Veel gepensioneerden hebben overwaarde Kopers betalen twaalf procent minder voor huis VRIJDAG 17 MEI 2013 WONEN 3 Voorgevel met de onmiskenbare Piet Boon-uitstraling, foto Camile Schelstraete Veel gepensioneerden hebben een beperkt inkomen, maar wel overwaarde in hun woning. Als zij die overwaarde vrijmaken, kunnen zij langer in hun eigen huis blijven wonen. Dat is zowel prettig voor ouderen als kosten besparend voor de zorg. De Taskforce Verzilveren heeft deze week een rapport overhan digd aan minister Stef blok (Wo nen) met aanbevelingen over het onderwerp. Nederlandse gepensioneerden hebben samen 214 miljard euro aan overwaarde in hun woning zitten. In de VS en Engeland kunnen ouderen die overwaarde verzilveren, maar in ons land is dat niet meer gebruikelijk. De taskforce heeft de minister gewezen op een aantal bancaire producten, zoals de omkeerhypo- theek en verkoop en terughuur. Beide producten geven een voor schot op de toekomstige verkoop opbrengst van de woning. De minister liet weten niet voor nemens te zijn garanties te ge ven op allerlei hypotheken of va rianten die het mogelijk maken de overwaarde te verzilveren. De woonkamer met haard als blikvanger, foto Kindt&Biesbroeck Het verschil tussen de vraagprijs voor een woning en wat uiteinde lijk betaald wordt is opgelopen tot 12 procent. Dat blijkt uit Calca- sa, een technologiebedrijf gespe cialiseerd in analyse en waarde ring van onroerend goed. De koopsom lag vorig jaar gemid deld 11,9 procent lager dan de vraagprijs, wat weer fors lager is dan voor de crisis toen de afslag gemiddeld vijf procent was. Een koper betaalde hierdoor gemid deld in 2012 ruim dertigduizend euro minder voor een woning dan de vraagprijs. Het verschil loopt nog verder op voor huizen die langer te koop staan. Voor woningen die langer dan twee jaar te koop staan, is de afslag gemiddeld 20,4 procent. Ko pers betalen in die situatie gemid deld 52.000 euro minder dan de oorspronkelijke vraagprijs. Het verschil tussen de vraagprijs en de verkoopprijs lag voor de crisis op zo'n vijf procent. Tegenwoordig wordt de vraag prijs regelmatig bijgesteld voor het huis uiteindelijk verkocht is. Calcasa stelt dat het verstandig is om de woning scherp te prijzen. Door de brede schuifpui in de tuinkamer, wordt binnen buiten, en andersom, foto Kindt&Biesbroeck Deurklink van Formani, ontworpen door Piet Boon. foto Camile Schelstraete Ruime (overdekte) terrassen met een buitenhaard. foto Kindt&Biesbroeck

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43