9 Oplossing Putmeet Vergunning voor Onze SALE start Dinsdag 21 mei a.s. papago» Car r 0 bed breakfast in Noordwelle Goes Zierikzee Bergen op Zoom Roosendaal SCHOUWEN-DUIVELAND 25 De proeftuin in Haamstede is definitief verleden tijd. Het terrein aan de Hogezoom is verkocht. Deel N57 wordt nachtje afgesloten Jaarconcert van koor in Hervormde Herk Eerste paal nieuwe brandweerkazerne Presentatie over het zonnestelsel Koffieochtend in bieb voor jonge ouders Bingoavond in dorpshuis Oosterhof Documentaire 'Lieve Mama' in filmhuis Muziek van Duiveland tot Dixieland Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl ZATERDAG 18 MEI 2013 een ti j dperk door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - „Nee, het was niet eenvoudig. Het kostte zoge zegd bloed zweet en tranen maar uiteindelijk hebben we besloten het terrein te verkopen", vertelt Cor Kooman, voorzitter van de vereniging proeftuin. Het lag dan ook gevoelig. Met de verkoop ver dween de laatste tastbare herinne ring aan de proeftuin aan de Hoge zoom. „Ja, erg jammer", zegt Hans Dalebout, secretaris. Hij is al bestuurslid sinds 1972. De geschiedenis van de proeftuin voor fruittelers begint in 1928. De fruitteelt in de Westhoek bloeide en met een proeftuin konden de telers testen doen met rassen en bestrijdingsmiddelen tegen ziek ten als schurft of luizen. Op 9 maart 1928 werd de grond voor de proeftuin aangekocht. Dat was een terrein nabij het Sluispad in Haamstede, waar nu Haeskens- hof is. Uit de oude notulen van de vereniging blijkt dat 39 cent per roe is betaald voor de grond. Een roe is een oude lengtemaat die echter wel per plaats kon verschil len. „Er stonden twee grote kas sen met druiven en 200 bakken met platglas. Er stonden rijtjes met allerlei soorten fruitbomen en struiken. Allemaal met het doel de teelt te verbeteren", vertel len Kooman en Dalebout. Vanuit de proeftuin kwam ook de wens voor een tuinbouwschool. De school werd in 1929 gebouwd aan het Sluispad. Tegenwoordig huist jeugdsoos Big S in het pand. Hier konden de jongens onder meer leren hoe ze moesten snoeien. De proeftuin aan het Sluispad was geen lang leven beschoren. In 1953 kwam het terrein tijdens de Watersnoodramp onder water te staan en daarmee ging de aan plant verloren. Een dijkje voor kwam dat ook de tuinbouw school verloren ging. Het bestuur moest omzien naar een nieuwe proeftuin. Een terrein van vijf hec tare groot aan de Hogezoom aan de rand van Haamstede bracht uit komst. Daar was het water niet ge komen en de grond was geschikt. De oude proeftuin werd verkocht maar de aanleg van de nieuwe tuin moest nog even wachten want het terrein was nog ver- Ooit had de vereniging Proeftuin 150 leden. Inmiddels zijn er nog negen leden over. pacht. In 1956 kon de aanplant be ginnen. Dat gebeurde door vrijwil ligers en daarover beschikte de vereniging in die tijd ruim. Met 150 leden waren er voldoende mensen te vinden die de handen uit de bouwen konden steken. Jan Jonker ging het terrein beheren. Uit oude notulen van de vereni ging blijkt dat hij werd gekozen uit 34 sollicitanten omdat hij 70 gulden per week vroeg. Jonker kon daarnaast geld verdienen met de opbrengst van de fruitbomen. De relatie met de school was in die tijd niet meer zo nauw. De proeftuin werd vooral door de kwekers zelf gebruikt. Dat duurde een jaar of twintig, maar toen kwam de klad in de fruitteelt. Landelijk kwamen er premies om oude boomgaarden te rooien en de toenmalige gemeente Wester- schouwen gaf fruittelers de moge lijkheid geld bij te verdienen met kampeerders. Op die manier ble ven de boomgaarden voor het landschap behouden. Ook de vereniging besloot in 1979 de fruitgaard om te zetten in een camping. In de boomgaard kwa men vijftien caravans te staan. De proeftuin verloor de oorspronkelij ke functie en de steeds meer le den vielen weg. Inmiddels heeft de vereniging nog negen leden, waarvan er vier in het bestuur zit ten. Toen ook nog beheerder Da vid Braai moest stoppen wegens ziekte werd het beheer en onder houd teveel voor het bestuur. De camping wordt vooralsnog op de huidige voet voortgezet. I De voormalige tuinbouwschool aan het Sluispad in Haamstede is nu in ge bruik als jeugdsoos, foto Archief gemeente Schouwen-Duiveland STELLENDAM De hoofdrijbanen van de N57 ter hoogte van de Goereese sluis worden van woensdag 22 mei 21.00 uur tot donderdag 23 mei 05.00 uur afgesloten voor alle verkeer. Dat is nodig om tij delijke wegmarkeringen te ver wijderen. Het verkeer wordt met borden omgeleid via de ha vens van Stellendam. Hulpdien sten kunnen met aangepaste snelheid passeren. BURGH-HAAMSTEDE Het Interkerkelijk kerkkoor Haamstede houdt vrijdag 24 mei haar jaarconcert. Dat ge beurt in de Hervormde Kerk aan de Ring. Organiste Annet van der Linde verzorgt de muzikale begelei ding. Verder werken mee: het Chr. gem. Eilandenkoor, toetse nist Christiaan Stouten en mez zo-sopraan Nel van den Broe- ke. Aanvang 19.30 uur. GOEDEREEDE Aan de Vissersweg in Goedere ede wordt woensdag 29 mei de eerste paal geslagen voor een nieuwe brandweerkazerne. De kazerne is de eerste zogeheten VRR-kazerne. Dat betekent dat brandweer en Gemeenschappe lijke Hulpverlenings Organisa tie in de Regio (GHOR) er geza menlijk gebruik van maken. De eerste paal wordt geslagen om 9.30 uur. ZONNEMAIRE Jan Koeman, medewerker van sterrenwacht Philippus Lans bergen in Middelburg, komt vrijdag 24 mei naar Land schapscamping De Zonnehoe- ve in Zonnemaire om daar een lezing te geven over het ster renstelsel. Na afloop wordt bij helder weer door de grote kij ker vanuit de sterrenkijkhut naar de sterren gekeken. Aan vang 20.00 uur. ZIERIKZEE In bibliotheek De Stolpe in Zie- rikzee wordt woensdag 22 mei een koffieochtend gehouden voor jonge ouders. Voor hen is er een workshop 'babygebaar' waarbij het gaat om communi ceren met je kind, als praten nog niet lukt. Docent baby- en kindertaal Brechje Koster geeft tekst en uitleg. De koffieochtend in de biblio theek begint om 10.00 uur. OOSTERLAND In dorpshuis Oosterhof aan de Sint Joostdijk in Oosterland wordt vrijdag 24 mei een bin go-avond gehouden. Deelne mers betalen 12 euro voor 7 bin gokaarten en dat is inclusief een kop koffie of thee. Opge ven voor het spelfestijn in het dorpshuis kan bij dorpshuisbe heerder Annemarie le Comte: 0111-642078 of 06-30263460. Aanvang 20.00 uur. ZIERIKZEE 'Lieve Mama', de documentaire van Sophie Franken over de zoektocht voor haar depressie ve moeder. De film brengt de onmacht en de verantwoorde lijkheid om voor moeder te zor gen indringend in beeld. Van 27 tot en met 30 mei wordt de film in heel Zeeland vertoond. In Zierikzee wordt 'Lieve Ma ma' woensdag 29 mei gedraaid in FiZi. Aanvang 20.00 uur. NIEUWERKERK Van Duiveland tot Dixieland is het motto van het jaarconcert van muziekvereniging Oefe ning en Uitspanning op zater dag 25 mei in Nieuwerkerk. De bezoekers worden meegevoerd op een muzikale reis en daar draagt ook de jeugdafdeling van Oefening en Uitspanning haar steentje aan bij. Het con cert wordt gehouden in Ons Dorpshuis. Aanvang 19.30 uur. door Melita Lanting SCHARENDIJKE - Het is nog niet offi cieel, maar het ziet er toch erg naar uit dat Scharendijke straks weer kan sporten in het eigen dorp. Daarbij komt ook een kleine ontmoetingsruimte, een soort 'huis kamer'. „Ik heb gisteravond gehoord dat woningbouwvereniging Zeeuw- land akkoord is en dat het binnen het budget blijft", zegt voorzitter Herman Bomer van de dorpsraad Scharendijke. Daarmee is een belangrijke hob bel genomen. Dinsdag besluit het college van burgemeester van wet houders over het voorstel om voor 15 jaar de huur te betalen en tot 2018 een eventueel exploitatie verlies voor haar rekening te ne men. Wethouder Gilles Houteka mer had al aangegeven te willen bijdragen aan het exploitatiete kort. Als de gemeenteraad in au gustus ook positief besluit, kan de aannemer aan het werk. „We ho pen het ding voor het eind van het jaar weer open te hebben", zegt Bomer. De dorpsraad heeft de afgelopen maanden hard gewerkt aan een oplossing sinds de Putmeet is ge-" sloten wegens met betonrot. Hoe de dorpsraad de gymzaal en de 'huiskamer' wil exploiteren zal Bomer dinsdag vertellen tijdens de dorpsraadvergadering. NOORDWELLE - B en W zijn van plan een omgevingsvergunning te verlenen voor een luxe bed breakfast aan de Wellandweg in Noordwelle. Het landhuis Sere wordt daar mo menteel verbouwd tot een pen- sionbedrijf van vijf kamers, een huiskamer, keuken en zwembad met terras en sauna. In december is met de verbouwing begonnen. In juni wordt bed breakfast Landhuis Sere geopend. B en W zijn positief. Zij beschou wen het pension als Nieuwe Eco nomische Drager, een regeling waarbij agrarische bestemmingen kunnen worden omgezet naar bij voorbeeld recreatieve.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 127