en studie 66 Als je wilt proeven hoe bier vroeger smaakte, probeer een gueuzebier. Bier was zuur 2013 ZEEUWS-VLAANDEREN 27 Benefietavond voor Tragel Kunstexpositie in kerk tijdens Stuikerfeesten Proef toeristisch treintje door centrum Hulst Lente lezingen PZC Bert van Gelder verdiepte zich in de geschiedenis van het bierbrouwen in en om zijn woonplaats IJzendijke. NIEUW! HIPPOTOPIA University College Roosevelt en Universiteit Utrecht 22 mei: Prof. Dr. Leonard V. Rutgers Nieuwe ontdekkingen in de catacomben van Rome VRIJDAG 17 MEI 2013 westdorpe - Tragel-client Maikel presenteert gisteravond tijdens de veiling in Westdorpe een door cliënten van Tragel vervaardigde bol van keramiek die 70 euro zou opbrengen. De veiling was onderdeel van een walking dinner dat gehouden werd door de Stichting Vrienden van TragelZorg in Westdorpe. Zo'n 55 gasten op het diner kregen door cliënten van Tragel typisch Zeeuwse gerechten voorgezet die bereid waren door culinair docent Ludo Haers en het horecateam van Scalda Terneuzen. De entreeprijs en de opbrengst van de vei ling brachten aan het einde van de avond in totaal 9000 euro in het laatje voor iet-toepassingen voor cliënten van TragelZorg. foto Camile Schelstraete heikant - Zondag kunnen de be zoekers van de Heikantse Stuikerfeesten in de r.k.-kerk tus sen ïo.oo en 17.00 uur kunstzinni ge creaties bekijken. Alle exposanten zijn inwoners van de gemeente Hulst en de pa rochie Maria Sterre der Zee. Er is keramiek en schilderwerk te zien. Ook kunnen er ansichtkaarten ge kocht worden en zijn er bijdragen van de stichting Behoud van de kerk, ouderenbond KBO, een goudsmid, een fotograaf, en een muntenverzamelaar. Ook de nieu\ye stichting VELT (biologisch tuinieren) heeft een plekje in de kerk gekregen om wa ren aan te kunnen prijzen. In de namiddag kunnen liefhebbers on der begeleiding de toren van de Heikantse kerk beklimmen. hulst - De gemeente Hulst laat za terdag 8 en zondag 9 juni bij wij ze van proef een toeristisch trein tje in en om de Hulster binnen stad rijden. Slaat het aan, dan is het treintje vaker in Hulst te zien. „We zijn voortdurend bezig om Hulst attractief voor bezoekers te houden", zegt wethouder Diana van Damme-Fassaert. „We zagen het idee in een tijdschrift en we willen kijken of zo'n treintje mis schien iets voor ons is." Het trein tje, dat afkomstig is uit Maas tricht, toert langs mooie plekjes in en om de binnenstad en rijdt ook langs Morres. „Het is niet zo dat we meteen zo'n treintje gaan aanschaffen, want dat is te duur", zegt de wethouder. „Maar mis schien dat we het wel een paar keer per jaar kunnen huren." geboekstaafd hongersnoden en mogelijke krijgs gevangenkampen in de Eerste We reldoorlog werpen nieuw licht op gebeurtenissen uit het verleden. Bier Een oriënterende studie naar de lokale dimensie van een volksdrank in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen; Bert van Gelder; Uitgeverij De Zilverdistel; ISSN 1874-9003; 11,75 euro. door René Hoonhorst ijzendijke - Dat bier in de Middel eeuwen een volksdrank was, om dat de kwaliteit van drinkwater vaak te wensen overliet, is veel mensen bekend. Dat het bier des tijds ook niet deugde, maakt Bert van Gelder duidelijk in zijn 'oriën terende studie naar de lokale di mensie van een volksdrank in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen'. Bier had destijds niets te maken met pils of de speciaalbieren, die we tegenwoordig kennen. Het ger stenat, dat toen overigens vaker 'havernat' was, bevatte niet of nau welijks alcohol. Bij de bereiding werd alleen natuurgist gebruikt, noch hoog-, noch laaggistend. Het bier werd in open bakken aan de buitenlucht bloot gesteld, met de gedachte dat er door in de lucht aanwezige bacteriën en mi cro-organismen wel 'iets' met het bier zou gebeuren, beschrijft Van Gelder. Dat 'iets' pakte een enkele keer goed uit, maar minstens even vaak bedierf het brouwsel tijdens dat spontane proces. Al snel werd uitgevonden dat - om bederf zo veel mogelijk te voorkomen - het bier het beste tussen oktober en april te brouwen was en in geen geval in de zomer. Mocht het bier toch bederven door gebruik van verontreinigde grondstoffen, vuile ketels of koel bakken, dan was het voor brou wers en handelaren zaak om dat te verdoezelen en de smaak te ver beteren door supplementen toe te voegen. „Bedorven of niet; het moest wel verkocht worden. Of dat de volks gezondheid ten goede kwam, is de vraag natuurlijk", lacht Van Gelder. De in IJzendijke woonach tige Van Gelder concentreerde zich voor zijn 'oriënterende stu die' vooral op IJzendijke en omge ving. Als socioog en sociaal psy choloog is hij meer geïnteresseerd in het leven en de belevenissen van mensen in een bepaald tijds gewricht dan in pure geschied kundige zaken. Door zijn vele bronnen precies te benoemen, geeft hij 'echte' histo rici handvatten voor verdere stu die. Zelf bewandelt hij liever zijpa den, zodat de lezer ook van alles te weten komt over abdijen, de import van Duitse bieren (waar bij het hem opvalt dat in Zeeuws-Vlaanderen veel bier uit het relatief onbekende Oost-Duit se Wismar afkomstig is) en na tuurlijk de IJzendijkse brouwe rijen. Van Gelder besteedt speciale hoofdstukjes aan de brouwerijen De Roos (1838, Lakenstraat op een perceel dat nu aan de Koningin nestraat ligt) en Cadsandria ((1889), die beiden een moeizaam bestaan kenden. Bert van Gelder Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, po liklinieken "De Ottenhorst" van Diemen- straat 83, Terneuzen en "De Steenberg- he", van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Tel spoedeisende hulp: 0115-619628 en f I* 0115-696425. Spreekuur zaterdag 12.30 -14.00 uur in polikliniek De Ottenhorst. Dierenkliniek Terneuzen, Vlietstraat 19, tel. 0115-612200 (24-uur bereikbaar). Spreekuur zat.11.00-12.30 uur. Dierenkliniek Othene, dr. P. Derycke, Otheensedreef 1, Terneuzen. tel. 0115-696940. 24 uur bereikbaar bij spoed 06-22392955. Dierenkliniek Axel, Bastionstraat 3, Axel 0115-561488 Dierenkliniek St. Jansteen, Brouwerijstraat 92, Kapellebrug. tel. 0114-312701. Spreekuur 11.00 - 12.00 uur. DZZ Dierenkliniek, Zusterstraat 3, Sas van Gent. tel. 0115- 453800, spreekuur zat. 11.00-12.00 uur. Dierenartsencentrum West, Oostburg, Breskens, Aardenburg en Sluis tel. 0117-454484(24 uur bereikbaar). Dierenkliniek IJzendijke, Minnepoortstr. 14, tel.0117-301388 ((24 uur bereik baar). Dierenambulance 06-43727127 (24 uur bereikbaar). De lezingen beginnen om 19.30 uur in het voormalige Stadhuis in Middelburg. Er zijn geen kosten aan verbonden. Kijk voor het programma en om u aan te melden op www.ucr.nl. De Lente lezingen worden georganiseerd door University College Roosevelt samen met de Universiteit Utrecht, de PZC. Studium Generale Zeeland en het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. studium generale Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 79