Toename van buitenlandse vakmensen Interview toekomst van Zeeland 2f ZATERDAG 18 MEI 2013 Het andere verhaal van Zeeland De economische dip ten spijt, weigert Roel Adriaansens te som beren. De voorzitter van de Zeeuwse tak van werkgevers kring BZW ziet ook lichtpuntjes. In Zeeland gaat het echt zo slecht nog niet, relativeert hij recente negatieve berichtgeving over de provinciale economie. Het gaat hem om het aanbrengen van nu ances. Realisme in plaats van pes simisme ook. 'Er zijn aantoon baar sectoren waarin het heel goed gaat'. Tekst: Peter Oggel Foto: Mark Neelemans TERNEUZEN - Voorzitter van een werkgeversorganisatie in tijden van re cessie, is dat eigenlijk nog wel een leu ke baan? Een binnenkomer, die vraag, maar Roel Adriaansens hoeft over het antwoord niet lang na te den ken. Natuurlijk is voorzitter van een werkgeversvereniging een mooie job. Weliswaar kan en wil hij de werkelijk heid niet wegpoetsen, zeker niet. Sinds aanvang 2011 is hij voorzitter Zeeland van de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW). In de Zeeuwse economie zijn de laatste ja ren niet bepaald de beste, met de mas sa-ontslagen bij aluminiumproducent Zalco en fosforfabriek Thermphos als dieptepunten. Inmiddels lijken in de afgelopen vier, vijf maanden in Zeeland zowat alle in dicatoren rood te kleuren. Het aantal faillissementen is fors gestegen; in het eerste kwartaal precies honderd, meldt Faillissementsdossier.nl in april, een stijging met maar liefst 156j>ro- cent ten opzichte van vorig jaar. Eer der waarschuwt de Kamer van Koop handel in de Conjuctuurenquete voor meer ontslagen in een krimpen de Zeeuwse economie. Bedrijven somberen, omzetten vallen tegen, zelfs de export vertoont haperingen en een kwart van dè ondernemers vreest dit jaar te moeten snijden in het personeelsbestand. Geen opbeurend verhaal, dat tevens de positie van een voorzitter van de Zeeuwse werkgevers schijnbaar niet erg benijdenswaardig maakt. Niette min blijft Roel Adriaansens, in het da Roel Adriaansens: 'We moeten uitgaan van onze kracht en mogelijkheden.' gelijks leven directeur veiligheid, ge zondheid en milieu bij chemiegigant Dow in Temeuzen, monter. En strijd vaardig ook. Een kwestie van relative ren en nuanceren, legt hij uit. Elk ver haal heeft twee kanten. Kracht In januari, in zijn nieuwsjaarsrede, toont hij zich welgemoed over 2013, toch het jaar dat economisch analisten vooraf bestempelen als vermoedelijk het zwaarste in de recessie. Maar vijf maanden na dato houdt Roel Adriaan sens zich onverkort aan zijn uitspraak. Want het gaat ook om het andere ver haal van Zeeland, stelt hij vast. Dat is, samengevat, de kracht van Zeeland -tevens het thema waarmee de BZW dit jaar is ingegaan. Het verhaal van een provincie waar ook aantoonbaar successen worden geboekt en resulta ten worden behaald. Heeft Zeeland dan niet al jaren het laagste werkloosheidspercentage van het land, stelt hij als wedervraag. En is ruim de helft van het Zalco-personeel inmiddels weer aan de slag? En geldt dat, weliswaar in mindere mate nog, ook niet voor ex-medewerkers van Thermphos? "Mensen met een tech nische achtergrond komen echt wel weer aan de bak." In zijn Terneuèense kantoor zwaait Adriaansens met zijn arm richting BP- SC, het Europese servicecentrum van Dow. Een banenmotor, stelt hij niet zonder trots vast. Sinds de start in 2009 is BPSC gegroeid van 70 naar bijna 500 medewerkers. Meer dan veertig nationaliteiten zijn er aan de slag, dertig talen klinken er. Waarmee hij maar zeggen wil: het is echt niet overal kommer en kwel. "Er zijn in Zeeland bedrijven die in 2012 het bes tejaar uit de geschiedenis hebben ge draaid. Het servicecentrum groeit nog steeds. Er zijn meer bedrijven die groeien, in de chemie en in de con sumptie- en voedingsindustrie gaat het relatief goed, Yara en Cargill bij voorbeeld hoewel die inmiddels last krijgen van de hoge energieprijzen." Strategische Agenda Voor de toekomst is Adriaansens zo bang niet, verre van. De bouw van de Marinierskazerne in Vlissingen (begin 2015, operationeel 2017) betekent een boost voor de werkgelegenheid in de provincie. De provinciale banen motor Economische Impuls Zeeland heeft in het afgelopen jaar vijftien nieuwe bedrijven geoogst, samen goed voor ruim vierhonderd banen. Inmiddels werken Zeeuwse overhe den (provincie, gemeenten, water schap) en BZW nauw samen in de Strategische Agenda. Samen sterk voor Zeeland in een gezamenlijke lob by in Brussel en Den Haag. Het heeft inmiddels geleid tot behoud van rijks,-, diensten (rechtbank, belastingen) in het Zeeuwse. "We moeten uitgaan van onze kracht en mogelijkheden. De Zeeuwse ha vens, de Kanaalzone en het Sloege- bied, zijn onderdeel van een krachtig economisch cluster tussen Rotter dam, Antwerpen en Duisburg. Zee land ligt zo centraal, met overal uni versiteiten om ons heen. In Leuven, in Gent, in Eindhoven. We moeten geloven in groei in plaats van krimp. Wat is afstand nog? De mens is mobie ler geworden. Het mooie van Zee land is datje elkaar overal tegenkomt. Ons kent ons. Vroeger waren ge meenten en bedrijven vooral intern gefocust, nu worden cross-sectorale verbanden gelegd met als doel er sa men sterker uit te komen. De econo mische samenwerking is prima. Het komt wel goed met Zeeland." Minister Kamp van Economische Zaken heeft in 2012 aangekondigd om strenger te gaan controleren op buitenlandse arbeidskrachten. Niet alleen bij de bedrijven die de mensen aanbieden, maar ook bij de bedrijven die ze inlenen. H&S Flexworks uit Nieuwdorp anticipeert al een tijd op deze meer stringente regelgeving. H&S Flexworks is een uitzendorganisatie die gespecialiseerd is in de technische beroepen in de sectoren metaal, scheepsbouw, offshore, productie en logistiek Tekst: Henk van de Voorde VLISSINGEN - Met haar kantoor midden in het havengebied van Vlis singen Oost bedient H&S Flexworks de markt sinds 2009 in Zuidwest Ne derland, maar inmiddels ook ver daar buiten. Het bedrijf maakte in 2009 het jaar waarin H&S Flexworks van start ging een vliegende start omdat, op het terrein van Verbrugge Termi nals, een offshore windmolenproject* liep met veel behoefte aan technische medewerkers. Vanaf die tijd is de or ganisatie sterk doorgegroeid. „Wij streven naar een juiste mix van Nederlandse en buitenlands arbeids krachten. Onze klanten zijn veelei send. Ze willen de beste vaklieden op korte termijn aan het werk hebben met de juiste papieren. Dit vergt aan pakken. We zijn in de loop der jaren gebruik gaan maken van mediterrane specialisten, vandaar dat we onze ei gen kantoren in Pertugal en Spanje hebben geopend. Zo "hebben we de zekerheid dat alles ook in die landen goed geregeld is", aldus manager Ema- nuelle Lopez van H&S. 'Haar' bedrijf is ontstaan uit de steeds grotere behoefte aan technische vak mensen bij opdrachtgevers als VDS uit Nieuwdorp, dat van oudsher brug gen, machines en schepen vervaar digt. Daarnaast is de offshore een be hoorlijke groeimarkt. Behalve nieu we windenergieprojecten, is er ook een nieuw leven voor traditionele offshore gerelateerde activiteiten zoals olie- en gaswinning. „Olie en gas is nog altijd een veel grotere markt dan offshore windenergie. Bij de grote olieplatforms in de Noordzee liggen er nog veel kleine bronnen. Vanwege de steeds stijgende olieprijzen, is het rendabel om ook die te exploiteren. De schaarste aan olie brengt met zich mee dat conventionele werkzaamhe den in het kader van olie- en gaswin ning blijven bestaan", aldus Robei^ v_an der Loos van VDS/Sealake Ter minal. Men heeft bij VDS de beschikking over een eigen kade van 250 meter lengte en bedrijfshallen die elke con- structieklus kunnen klaren. Men is ook specialist op het gebied van alle soorten van mechanische bewerkin gen zoals draaien, frezen en kotteren. Het machinepark is de laatste jaren*" flink uitgebreid, met onder andere een nieuwe branderbank, een volauto matische zaagmachine en een nieuwe frees-kotterbank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 117