De PvdA 'moet iets', de WD wacht rustig af Sector zorg vreest Aandeelhouder krijgt snelle hervormingen vetorecht beloningen IN HET NIEUWS 3 Huis Doorn wordt museum over WO I 'Leerplichtwet is niet meer van deze tijd' Gefilmde auto niet van vader vermiste jongens VRIJDAG 17 MEI 2013 onzichtbaar zij n Politie houdt demonstranten buiten de deur bij de ingang van de Jaarbeurs in Utrecht, waar afgelopen weekeinde een extra ledenraad van de PvdA over de strafbaarstelling van illegaliteit werd gehouden, foto Robin Utrecht/ANP ANALYSE VERBOD ILLEGALITEIT door Niels Klaassen en Michel Reijns DEN HAAG - De politieke rust rond 'de illegalen' duurde kort. Prees Jan en Alleman na de PvdA-ledenraad zondag nog de noeste arbeid van partijleider Samsom, die met een intensieve tour langs de afdelingen de gelederen gesloten hield, giste ren speelde het gevoelige onder werp opnieuw op. Zondag was dan wel een motie aangenomen met een missie voor de PvdA, de eis om het regeerak DEN HAAG - Gemeenten en werkge vers in de zorg maken zich grote zorgen over de snelheid waarmee staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid) zijn hervor mingsplannen voor de langdurige zorg wil invoeren. Veel zorgtaken worden overgehe veld van het Rijk naar de gemeen ten maar zij krijgen wel een stuk minder geld om deze taken uit te voeren. Er zijn geen garanties dat er voldoende tijd is om alles ook goed door te voeren, gaf Marijke Vos van de MO-groep aan, de branche-organisatie voor welzijn en jeugdzorg. De tijdsdruk werpt koord open te breken was van ta fel. In plaats daarvan heette het: de fractie moet 'al het mogelijke' doen om het asielbeleid humaner te maken. Al het mogelijke. Wat is dat? In ieder geval de telefoon pakken en in gesprek gaan, blijkt uit de eerste stap. Vandaag zitten de partijen op initiatief van de PvdA met elkaar aan tafel: „Lo gisch dat we na de ledenraad even bijpraten", zegt PvdA-Ka- merlid Marit Maij (asielzaken). Het zal hoe dan ook lastig zijn de WD mee te krijgen met de wen senlijst van de ledenraad. De straf baarstelling van illegaliteit is de li beralen weliswaar geen kabinets 'een grote schaduw over de hele operatie', vindt zij. ActiZ, de koepel van verpleeg- en verzorgingshuizen, verwijt Van Rijn dat er nog geen overgangs plan is om de operatie in goede banen te leiden. Aan de noodzaak voor bezuinigen op de langdurige zorgtwijfelt in middels geen van de betrokkenen meer. Gisteren maakte het CBS bekend dat de uitgaven aan de ouderenzorg en de gehandicapten zorg (AWBZ) vorig jaar opnieuw zijn gestegen, met ruim 10 pro cent. Gemiddeld is de Nederlan der per jaar 5535 euro kwijt aan zorg. crisis waard, maar wordt wel be schouwd als een belangrijk punt bij de profilering als partij van law and order. Staatssecretaris Fred Teeven (WD, Asiel) deed woensdag bij Pauw Witteman dan ook koeltjes uit de doeken dat verschillende punten uit de PvdA-motie 'knellen' met afspra ken uit het regeerakkoord. Daar trekt de WD een streep: pra ten met de PvdA kan best, maar maatregelen uit het regeerak koord blijven overeind. Daar zit enige speelruimte voor de PvdA, want het wensenlijstje van de leden vraagt meer dan in het regeerakkoord staat. Daarin is BRUSSEL - Aandeelhouders krijgen het laatste woord over de beloning van bestuurders en vertrekregelin- gen. Dat staat in een wetsvoorstel waaraan eurocommissaris Michel Barnier (Interne Markt) werkt. „Lucratieve ontslagvergoedingen voor managers die ondermaats hebben gepresteerd zijn velen een doorn in het oog", stelt Barnier. „Aandeelhouders houden zich nu bezig met de verhouding tussen de bezoldiging van de top en de prestaties van het bedrijf." Het voornemen komt op het mo ment dat de Europese Commissie de bonussen in de bankensector alleen de strafbaarstelling opgeno men. Lukt het met de WD niet, dan kan de PvdA steun zoeken bij oppositiepartijen. Een groot aan tal daarvan ervaart de strafbaar stelling als een graat in de keel. Het tv-optreden van Teeven was sowieso tegen het zere been van de oppositie. Die had na de PvdA-ledenraad vragen gesteld aan Teeven over de consequenties van de motie, maar geen ant woord gekregen omdat het om een 'interne partijaangelegen heid' zou gaan. Onbestaanbaar, oordeelde de oppositie gisteren. Volgende week is er een debat over het verbod op illegaliteit. aan banden heeft gelegd. „Het be loningsbeleid moet transparanter en het laatste woord moet aan de aandeelhouders zijn. Onze 'Share holder Rights Directive' zal die za ken vastleggen: Ik zal het wets voorstel na de zomer presente ren", aldus Barnier. De wet moet gaan gelden voor beursgenoteer de bedrijven. In Nederland geldt de Balkenen denorm voor directeuren in de pu blieke en semi-publieke sector. In Nederland brak de discussie rond topsalarissen in 2006 los naar aan leiding van de hoge salarissen en bonussen van de toenmalige Nuon- en Essent-bestuurders. DOORN - Het museum Huis Doorn blijft definitief open voor het pu bliek. Het statige landhuis in het Utrechtse Doorn was van 1920 tot 1941 het onderkomen van de ge vluchte Duitse keizer Wilhelm II. Het tot museum omgetoverde pand laat zien hoe de keizerlijke adel destijds leefde. Naast de originele inrichting huis vest Huis Doorn vanaf september een permanente collectie over de Eerste Wereldoorlog. Dat maakte directeur Herman Sietsma don derdagmiddag bekend. De overheid halveerde vorig jaar de subsidie tot 200.000 euro per jaar, waardoor sluiting nabij leek. Door onder meer de vaste mede werkers te ontslaan, kan Huis Doorn toch blijven bestaan. De extra focus op WO I moet meer geld in het laatje brengen. Volgend jaar is het 100 jaar gele den dat de Eerste Wereldoorlog uitbrak. Dit wordt van 2014 tot en met 2018 in heel Europa herdacht. Huis Doorn organiseert onder meer exposities .en activiteiten om waarden als tolerantie en vrij heid onder de aandacht brengen. Ook brengen acteurs in histori sche tenues de oorlog weer tot le ven in de museumtuin. Vrijwilligers gaan Huis Doorn draaiende houden. Vanaf het pink- sterweekeinde is het museum zes dagen per week open. DEN HAAG - Het onderwijs moet flexibeler omgaan met kinderen die niet naar school gaan, omdat ze extra zorg nodig hebben. Des noods moet in deze gevallen de Leerplichtwet worden losgelaten. Dat zegt Kinderombudsman Mare Dullaert. Hij concludeert dat de huidige Leerplichtwet niet van deze tijd is. Voor kinderen met specifieke behoeften op me disch, sociaal, intellectueel of emotioneel gebied is het niet al tijd haalbaar iedere dag in de klas te zitten. „Het onderwijssysteem is in beton gegoten, terwijl deze kinderen om flexibele oplossin gen vragen." Dullaert wil dat het ministerie een 'thuiszittersak- koord' sluit met scholen en in spectie. Ook pleit hij ervoor dat re gio's een onafhankelijke 'leer rechtregisseur' krijgen. ZEIST - Bij de zoektocht naar de vefmiste broertjes Ruben (9) en Julian (7) is de politie dagenlang op zoek geweest naar de verkeer de auto. De bewakingscamera van een eetcafé in het Utrechtse Leer- sum zou de auto van de vader van de jongens hebben gefilmd, enke le uren voordat hij dood werd ge vonden in een nabijgelegen bos. Donderdag bleek echter dat het zijn auto niet kan zijn geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3