Weer Middelburgse verkiezingen met theater bUCR 2013 BEVELANDEN en THOLEN 27 Genomineerd voor koninklijke ontmoeting Lente lezingen O PZC Sinds het stopzetten van de 'Renessetour' is Pinksteren in de Schouwse badplaats een gewoon lang weekend geworden. Groepen komen niet meer. Ik ben nog nooit zo rustig naar Pinksteren gegaan Senioren spelen bingo in De Pit Kleding voor een euro of vijftig cent Origineel FM is 72 uur Roparun radio Graffiti-workshop in De Paèrdestal 22 mei: Prof. Dr. Leonard V. Rutgers Nieuwe ontdekkingen in de catacomben van Rome University College Roosevelt en Universiteit Utrecht VRIJDAG 17 MEI 2013 'Dit is net ais carnaval afschaffen in Brabant' door Melita Lanting RENESSE - Wie deze week door Re- nesse liep, had niet het idee dat het Pinksterweekend aanstaande was. Het lijkt stiller dan ooit rond deze tijd van het jaar. Dat komt niet alleen door het druilerige, koe le weer, maar ook omdat heel veel bont uitgedoste groepjes Duitsers thuis blijven. „Die grote groepen horeca-min- nende Duitsers komen niet meer", zegt Roy Lanser, voorzit ter van de Stichting Horeca Renes- se en bedrijfsleider van muziekca fé De Stulp. „Dat hebben we de af gelopen twee jaar hard zien afne men en we zullen wel zien wat er nu nog komt gezien het slechte weer. Ik ben nog nooit zo rustig naar Pinksteren toegegaan." Sinds 2010 is het afgelopen met 'de Renessetour' zoals het pink sterweekend in Renesse heette. Het feest waar traditioneel tien duizenden Duitse jongeren op af kwamen, werd op last van de bur gemeester niet meer gehouden. Hij schrok zich in 2009 een hoed je, toen hij de menigte op straat zag. Het was te 'druk, te vol in het dorp en daardoor te gevaarlijk. „Heel spijtig. Ik vergelijk het met het feest van carnaval afschaffen. Als je dat in Brabant voorstelt, pikt niemand dat", zegt Lanser. In plaats van de Renessetour oude stijl werd in 2010 een groot feest georganiseerd in een afgeslo ten deel van het dorp, maar een jaar later was ook dat voorbij. Pinksteren moest een normaal weekend worden. Daaraan gekoppeld zijn strenge re gels. Geen band of DJ meer op de terrassen, geen drank op straat, wildplassers lopen een grote kans gepakt te worden en parkeerterrei nen worden 's avonds en 's nachts afgesloten voor auto's om wild- kamperen te voorkomen. Het feest speelt zich vooral binnen de muren van de horecagelegenhe den af. Er wordt stevig ingezet op toezicht. Het susteam is paraat, de gemeentelijke handhavingsambte- naren zijn op pad en ook de poli tie zit op een 'zomerse inzet'. Dat wil zeggen dat er meer agenten in het dorp zijn en ook de Duitse po litieagenten zijn er weer. Ray Lanser Dat Pinksteren in Renesse sterk is veranderd merken ook de andere ondernemers. „Het is nu eigenlijk net als een normaal lang week end", zegt Anton Krijnse Locker, voorzitter van de ondernemers vereniging Renesse. Er komen nog wel Duitse jongeren, maar lang niet meer in de aantallen die vroeger kwamen. „En dan merk je dat je in een omschakeling zit. De gezinnen zeggen: we gaan niet want met Pinksteren komen de jongeren, maar de jongeren ko men ook niet." Dat vertaalt zich ook naar de cam pings, pensions en hotels. Vorige week zat 60 tot 70 procent van de hotels en pensions vol. Dat was enkele jaren geleden wel anders. „Maar toch moeten we niet terug willen naar toen", zegt Krijnse Locker. „Alleen zou het wel een beetje minder streng mogen, in Renesse is het wel heel krampach tig." Dat constateert ook Roy Lan ser. „De doelgroep is inmiddels zo aan het veranderen dat je je af vraagt of we niet gewoon weer wat kunnen organiseren", zegt hij. door Theo Giele MIDDELBURG - Geen enkele lokale politicus zit er op te wachten, maar het lijkt onvermijdelijk dat de schouwburg in Middelburg voor de zoveelste keer een verkiezingsitem wordt. Wethouder Saskia Szarafinski laat de gemeenteraad weten dat de uitkomsten van het onder zoek naar de toekomst van het theater in september of oktober bekend zijn. In maart volgend jaar zijn de verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad. Ver kiezingen die hun schaduw vaak ver vooruit werpen. De discussie in de raad over de uitkomsten van het onderzoek zal gevoerd worden onder hoge politieke druk. De gunst van de kiezer staat immers op het spel. Twyn- stra Gudde onderzoekt twee op ties: verbouw en nieuwbouw op dezelfde plaats. Ook het parkeren is in de opdracht opgenomen. In een brief legt het college van B en W nadrukkelijk een link met Studio A58, alias de music hall, op het ZEP. „De nieuwe theaterbezoeker vraagt kleinscha ligheid, een informele omgeving, snelheid. Dit zijn belangrijke ten densen die we willen meenemen in de verbouw/nieuwbouw op de huidige locatie en bevestigt het belang van de combinatie schouwburg in de binnenstad en Studio A58", aldus B en W. De ei genaar van Studio A58 is schouw burg-exploitant Frans Lievens. Met hem moet gesproken wor den over een nieuwe overeen komst. Bij het in 2011 gesloten contract, mocht Lievens nog uit gaan van de bouw van een gro ter, gunstiger uit te baten thea ter. Lievens ging in 2011 akkoord met een jaarlijkse exploitatiesub sidie van 500.000 euro. De oude schouwburgstichting kreeg jaar lijks 750.000 euro. Bovendien moesten de laatste jaren vóór de overname tonnen worden bijge past om verliezen te dekken. B en W schrijven dat het niet de be doeling is om de exploitatiever goeding aan te passen. GOES Stichting Buurtwerk Goes-Zuid houdt vrijdag 17 mei een seniorenbingo in buurthuis De Pit in Goes. De bingomiddag duurt van 14.00 tot 16.00 uur. In die tijd worden zes rondes ge speeld met als inzet diverse prijzen. Kaarten kosten drie euro, deelname staat open voor iedereen. SINT-MAARTENSDIJK De kringloopwinkel van het Leger des Heils in Sint-Maar tensdijk houdt vrijdag 17 mei uitverkoop. Alle kledij kost die dag één euro, kin derkleding mag weg voor vijftig cent per stuk. De ver koop duurt van 18.00 tot 20.00 uur. Met de actie wil het Leger ruimte maken voor de zomerkleding. GOES De streekomroep voor Goes, Borsele en Kapelle Origineel FM verandert dit weekeinde in Roparun radio. De om roep volgt vanaf vandaag, vrijdag 17 mei in een live-uit zending van 72 uur de teams hardlopers van de Roparun op hun tocht vanuit Parijs en Hamburg naar Rotter dam: 105 FM; kabel 107.6FM. GOES Het jongerenwerk van SM- WO geeft vrijdag 17 mei een workshop graffiti in De Paèr destal aan de Evertsenstraat in Goes. Iedereen vanaf twaalf jaar kan meedoen. De workshop duurt van 19.00 tot 22.00 uur. Deelname is kosten- loos. HOEDEKENSKERKE - De gemeente Borsele heeft de christelijke basis school De Regenboog uit Hoede- kenskerke voorgedragen bij het Landelijk Comité Inhuldiging om in aanmerking te komen voor een 'meet and greet' met het koninklijk paar. Koning Willem-Alexander en Ko ningin Maxima bezoeken Goes, Middelburg en Zierikzee op 21 juni. „De leerlingen van een Zeeuwse school worden in de ge legenheid gesteld het koninklijk paar te ontmoeten. Wij hebben De Regenboog genomineerd. De ze school had het leukste filmpje gemaakt over de koningsspelen op 26 april", zegt wethouder Ad Schenk. Commissaris van de koning Han Polman gaat alle inzendingen be kijken en beoordelen. De lezingen beginnen om 19.30 uur in het voormalige Stadhuis in Middelburg. Er zijn geen kosten aan verbonden. Kijk voor het programma en om u aan te melden op www.ucr.nl. De Lente lezingen worden georganiseerd door University College Roosevelt samen met de Universiteit Utrecht, de PZC. Studium Generale Zeeland en het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. iuwi gencr.tle Zeelan Universiteit Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67