Zenden: 'Benfica was tien keer beter dan Chelsea' Moeizaam begin Limburgse eredivisionisten in nacompetitie Beckham, icoon binnen 32 SPORT RONDE VAN ITALIË Aké trots op bijdrage aan winst in Europa League De Giro kent weer eens een natte dag. En dus komt Wiggins vaker in beeld dan hem lief is. j 4 door Geert Langendorff AMSTERDAM - Zonder een spier te vertrekken gaf Boudewijn Zenden hoog op over het spel van Chelsea in de finale van de Europa League. Volgens de assistent van manager Rafael Benitez kwam de zege op Benfica (2-1) de ploeg toe. Toen hij de verbaasde blikken van zijn toehoorders ontwaarde, grijnsde hij breeduit. „Nee, zonder gek kigheid, Benfica was, zeker in de eerste helft, tien keer beter dan wij." Veel deerde dit hem niet. De Maastrichtenaar (36) kon vorig jaar rond deze tijd niet vermoe den als hulptrainer van een top club de Europa League te gaan winnen. Hij hield zich destijds fit om eventueel bij een club een laatste hoofdstuk aan zijn impo sante carrière toe te kunnen voe gen. Een telefoontje van Benitez in november veranderde alles. De Spanjaard vroeg de oud-speler van onder meer PSV, Barcelona en Liverpool hem te vergezellen naar Chelsea. Zenden raakte geïntrigeerd door het aanbod om bij zijn oude werk gever aan de slag te gaan. Hij ging akkoord en beëindigde daarmee abrupt zijn actieve loopbaan. Ze ven maanden later, zonder trai nerspapieren op zak, vierde hij zijn eerste grote succes. In Am sterdam won hij met Chelsea zijn eerste grote internationale prijs. Opgeteld bij het veiligstellen van een plek in de Champions Lea gue voor volgend seizen, beleefde hij een droomstart. Zijn aandeel in de eindstrijd was aanzienlijk. „Ik heb op de dag van de finale twee besprekingen ge had", vertelde hij. ,;Eén ging over de standaardsituaties en de tac tiek van Benfica. Tijdens de twee de sprak ik individueel met de spelers over de karakteristieken. Tijdens het duel maakte ik een analyse. In de rust gaf ik mijn be vindingen door aan 'Rafa'. Vervol gens hield hij zijn speech." De corner van Juan Mata waaruit Branislav Ivanovic de winnende Boudewijn Zenden, woensdag na de finale van de Europa League. treffer maakte, kwam deels uit zijn koker. „De uitvoering was in gestudeerd", gaf Zenden aan. „Maar 'mijn' corner wil ik het niet noemen. De technische staf hamert veel op stilstaande mo menten. Benfica heeft achterin veel lange mensen. Maar bij hoek schoppen staan ze allemaal bij de eerste paal. Daarom oefenden we erop de bal bij de tweede paal neer te leggen." Ondanks zijn aanzien bij Chelsea en voorname rol binnen de staf, vormt het winnen van de Europa League vrijwel zeker zijn laatste daad voor 'The Blues'. Benitez ver trekt en het lijkt niet realistisch dat diens opvolger - naar verluidt José Mourinho - hem wil behou den. „Ik moet nog met Chelsea spreken Er zijn meer mogelijk heden. Ik heb al met de KNVB ge sproken over het volgen van de cursus TC 1." Deze opleiding, één niveau onder die van Coach Betaald Voetbal, wil hij dan combineren met werk voor de televisie. Meegaan met Benitez naar diens toekomstige werkgever, ziet hij niet direct als reële optie. „In sommige landen heb je wel papieren nodig. En het blijft altijd afwachten hoeveel as sistenten hij dan mee mag ne men. Ik heb in elk geval heel veel geleerd. Niet alleen over het pure veldwerk, maar ook over het ma nagen van een club." AMSTERDAM - Van een afstandje bekeek Nathan Aké hoe John Ter ry en Frank Lampard in de Arena na de finale van de Europa League op het erepodium gezamenlijk de trofee aan het publiek van Chelsea toonden. Het Nederlandse talent zat weliswaar op de bank tijdens het duel met Benfic^ (2-1), maar wilde niet te nadrukkelijk op de voorgrond treden. Op bescheiden wijze deelde hij mee in de feest vreugde. Aké glunderde na afloop in de catacomben van het stadion in Amsterdam. Om zijn nek hing de gouden medaille die hij eerder kreeg uitgereikt Trots showde hij de herinnering aan zijn eerste gro te prijs als voetballer. De beker, zo bekende hij, woog erg zwaar. „Ik hield hem op het veld omhoog", vertelde de Hagenaar. „Niet op het podium. Andere spelers kwamen die eer meer toe. Niet te tillen. Ik was bang hem te laten vallen." Binnen de selectie van Chelsea werd Aké wel degelijk gerekend tot een volwaardige kracht. Zelf voelde hij dat ook zo. Ondanks zijn geringe inbreng in het Europe se bekertoernooi rekende hij de overwinning tot de zijne. „De ont lading was groot. Ook voor mij. In de kwartfinale tegen Rubin Kazan stond ik in de basis. En in de halve eindstrijd mocht ik tien minuut jes meedoen. Ik heb dus mijn bij drage geleverd." DEVENTER - VW-Venlo zal nog flink z'n best moeten doen om ook volgend seizoen in de eredivisie te spelen. De Limburgse formatie ver loor donderdagavond in Deventer het eerste duel in de play-offs van Go Ahead Eagles: 1-0. Linksback Xandro Schenk maakte tien minu ten voor tijd uit een hoekschop de enige treffer van de wedstrijd. Op de drassige grasmat was de thuisploeg het gevaarlijkst. Vlak voor rust kreeg Marnix Kolder de grootste kans om de openingstref fer te maken, maar de aanvalslei der produceerde slechts een slap rolletje. Lang leek de wedstrijd in 0-0 te eindigen, tot Schenk in de slotfase zijn linkervoet tegen de bal zette. Die verdween vervol gens hoog in het doel. Ook de andere Limburgse eredivi- sionist in de nacompetie had het zwaar. Roda JC kwam bij De Graafschap niet verder dan 1-1. Voor rust kwamen de Superboe ren op 1-0 via Anco Jansen. In de 55e minuut maakte Frank Demou- ge gelijk voor de ploeg uit Kerk- rade. FC Volendam won met 1-0 bij MW en Sparta zegevierde met 4-2 bij Helmond Sport. De returns in de nacompetitie zijn zondag. In de play-offs voor Europees voetbal boekte zowel FC Utrecht (tegen SC Heerenveen) als FC Twente (tegen FC Groningen) een 1-0-overwinning. Ook hierbij zijn op Eerste Pinksterdag de re turns. Trainer Alfred Schreuder van FC Twente was opgetogen na de zege van zijn ploeg. „Dit is een goed re sultaat", constateerde Schreuder. „De manier van spelen ifi de eer ste helft was overtuigend, net als in de wedstrijden van de laatste weken." Felipe Gutiérrez was in de 22e mi nuut verantwoqrdelijk voor de enige Twentse treffer. Daarna werd het team van Schreuder slor diger. „We misten enkele goede kansen en hadden meer moeten scoren. Daardoor is de return van zondag nog steeds een wed strijd." In Heerenveen werd Cedric van der Gun twintig minuten voor tijd de matchwinnaar voor FC Utrecht. Hij rondde een prachtige voorzet van Jacob Mulenga af. Heerenveen zorgde daarna dat trainer Marco van Basten toch nog een beetje trots kon zijn. De ploeg zette flink aan. Tot een tref fer leidde dat niet. Marten de Roon raakte met een afstands schot nog wel de paal. Roer om bij Sky door Ad Pertijs TREVISO - Geen boeiendere koers dan de Ronde van Italië. 'Never a dull moment in the Giro', twitte- ren ook de renners de wereld in. Wie verwacht of gehoopt had dat de 134 kilometer korte, redelijke vlakke rit van donderdag aange grepen kon worden voor wat her stel of extra rust, kwam bedrogen uit. De regen was teruggekeerd en het peloton waande zich in een moesson. Op het einde spurtte de kletsnatte Mark Cavendish naar zijn derde ritzege in deze Gi ro. De Brit die de meeste tv-minu- ten scoorde, was echter toch weer Bradley Wiggins. De kopman van Team Sky liet enkele dagen gele den weten dat hij hoopte de rit ten van woensdag, donderdag en vandaag te kunnen gebruiken om te herstellen van een verkoud heid. „Ik zie bij andere jongens in de ploeg dat je er dan na enkele dagen ook weer helemaal de oude kunt zijn." Maar op weg naar Treviso kwam van recupere ren niets terecht. De combinatie van watervrees op de fiets, de ver koudheid en een opspelend knie probleem maakte dat Sir Wiggo opnieuw het peloton met daarin zijn voornaamste concurrenten moest laten lopen. Ondanks het inzetten van bijna de complete ploeg verloor Wig- T gins in de slotfase van de korte rit drieënhalve minuut op leider Vincenzo Nibali en diens naaste belagers. De nog altijd fitte Ro bert Gesink schoof daardoor op naar de vierde plaats in het alge meen klassement. De vraag is nu hoelang Wiggins zich nog laat martelen door de brute Giro. Zijn achterstand groeit met de dag en zondag doemt er zelfs sneeuw op op de Galibier. Wellicht stapt de naar de dertiende plaats teruggevallen renner uit de ronde om zichzelf te resetten voor de Tour. Team baas Dave Brailsford heeft in ie der geval al zijn voorzorgsmaatre gelen genomen. De Colombiaan Rigoberto Uran is naar voren ge schoven als de nieuwe kopman. „Ik heb het sinds 2011, de Tour waarin hij zijn sleutelbeen brak, niet meer meegemaakt dat Brad ley ziek is. Hier doe je niets aan." In die Tour van 2011 reed Sky na het uitvallen van de Brit com pleet verloren verder. „Dat is nu wel anders", zegt Brailsford. „De ploeg heeft nu renners die din gen kunnen overnemen." Hij ver trouwt erop met Uran alsnog het podium te halen. Wie ook in staat zijn na een te genslag van koers te wijzigen, zijn de renners van Argos. Zij had den de etappe van donderdag, on danks het gemis van sprinter Jo hn Degenkolb, rood omcirkelt. Sa men met onder anderen Marco David Beckham, topvoetbalier en stijlicoon, foto's EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32