PZC 4 5 Alles moet op elkaar afgestemd zijn in het klein 'Beetje van onszelf, beetje van Piet Boon' 2 3 ACHTER DE VOORDEUR 6 7 Paleis voor gedroomd geluk Zelfgetimmerd poppenhuis of plastic exemplaar uit de speelgoedwinkel? Prima. Maar ware designliefhebbers kiezen voor een exclusief designpoppenhuis. POPPENHUIZEN door Suzanne Dijkstra COLLECTORS ITEM Éen modern vormgegeven poppenhuis, in gericht met meubels en accessoires van top ontwerpers Karim Rashid, Ron Arad, Jas per Morrison en Jonathan Adler. Dat klinkt als een droom voor designadepten. En dat blijft het voor velen ook. Het Kaleidosco- pe-poppenhuis van ontwerpster Lauri Sim mons en architect Peter Wheelwright is maar korte tijd door Bozart Toys geprodu ceerd. Komt er een te koop op eBay, dan is dat overal op internet meteen te lezen. Het poppenhuis met gekleurde plexiglazen mu ren kan vervolgens zomaar voor meer dan 1500 dollar van de hand gaan. De muren van het poppenhuis zijn voorzien van ech te mini-kunstwerken en foto's van beken de Amerikaanse fotografen. De figuurtjes die in het huis 'wonen', lijken op de ont werpers, de architect en hun familieleden. Later ontwikkelde de producent er nog een paviljoen met zwembad bij. DESIGNVILLA VOOR BARBIE Ook recent zijn nog designpoppenhuizen ontwikkeld. Tijdens de Designweek in Mil aan liet het Poolse merk Miniio een mo dern poppenhuis zien. De ontwerpers stop ten het vol met designstukken die ze ook in hun eigen huis hebben of waarvan ze nog altijd dromen die te bezitten. Het twee verdiepingen tellende huis (kleine foto bo ven) biedt ruimte aan Barbiepoppen, vol gens de ontwerpers de meest geliefde en controversiële pop ter wereld. 'Als je een kind bent, is spelen een serieuze zaak in het leven. Daarom moet speelgoed ook se rieus worden benaderd'. Alle onderdelen uit het poppenhuis zijn met de hand gemaakt. Het is voor kinderen ouder dan drie jaar veilig om mee te spe len. Optioneel wordt het poppenhuis gele verd met een bordje met de naam van de ei genaar erin gegraveerd. www.miniio.com HET HUIS VAN ARNE De Deense architect/ontwerper Arne Jacob- sen - bekend van de Egg chair - ontwierp in 1929 zijn eigen villa in het Deense Char- lottenlund. De modernistische en functio nalistische woning bestaat nog steeds. De Scandinavische producent Minimii bracht een eerbetoon aan Jacobsen door een mi niatuurkopie van de villa te (kleine foto on der) maken. De eerste versie van dit AJ House werd in 2011 op de Parijse beurs Mai- son et Objet getoond. Het merk stond daar mee meteen volop in de belangstelling. Bij het poppenhuis kunnen miniatuurmeu bels van Arne Jacobsen worden geleverd. Denk aan fauteuils, lampen en decoratie-ac cessoires als vloerkleden, behang en schil derijen. 'We speelden in op een behoefte van ouders die hun kinderen op willen voe den met het design waarmee ze zich in hun eigen woning ook omringen', meldt het merk. Het poppenhuis is bedoeld om echt mee te spelen. De muren zijn bevestigd met een magneet, zodat kinderen makkelijk bij alle kamers kunnen. Later kwam Minimii met een tweede versie: de MiiBox, een eenvou digere variant van de villa, die aan de muur kan worden gehangen. Wonei Design www.minimii.com MINIMEUBELS Designmeubelproducent Vitra dankt zijn bekendheid vooral aan zijn iconische de signmeubels, zoals de populaire stoelen van Eames. Iets minder bekend, maar min stens zo leuk, is de collectie miniatuurmeu bels. Vitra levert de meest belangrijke klas siekers uit de geschiedenis van modern meubilair ter wereld op een schaal van 1:6. Aan de miniformaat meubels wordt veel aandacht besteed in de zin van afwerking en materiaalgebruik. Ze worden verzameld door liefhebbers en gebruikt door interieur ontwerpers, universiteiten, designopleidin gen en architecten. En ze misstaan uiter- www.design-museum.com www.vitra.com reageren? wonen@depersdienst.nl Poppenhuizen zijn tegenwoordig bedoeld voor kinderen om mee te spelen. Ze bestaan al sinds de zeventiende eeuw. Destijds waren ze niet al leen bedoeld als speelgoed, de luxere varianten dienden met name als pronkkasten voor adellij ke volwassenen, om vol trots te tonen aan gas ten. Ook nu nog zijn er volwassen poppenhuis verzamelaars. aard niet in een poppenhuis. Al zijn ze daar met een prijs van minimaal 100 euro per stuk wellicht iets te kostbaar voor. De hele serie Vitra-miniaturen is te bekijken in het Vitra Design Museum. Diverse de signwinkels verkopen de meubeltjes per stuk. Het Kaleidoscope-poppenhuis is gewild bij designliefhebbers, foto's DesignPress

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41