WONEN 9 VRAAG ANTWOORD Konijnenpis Plantsjalotten Rododendrons VRIJDAG 17 MEI 2013 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan le zers. Het deskundigenpanel van deze week: TUINIEREN Romke van de Kaa is een voormalig kweker, auteur van tal van tuinboe- ken en 'groencolumnist' voor dagbla den en vakbladen. Heeft urine van konijnen misschien een heilzame werking op de groei en bloei van planten en bloemen? J. Wensink vermoedt van wel. De grassprieten in zijn gazon lijken in ieder geval sneller, beter en groe ner te groeien sinds konijnen zijn gazon als openbaar toilet beschou wen. „Waardoor zou dat kunnen ko men? En is er wellicht ook een mest stof op de markt met dezelfde wer king?" „Konijnenpis bevat veel fosfor en kalium", weet Romke van de Kaa. „Met een meststof die dezelfde ele menten bevat, valt het resultaat wellicht enigszins na te bootsen." Konijnen op het gazon? Graag! B. Smits heeft plantsjalotten in zijn moestuin. De laatste twee jaar is de opbrengst mager. „Vorig jaar was het nat en koud. Ik dacht dat dat de oorzaak was. Maar dit jaar laten er weer vijf het loof hangen. Wat is er loos? Vorig najaar heb ik geitenstal- mest ondergewerkt, dit voorjaar de grond laten spitten." „Dit lijkt me een geval van overbe mesting", zegt Romke van-de Kaa. „Sjalotten houden niet van verse mest. Probeer ze eens op grond die een jaar lang onbemest is." Welke grond kun je het best gebrui ken voor rododendrons die je lang durig in een kuip wilt houden? Wat kan de oorzaak zijn van geelachtige vlekken aan de bladranden van mijn rododendron Red Jack? Op die vra gen wil H. Diepenmaat antwoord. „Gewone tuinturf is prima", advi seert Romke van de Kaa. „Ook pot grond kan, zolang er maar geen klei of kalk in zit. Tuinturf bevat weinig voeding, maar in een kuip moet je die toch toevoegen. De gele bladran den van Red Jack kunnen onder meer veroorzaakt zijn door een te kort aan stikstof, een tekort aan ijzer of te veel zon." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Bellen kan ook: 024-3650509 NAAM: Joke (56), Frans (57) Smals BURGERLIJKE STAAT: gehuwd WOONPLAATS: Deventer Muzikale trip terug in de tijd De vele herinneringen op hun toilet aan de jaren zestig en zeventig zijn voor Joke en Frans Smals zeer dierbaar, foto's Maarten Sprangh door Bauke Boersma Woodstock in het klein? Ach ja, waar om zou je het ook niet zo noemen? De locatie was weliswaar heel an ders, de 'optredende' artiesten ge noten uiteraard veel minder naam en faam dan pak 'm beet loe Cocker, Jimi Hendrix, The Who en Janis Joplin. Maar de sfeer was wel degelijk hetzelfde. Make love, not war! „De oorsprong van ons huidige toilet ligt in de jaren zestig en ze ventig", vertelt Joke Smals. „We hadden een vriendengroep, die vaak samenkwam op camping De Hiethaar in Wesepe. Die bestaat tegenwoordig niet meer, maar het was voor ons destijds een belang rijke ontmoetingsplek. Sterker nog, ik heb er mijn man Frans ont moet en we zijn inmiddels 35 jaar getrouwd." De meeste vrienden en vriendin nen van toen zien elkaar nu nog. „We gaan al 25 jaar elk jaar een weekendje weg met z'n allen. Een tijdlang mét en de laatste jaren weer zonder kinderen, die inmid dels hun eigen gezinnen hebben. En het is nog altijd heel gezellig." Al zijn de jongeren van de jaren zestig-en zeventig niet meer zo 'wild' als toen. „De jongens had den vaak een stoer jasje aan, met de beeltenis van Che Guevara er op. Frans was een groot fan van Dizzy Man's Band en vooral van Long Tall Ernie and the Shakers. Op een gegeven moment hadden we een feest op de camping, alle andere jongens hadden instru menten nagemaakt en vormden samen Long Tall Francis and his Rockets. Nee, ze zongen niet echt, haha. Het bleef bij playbacken." ELPEES Dergelijke herinneringen zijn Jo ke en Frans Smals dierbaar, een bezoek aan hun toilet is anno 2013 nog altijd een reis terug in de tijd. „De liefde voor muziek uit de ja ren zestig en zeventig is mede ontstaan door mijn vrienden, buurjongens én een buurmeisje ©reageren? wonen@depersdienst.nl Gemiddeld 50 minuten per week - 43 uur per jaar - brengen we door op het toilet Geen wonder dat velen er dan ook een beetje leuk bij willen zitten. In de rubriek Bezet presenteren lezers hun grootse kleinste kamertje. KLOK „Toen we 25 jaar getrouwd waren, kregen we een klok en dat is nog altijd een heel dierbaar bezit voor ons. Om dat heuglijke feit te vie ren, gaven we toen een discofeest in de stijl van de jaren zestig, ze ventig. Met een echte discjockey in de vroegere discokelder van het Brinkje in Bathmen. Er wer den uiteraard veel oude hits ge draaid en er werd flink geswingd onder de discolampen. De vrien den verschenen allemaal in kle ding uit die jaren en zo staan ze ook allemaal afgebeeld op de klok. Op de achtergrond zie je dan veel populaire singletjes uit die tijd." DIERBAREN „Frans heeft altijd en en eeuwig zijn fototoestel bij zich, maakt al tijd heel veel foto's", vertelt Joke Smals. „Dat zie je onder meer te rug op het fotobord op het toilet, waarop ons complete leven in beelden voorbijtrekt. Er hangen heel veel foto's van iedereen die in de loop der jaren belangrijk voor ons is geweest en dat nog steeds is. Als we hier weer eens een feestje hebben, blijven vrien den of familie altijd wat langer weg dan normaal. Ieder gaat op zoek naar zijn of haar eigen foto. En dan maar zwijmelen bij de ge dachten aan die vroegere tijden. Bij de mannen gaat dat nog wel eens mis, haha... Kijken ze te lang omhoog en moet de dweil er weer aan te pas komen." van toen uit Deventer", zegt Frans Smals over de elpees die aan de toiletmuur hangen. „Plaat jes draaien op de pick-up, lekker naar The Beatles en zo luisteren. Muziekbladen als Popfoto en Mu ziek Expres erbij, waar je dan plaatjes en posters uithaalde om op de slaapkamer te hangen. En... elke zaterdag trouw luisteren naar de Top 40 bij Veronica. Heerlijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49