging. Daar van was 2,6 kilo tumor! Een milt weeg normaal een paar ons. „Dit is een typisch geval van een pa tiënt waarin er in de analyse iets is misgegaan en waarbij specialis- door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand ge ven artsen, specialisten, assistentes én baasjes een kijkje in de wereld van Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaan- deren. Vandaag: kankerchirurgie bij honden. tische tumorchirurgie erg belang rijk-is. Wij zien hier bijvoorbeeld ook veel dieren komen, waarbij de arts een bobbeltje niet hele maal goed heeft weggesneden. Kankerchirurgie is echt een spe cialisme geworden vertelt die renarts Johan de Vos. „Het kan zijn dat het krap weg snijden van een verdikking niet voldoende is. In het omliggende gebied kunnen zich ook al kanker cellen bevinden. Haal je die niet weg, dan verhelp je het probleem dus niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 128