'Strenger straffen heeft geen AnOUK IS llChtpUlltje EUROVISIE SONGFESTIVAL 4 BINNENLAND audiieii 1*1*1 achtergrond Nederland is trots op de finaleplaats van Anouk in het songfestival. Het wij-gevoel is terug. Hoogleraar strafrecht uit vandaag forse kritiek op 'crime fighters-mentaliteit' van kabinet Half Nederland zag hoe Rick van der Ven naast de gouden en later de bronzen plak schoot WD stelt integriteit intern aan de orde 'Dood hond ongeluk' Klacht examentekst Ploumen naar Dhaka Declaraties onterecht door Peter Winterman TILBURG - De strengere strafwetten die het kabinet wil invoeren, zijn slecht te handhaven en hebben geen afschrikwekkende werking. Dat stelt hoogleraar strafrecht Theo de Roos van de Universiteit Tilburg vandaag in zijn afscheids rede. Als voorbeeld noemt De Roos de strafbaarstelling van illegaliteit, die er volgens hem onder meer toe leidt dat vluchtelingen geen aangifte meer durven te doen van mensenhandel. „Het lijkt erop dat we hier van doen hebben met symboolwetgeving in de slechtste zin van het woord", is De Roos van mening. „Voor dit kabinet doet het er niet toe of een wettelij ke maatregel in de praktijk werkt en om welke effecten het dan pre cies gaat, als de maatregel er maar daadkrachtig en effectief uitziet." Ook voor de afschaffing van de verjaringstermijn voor oude za ken heeft De Roos geen goed woord over. „Bij gelijkblijvende politiecapaciteit betekent het dat een steeds kleiner percentage van zaken opgelost kan worden." Rechters uitten eerder al forse kri tiek op het kabinetsbeleid om strengere straffen in te voeren. In 2010 waarschuwde de Raad voor de Rechtspraak voor aanscher ping van wetten 'waar feitelijk geen aanleiding voor is'. „Strenge straffen kosten veel en leveren weinig op", zei oud-voorzitter Erik van den Emster van de Raad voor de Rechtspraak. De Roos spreekt van een 'crime fighters-mentaliteit' bij het kabi net, aangewakkerd door extreme uitlatingen van de PW. Verder constateert hij een toenemend wantrouwen in de rechtspraak. „Het maatschappelijk klimaat om strenger te straffen leidt nu tot on zorgvuldige wetgeving." door Freke Remmers MALMÖ - Rick van der Ven, kent u hem nog? Afgelopen zomer zat half Nederland aan de buis ge kluisterd, omdat hij kans maakte op een Olympische medaille handboogschieten. Een sport waarvan een groot deel van het land niet eens wist dat die be stond. 'We' konden winnen en dus was de interesse gewekt. Ver volgens zag ook half Nederland hoe Van der Ven naast de gouden en later bronzen plak schoot. Nederland telt veel successuppor ters. Winnen we of maken we een kansje, dan vinden we de sport, het evenement of de succes volle persoon opeens reuze inte ressant. Denk bijvoorbeeld aan darts, dat pas echt populair werd toen Raymond van Barneveld we reldkampioen werd bij het Lake Side toernooi. En het Eurovisie Songfestival kan zaterdag, met Anouk in de finale, rekenen op veel meer kijkers dan de afgelo pen negen jaar. Hoogleraar culturele antropologie Toon van Meijl stond te kijken van de reacties op de winst in de halve finale van Anouk. „Iédereen was heel opgelucht. Misschien was dit succesje iets waar we naar hunkerden, een lichtpuntje in de crisis. In deze tijden is er maar weinig om trots op te zijn." We doen dan wel alsof we niet zo trots zijn op ons land, stiekem zijn we dat wel en dan vooral op prestaties van topsporters, vertelt sportsocioloog Agnes Elling- Machartzki van het Muiier Insti tuut. „We identificeren ons onbe wust toch met Nederland en dat uit zich tijdens sportevenemen ten. 'Dat is er een van ons.' Het is ook een beetje het Calimero-ef- fect: trots op waar we als klein land groot in kunnen zijn." Iedere samenleving heeft helden nodig, verklaart Van Meijl. We zijn trots, ook al hebben we er per soonlijk geen steen aan bijgedra gen. „Dat is heel menselijk." Maar zijn we nationalistisch? Veel Nederlanders ontkennen dat, en daarom bungelen we op interna tionale ranglijsten over nationale trots en verbondenheid ergens on deraan, net boven Duitsland. Het woord nationalisme heeft bij ve len een nare bijsmaak. Volgens Elling-Machartzki is dat het paradoxale van de Nederland se nationale identiteit: we ontken nen dat we nationalistisch zijn. „Het moet vooral gezellig zijn. Ne derlanders zijn meer clownesk. We moeten gek doen." Of'eigen' successen direct effect hebben op de algemene nationale verbondenheid, is de vraag. Vol gens Van Meijl wel: „België ver keert zowel economisch als insti tutioneel in een crisis en dan pres teerde het land lange tijd ook nog slecht op het gebied van bijvoor beeld voetbal. Dat versterkt het ge voel van minderwaardigheid." Elling-Machartzki ziet nauwelijks effect. Het Muiier Instituut deed er onderzoek naar rondom het EK voetbal en de Spelen in 2012 en het WK in 2010. Men gaf wel aan trots (in 2010) te zijn op of teleur gesteld (in 2012) te zijn over Oran je, op de algemene gevoelens van nationale verbondenheid hadden de evenementen geen invloed. „Er wordt gedacht dat we nationa listisch worden door sportieve overwinningen, maar het is an dersom. Je kunt trots alleen laten zien als je het al bent." Vertrek: 12, 15, 18,21,24, 27, 30 juli, 2, 5, 8, 11, 14, 17, 20, 23, 26 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Een stadstour voert u langs de Reichstag, de Brandenburger Tor, Alexanderplatz, de Gedachtniskirche en Unter den Linden. Maak een lichttour door Berlijn en een boottocht over de Spree! Uiteraard mag een bezoek aan Potsdam met park Sanssouci niet ontbreken. Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Londen - Praag Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl nl of bel 0529 46 96 67 effeWeg tl I Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b. v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18. reserveringskosten per boeking. zoover DEN HAAG De WD lanceert volgend weekeinde tijdens het partij congres plannen om het 'inte- griteitsbewustzijn' bij haar le den te vergroten. De integri- teitsdiscussie in de partij is aan gezwengeld na onder meer de affaire rond Jos van Rey, de Roermondse ex-senator en -wethouder die wordt ver dacht van corruptie. Het partij bestuur vindt het 'onwenselijk' dat verdachten in een strafzaak op een kieslijst komen. Maar de WD in Roermond heeft Van Rey toch als lijstduwer voor de gemeenteraadsverkie zingen naar voren geschoven. NIJMEGEN De 51-jarige Nijmegenaar die het doelwit werd van een klopjacht op sociale media omdat hij zijn hond in een sporttas in het Maas-Waalkanaal dumpte, heeft tegenover de politie verklaard dat hij de hond niet met opzet heeft gedood. DEN HAAG Het CDA heeft Kamervragen ge steld over de tekst in het havo examen Nederlands. Dat is een in terview met professor Roos Vonk over eten van vlees. Vonk baseert zich daarin op foutief onderzoek van hoogleraar Stapel en haarzelf. Zij werd daarvoor berispt. DEN HAAG Nog deze maand reist minister Lilianne Ploumen (Buitenland se Handel en Ontwikkelingssa menwerking) naar Bangladesh. Ze kondigde gisteren aan het voortouw te nemen bij de be strijding van des misstanden in de Bengaalse textielsector. HILVERSUM Ziekenhuizen dienen declara ties in voor behandelingen die niet noodzakelijk zijn en daar om niet gedeclareerd mogen worden. Elk jaar is er 50 tot 180 miljoen mee gemoeid, meldt RTL Nieuws. Het gaat om ruim 20.000 cosmetische ingrepen. Anouk dinsdagavond na het halen van de finale in het Zweedse Malmö. foto llvy Njiokiktjen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4