Ledeltheater brengt meer variatie in zijn programmering 36 CULTUUR Vrijheidskunst In het kader van de Maand van de Vrijheid maakt auteur Maarten Zeegers deze week een Literaire Tocht langs acht Zeeuwse scholen om te vertellen over zijn ervaringen in Syrië. AGENDA ZEEGERS OPNIEUW GENOMINEERD VOOR PRIJS 'Syrië door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Hij is somber over het land dat hem zo na aan het hart ligt. „Als er niets gebeurt, gaat de oorlog in Syrië nog zeker vijfjaar door. Maar ik bid elke dag voor een goede afloop." Maarten Zeegers zegt het donder dag tegenover pakweg honderd aandachtig luisterende 4 vwo-leer- lingen van de CSW in Middel burg, op de vierde dag van zijn vijfdaagse 'Literaire Tocht' door de provincie. Het is een tournee die hij met groot genoegen onder- neemt, want zijn wortels liggen in Zeeland. „Dat maakt het extra leuk." Bovendien heeft hij wat te vertel len. Indringende en soms aangrij pende verhalen die hij op nuchte re, bijna onderkoelde toon brengt. Na zijn studie Arabisch paste hij voor een saaie kantoorbaan in ei gen land en zocht zijn heil in Sy rië. „Ik wilde ervaren hoe het is om te leven in een strenge dicta tuur, in een extreem conservatie ve omgeving." Met een knipoog: „En ik was geïnteresseerd in meis jes." Hij ervoer de cultuur en het regi- me aan den lijve: de veiligheids diensten die hem in de gaten hiel den ('dat is gewoon maffia), de cor ruptie ('je kunt er niets tegen doen) en de alomtegenwoordige vriend Meer agendanieuws vindt u op onze website. Goes Claw Boys Claw Blackboxred, Podium 't Beest, 20.30 uur Hulst Straattheater: 'Buurman op vakantie' door Andreas Denk. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar Den Dullaert, Bierkaai, 14.15 uur Middelburg The Big Shakedown, Café 't Schuttershof, 20.30 uur Psychobilly Fest Middelburg met Ceno- bites en Frantic Vermin, Bar American, 21.00 uur Optreden Beans Fatback; voorpro gramma: Amber Arcades, De Spot, 21.00 uur (zaal open) Jazznight in the City in kader van Inter national Jazz Festival Middelburg, Binnenstad, 21.30-01.00 uur Nieuw- en Sint Joosland Cabaret 'Puur', Kristel Zweers, De Wegwijzer, 20.30 uur Terneuzen Ronald Goedemondt (uitverkocht), Scheldetheater, 20.00 uur Optreden Capital Sentimental, De Pit, 21.00 uur Vlissingen Guido Weijers (uitverkocht), Arsenaaltheater, 20.15 uur Jeff Hershey The Heartbeats, De Piek, 21.30 uur Vogelwaarde 25+ Beach Party, Parkeerterrein voetbalvelden, 20.30 uur Westkapelle Mega UV-Paint Glow Party De Hooizolder. MIDDELBURG - In De Drvkkery in Middelburg wordt morgen om 15.30 uur de tentoonstelling Vrij heid en Onafhankelijkheid geopend, met grafiek en sculpturen van Michiel Brink, Hennie van Ham en Ingrid van de Linde. De expositie is georganiseerd door stichting Freedomhouse- Art. Voorzitter Djeyhoun Osto- war overhandigt het tweede boek in de reeks catalogi aan cultuur wethouder Ed de Graaf. Het boek draagt dezelfde titel als de ten toonstelling en is handgemaakt in een kleine oplage. Tijdens de pre sentatie verzorgt het kwartet van Johnny Mist (met Hennie van Ham) een recital. De expositie is onderdeel van de Maand van de Vrijheid. is niet zwart-wit' Maarten Zeegers in gesprek met leerlingen van de CSW/foto Ruben Oreel jespolitiek ('als je geen connecties hebt, kun je niets bereiken). Zeegers vertelt hoe de opstand in Syrië is ontstaan en hoezeer de verschillende etnische en religieu ze stromingen daarvoor bepalend zijn geweest. Als ooggetuige deed hij, anoniem, verslag van de ge beurtenissen, onder meer voor Maarten Zeegers schreef over zijn ervaringen in Syrië het boek W/j zijn Arabieren. Het is genomineerd voor de Dick Scherpenzeel Prijs 2012, bestemd voor journalistieke producties over ontwikkelingsvraagstukken NRC Handelsblad. „Ik werd een soort undercoverjournalist. Daar door werd ik meegesleurd in de revolutie." Na enkele maanden liep hij, bij het verlengen van zijn verblijfs vergunning, tegen de lamp. Zee gers werd in juli 2011 in de boeien geslagen en moest het land direct in niet-westerse landen. De andere kandidaten zijn Bram Vermeulen en Minka Nijhuis. De winnaar wordt op 4 juni bekend. Onlangs was Zeegers ook genomi neerd voor de Bob den Uyl Prijs. Die ging naar Carolijn Visser. verlaten. Hij kwam terecht in Oos tenrijk, waar hij trouwde met zijn Syrische vriendin. Nu wonen ze samen in Den Haag. Bijna anderhalf uur lang is Zee gers aan het woord, beantwoordt de vele vragen die worden gesteld en benadrukt dat hij zo min mo gelijk partij wil kiezen in het Syri sche conflict. „Ik hoop vooral dui delijk te maken dat het heel inge wikkeld is. Het is niet zwart-wit." Hij oogst na afloop een royaal ap plaus. De leerlingen krijgen alle maal de novelle De schutter, die Zeegers in opdracht van Switch (voorheen COS "Zeeland) heeft ge schreven. „Als er iemand een handtekening wil, kan dat", roept hij. Vrijwel niemand laat zich die kans ontgaan. Cabaretier Guido Weijers luidt donderdag 12 september het nieuwe sei zoen van het Ledeltheater in. door Rolf Bosboom OOSTBURG - Ondanks de niet al tijd even vrolijke geluiden die re gelmatig in de theaterwereld klin ken, ziet het Ledeltheater in Oost burg weinig reden tot somberen. „We hebben juist een fantastisch seizoen achter de rug", zegt John Bolsius. „Wij mogen echt niet kla gen. Het merendeel van de voor stellingen trok meer bezoekers dan ik had verwacht." Bolsius signaleert vooral een groeiende belangstelling van pu bliek dat niet in de nabijheid van Oostburg woont. „Ik merk dat er steeds meer mensen van elders komen: uit Oost-Zeeuws-Vlaande ren, maar ook van 'de overkant' en uit Vlaanderen." Het Ledeltheater maakt zich dan ook met vertrouwen op voor het seizoen 2013-2014, waarvan het programma gisteravond officieel werd gepresenteerd. „Het is geva rieerder dan voorgaande jaren. Naast populaire muziek en caba ret hebben we bijvoorbeeld nu ook enkele grote kinderproduc ties neergezet, zoals Bob de Bou wer op 15 oktober en Sesamstraat op 3 november. Bovendien zit er meer klassieke muziek en toneel in het aanbod." „De amateurgezelschappen heb ben ook duidelijk hun best ge daan om met bijzondere dingen te komen", vervolgt Bolsius. Hij doelt daarbij onder meer op het jubileumconcert van de 150-jarige Harmonie Oostburg samen met de Zeeuwse musicalster Maike Boerdam (2 november), de nieu we productie De Tante van Charlie van Toneelvereniging de Plattelan ders (zes opvoeringen in februari 2014) en het gezamenlijke concert van zanger Jacco Ricardo en sym fonisch orkest Apollo (8 maart). Het theater is daarnaast blij met de komst van een aantal artiesten die al lang al lang op het verlang lijstje stonden, onder wie Hans Li- berg (10 oktober), Willeke Alberti (1 februari) en Berdien Stenberg (13 april). Het seizoen van het Ledeltheater begint donderdag 12 september met een optreden van cabaretier Guido Weijers en duurt tot en met zaterdag 17 mei 2014, als het Chr. Muziekgezelschap Excelsior de afsluiting verzorgt. Andere namen die worden be groet zijn onder anderen Dirk Scheele (25/9), Raymond van het Groenewoud (5/10), Comedy Kit chen (19/10), Opera Familia (27/10), ZOMA (8-9-15/11), Piet Brakman (16/11), Nilgün Yerli (23/11), Iris Hond (24/11), De uitvre ter (27/11), Nederland Musicalland (29/11), Alderliefste (13/12), Maikel Harte (17-18/12), Fred Delfgaauw (20/12), Assepoester (2/1), Johan Verminnen (10/1), Op Sterk Wa ter (15/1), Rapalje (17/1), Het gaat nog (22/1), Muziekvereniging Bres- •kens-Groede (25/1), Iris Kroes (26/1), Ellen Dikker (31/1), Abba Revival (26/2), Frank Boeijen (15/3), Sjaak Bral (21/3), Javier Guz man (29/3), Koninklijke Muziek vereniging Veronica Cathelijne Maat (4-5/4), De Beenhouwerij (17/4), Nina June (23/4), Arthur de musical (30/4), De Règahs (10/5) en Stef Bos (15/5). www.ledeltheater.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62