RUD kost Schouwen twee ton en 2,4 fte's Opruimen zwerfvuil vergt extra impuls Acht vlaggen voor stranden en havens 24 SCHOUWEN-DUIVELAND PINKSTEREN Rioollucht op Havenplein wordt aangepakt Meer weten? www.DELTA.nl/hoebespaarik door Ton van den Nouweland zierikzee - Deelname aan de Regio nale Uitvoerings Dienst (RUD) kost de gemeente Schouwen-Duiveland 2,4 arbeidsplaatsen en jaarlijks 212.000 euro. De regering wil het uitgeven van milieuvergunningen en het hand haven daarvan onderbrengen bij een centrale dienst, ter grootte van de (voormalige) politiere gio's. Provincies, waterschappen en gemeenten zijn verplicht deel te nemen aan deze diensten. Ster ker nog: ze moeten de RUD zelf oprichten. De Zeeuwse RUD kost tien mil joen euro. De provincie betaalt zes ton, de twee waterschappen en de dertien Zeeuwse gemeen ten leggen de rest op tafel. De dienst wordt gevestigd op drie etages in het gemeentehuis van Terneuzen. Daar komen ongeveer negentig ambtenaren te werken, waarvan Schouwen dus 2,4 fte's levert: 0,6 voor vergunningverle ning en 1,8 fte voor handhaving. Die ambtenaren hoeven niet elke dag naar Terneuzen te rijden. Een deel van het werk kan vanaf een flexplek in Zierikzee worden ge daan. Niettemin worden de reis kosten van de negentig ambtena ren op twee ton per jaar geschat. Schouwen draagt niet meer dan het verplichte takenpakket over aan de nieuwe dienst. B en W melden daarbij dat ze dit doen te gen 'minimale kosten en met bor ging van kostenbeheersing'. Bestuurlijk Zeeland staat niet te trappelen voor deelname aan de RUD. In Provinciale Staten werd de dienst al een 'gedrocht' en een 'bestuurlijke fuik' genoemd. DELTA the multi-utility company Bespaart u meer op uw energielasten door minder elektriciteit of minder gas te verbruiken? Voor een gemiddeld gezin* is gas de grootste component H van de energierekening. Door in ieder geval te besparen op uw gasverbruik, gaan uw energielasten fors omlaag. W Let op: gas is wel efficiënter dan elektriciteit, u kunt dus beter water opwarmen in een fluitketel, dan in een waterkoker. verbruik van 3500 kWh elektriciteit en 1800 m3 gas. door Piet Kleemans renesse - De Schouwen-Duiveland- se stranden en recreatiegebieden moeten schoner dan ze nu zijn. Daarom wordt er door de gemeen te ruim 31.000 euro extra in geïn vesteerd. Ook is het de bedoeling dat op termijn op een aantal loca ties ondergrondse afvalcontainers komen en dat gestart wordt met het gescheiden inzamelen van afval op het strand. Het schoonmaken van strand, dui nen en parkeerterreinen is door de gemeente uitbesteed aan de Groencombinatie Schouwen-Dui veland. In de praktijk blijkt dat die reguliere schoonmaak niet vol doende is, althans niet in de ogen van het college van B en W van Schouwen-Duiveland. Daarom wordt ingezet op extra in zet als het gaat om zwerfvuil. Doel van het project is 'het opti maliseren van de schoonheids graad op en rond stranden en re creatiegebieden'. De vertaling door beleidsambtenaar Jolanda Bruin: „Het is schoon, maar het moet nog schoner." Zij voegt er aan toe dat het zwerf- vuilproject niet beperkt blijft tot stranden en duinovergangen. „Het gaat bijvoorbeeld ook om .parkeerterreinen en als het nodig is wordt ook in de dorpskernen zwerfvuil opgeruimd." De intensi vering van het schoonmaakwerk vloeit voort uit de evaluatie in 2012 van het strandonderhoud. Dat bleek op een aantal punten voor verbetering vatbaar. Belangrijkste verbeterpunt is het aanstellen van een vast leidingge vende die het werk op een strak kere) manier gaat leiden. Op de ze manier hoopt de gemeente de kwaliteit van het schoonmaak werk beter te kunnen waarbor gen. Daarnaast is in de evaluatie aange geven dat het schoonmaken van duinen en parkeerterreinen bij de stranden meer aandacht behoeft. Er worden extra ploegen ingezet, aangestuurd door een voorman van de Groencombinatie. Het project is niet alleen gericht op het schoonhouden van stran den en recreatiegebieden. De ge meente hoopt werkzoekenden via het project werkervaring op te kunnen laten doen zodat zij mak kelijke een reguliere baan kunnen vinden. Aangezien het om toeristische ge bieden gaat die extra aandacht be hoeven wordt ongeveer de helft van genoemde investering van ruim 31 mille gedekt vanuit de voorziening toerisme. De andere helft wordt geput uit de gemeen telijke pot voor het verwijderen van zwerfvuil. 'Minder streng door Melita Lanting zierikzee - Schouwen-Duiveland heeft acht stranden en havens die voldoen aan hoge eisen van veilig heid, reinheid en sanitaire voor zieningen, die een Blauwe Vlag hebben gekregen. Het gaat om de stranden bij de Jan van Renesse- weg en de Wilhelminahoeve in Renesse, het strand bij de rotonde van Westenschouwen, het strand bij Scharendijke op de Brouwers- dam. Daarnaast zijn ook de ge meentelijke jachthavens van Den Osse en Brouwershaven en de par ticuliere havens van Bruinisse en Scharendijke onderscheiden met een Blauwe Vlag. Het keurmerk is onderdeel van de FEE: de Founda tion for Environmental Education, een onafhankelijke, internationale organisatie die via educatie, kennis uitwisseling en het stimuleren van duurzame initiatieven streeft naar een groenere toekomst. De Blauwe Vlag wordt jaarlijks uit gereikt aan meer dan 3500 stran den en jachthavens in ruim 46 lan den. Vorig jaar kregen dezelfde lo caties ook al een Blauwe Vlag. De gemeente Schouwen-Duiveland hecht erg aan deze erkenning om dat toeristen daar volgens de ge meente naar kijken bij het bepa len van de vakantiebestemming. zierikzee - Stratenmakers gaan de stanksloten in de rioolputjes op het gerenoveerde Havenplein in Zierikzee controleren. Dit onder meer naar aanleiding van berichten op Twitter, waarin wordt geklaagd over een hardnek kige putlucht. Ook bij de toezicht houder van het project is ge klaagd. Gemeentelijk afdelings hoofd Paul van Tuijl: „Toen de kol ken werden aangelegd, heeft het een tijd niet geregend. Als er geen water in het stankslot staat, krijg je een open verbinding met het riool. Dat is waarschijnlijk de oor zaak. Toch laten we die stankslo ten nog even nalopen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54