Bierhistorie middeleeuwen is geboekstaafd Medische hulp over de grens onmogelijk Verkiezingen met theater Voor Bas en Isabel 26 SCHOUWEN-DUIVELANO weekenddiensten door Wout Bareman SAS VAN CENT - Medische hulpver leners in Vlaanderen en in Neder land mogen niet zonder meer grensoverschrijdend optreden. Dat geldt voor het Rode Kruis, maar meer nog voor Nederlandse EHBO' ers. De opleidingen en brevetten worden over en weer niet erkend en daardoor is samenwerking bij ca lamiteiten en kleinere incidenten een probleem. Het echtpaar De Block-Dijsse- linck uit Sas van Gent heeft de kwestie aangekaart bij de gemeen te Terneuzen. Aanleiding: de ramp met de chemicaliëntrein bij Wetteren. Loes de Block, zelf hulpverlener bij de afdeling Groot-Assenede van het Rode Kruis Vlaanderen: „Mijn man is vice-voorzitter van de EHBO in Sas van Gent. We hebben de infor matie dus uit de eerste hand. Er is een verschil van dag en nacht tus sen de opleidingen. Ik mag bij voorbeeld zuurstof toedienen, brancarderen en spalken. EHBO' ers mogen dat allemaal niet." De overheidsinstanties in de grensstreek moeten snel afspra ken maken om grensoverschrij dende hulpverlening gemakkelij ker te maken. Loes'de Block: „Stel je voor dat zich in Sas van Gent een vergelijkbare situatie als in Wetteren voordoet. Dan zouden hulpverleners uit Assenede en Zelzate niet in actie mogen ko men, omdat ze te hoog opgeleid zijn! Als je weet dat er in Wette ren honderden mensen van het Rode Kruis werden ingezet, be grijp je dat je bij iets soortgelijks hier in de Kanaalzone iedere extra hulp goed kunt gebruiken." Burgemeester Jan Lonink - ook voorzitter van de Veiligheidsregio Zeeland - heeft het 'hulpverle- nings-echtpaar' toegezegd dat hij de zaak zo snel mogelijk zal aan kaarten bij zijn Vlaamse collega's. „Het grensoverschrijdend optre den van de brandweer is vastge legd in protocollen. Dat verloopt prima. Het Rode Kruis en de EHBO opereren bij incidenten en calamiteiten onder het gezag van de coördinatoren ter plekke." door René Hoonhorst IJZENDIJKE - Dat bier in de middel eeuwen een volksdrank was, om dat de kwaliteit van drinkwater vaak te wensen overliet, is veel mensen bekend. Dat het bier des tijds ook niet deugde, maakt Bert van Gelder duidelijk in zijn 'oriënte rende studie naar de lokale dimen sie van een volksdrank in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen'. Bier had destijds niets te maken met pils of speciaalbieren, die we tegenwoordig kennen. Het gerste nat, dat toen overigens vaker 'ha- vernat' was, bevatte niet of nauwe lijks alcohol. Bij de bereiding werd alleen natuurgist gebruikt, noch hoog-, noch laaggistend. Het bier werd in open bakken aan de buitenlucht bloot gesteld, met de gedachte dat er door in de lucht aanwezige bacteriën en mi cro-organismen wel 'iets' met het bier zou gebeuren, beschrijft Van Gelder. Dat 'iets' pakte een enkele keer goed uit, maar minstens even vaak bedierf het brouwsel tijdens dat spontane proces. Al snel werd uitgevonden dat - om bederf zo veel mogelijk te voorkomen - het bier het beste tussen oktober en april te brouwen was en in geen geval in de zomer. Mocht het bier toch bederven door gebruik van verontreinigde grondstoffen, vuile ketels of koel bakken, dan was het voor brou wers en handelaren zaak om dat te verdoezelen en de smaak te ver beteren door supplementen toe te voegen. „Bedorven of niet; het moest wel verkocht worden. Of dat de volks gezondheid ten goede kwam, is de vraag natuurlijk", lacht Van Gelder. De in IJzendijke woonach tige Van Gelder concentreerde zich voor zijn 'oriënterende stu die' vooral op IJzendijke en omge ving. Als socioloog en sociaal psy choloog is hij meer geïnteresseerd in het leven en de belevenissen van mensen in een bepaald tijds gewricht dan in pure geschied kundige zaken. Door zijn vele bronnen precies te benoemen, geeft hij 'echte' histo rici handvatten voor verdere stu die. Zelf bewandelt hij liever zijpa den, zodat de lezer ook van alles te weten komt over abdijen, de import van Duitse bieren (waar bij het hem opvalt dat in Zeeuws-Vlaanderen veel bier uit het relatief onbekende Oost-Duit se Wismar afkomstig is) en na tuurlijk de IJzendijkse brouwe rijen. Van Gelder besteedt specia le hoofdstukjes aan de brouwe rijen De Roos (1838, Lakenstraat op een perceel dat nu aan de Ko ninginnestraat ligt) en Cad- sandria ((1889), die beide een moeizaam bestaan kenden. Bier Een oriënterende studie naar de lokale dimensie van een volksdrank in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen; Bert van Gelder; Uitgeverij De Zilverdistel; ISSN 1874-9003; 11,75 euro. ZIERIKZEE - Twee kinderen in dezelfde groep op dezelfde school die in één jaar tijd overlijden. Dat hakte er drie jaar geleden diep in bij de toenmalige groep 5 van de Zierik- zeese Willibrordusschool. Vergeten zijn Bas en Isabel niet. Bij wijze van afscheid van hun klasgenoten, die nu in groep 8 zitten, werd gistermiddag een grote, druk bezoch te voorjaarsmarkt gehouden. Dat leverde 2750 euro op voor de Bas Stichting en de Stichting Semmy; organisaties die strijden tegen de ziektes waaraan Bas en Isabel zijn overleden, foto Dirk-Jan Gjeltema Zaterdag 18 zondag 19 en maandag 20 mei 2013 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur. Za, zon- en feestdagen al leen na telefonische afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Boots-apotheek Zierikzee, Mol 15, 0111-412906, za. 9.00-17.00 uur. Via dienstsluis zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Duiveland 0622331441, Burgh-Haamstede 06-54688525, Zierik zee Mid-Oost 0653671600, Mid- West 0653412827, Renesse 0653674446. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111-453480. Iriz thuiszorg, 0113-232529. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111 -412180. Zaterdag alleen voor gezel schapsdieren en uitsluitend op afspraak 9.30-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 06-43727125. door Theo Giele MIDDELBURG - Geen enkele lokale politicus zit er op te wachten, maar het lijkt onvermijdelijk dat de schouwburg in Middelburg voor de zoveelste keer een verkiezingsitem wordt. Wethouder Saskia Szarafinski laat de gemeenteraad weten dat de uitkomsten van het onder zoek jiaar de toekomst van het theater in september of oktober bekend zijn. In maart volgend jaar zijn de verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad. Ver kiezingen die hun schaduw vaak ver vooruit werpen. De discussie in de raad over de uitkomsten van het onderzoek zal gevoerd worden onder hoge politieke druk. De gunst van de kiezer staat immers op het spel. Twyn- stra Gudde onderzoekt twee op ties: verbouw en nieuwbouw op dezelfde plaats. Ook het parkeren is in de opdracht opgenomen. In een brief legt het college van B en W nadrukkelijk een link met Studio A58, alias de music hall, op het ZEP. „De nieuwe theaterbezoeker vraagt kleinscha ligheid, een informele omgeving, snelheid. Dit zijn belangrijke ten densen die we willen meenemen in de verbouw/nieuwbouw op de huidige locatie en bevestigt het belang van de combinatie schouwburg in de binnenstad en Studio A58", aldus B en W. De ei genaar van Studio A58 is schouw burg-exploitant Frans Lievens. Met hem moet gesproken wor den over een nieuwe overeen komst. Bij het in 2011 gesloten contract, mocht Lievens nog uit gaan van de bouw van een gro ter, gunstiger uit te baten thea ter. Lievens ging in 2011 akkoord met een jaarlijkse exploitatiesub sidie van 500.000 euro. De oude schouwburgstichting kreeg jaar lijks 750.000 euro. Bovendien moesten de laatste jaren vóór de overname tonnen worden bijge past om verliezen te dekken. B en W schrijft dat het niet de be doeling om de exploitatievergoe ding aan te passen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56