Strenge natuurregels Zeeuwse hartenkreet moeten van de baan op ambassade Dhaka CRUISE MIDDELLANDSE ZEE XL ELAND 31 brieven BOEK ONLINE of bel 0900-9697 I5cPm vragen over Volkerak Delta Wetteren i Compleet verzorgde 13-daagse cruise per Norwegian Spirit' Fantastisch vaarprogramma en zeer voordelig! INCLUSIEF VRIJDAG 17 MEI 2013 5 Zakendoen in Rusland Zeeuwse ondernemers die zaken willen doen met of exporteren naar Rusland, kunnen zaterdag 4 juni aanschuiven bij een Russia Bu siness Lunch in Middelburg H Dick ten Voorde, directeur Econo mische Impuls Zeeland door Frank Balkenende De bilaterale organisatie Venster naar Rusland en het Nederland Rusland Centrum maken door verschillende steden een zaken- lunchtournee. De boodschap is glashelder: Rusland draait econo misch goed en meer handel er mee zou het Nederlandse bedrijfs leven uit een dip kunnen halen. Tegelijkertijd is Rusland een inge wikkelde maatschappij. Moeten Zeeuwse bedrijven wel die 'rijpe en oneindige' markt op? Vijf vra gen daarover aan directeur Dick ten Voorde van de ontwikkelings maatschappij Economische Im puls Zeeland. Is Rusland -nu al- belangrijk voor de Zeeuwse economie? „Op dit moment niet echt. Alleen in de agrarische sector en agro- food is er handel met Rusland. Dan praten we over export van uien en aardappelen." Liggen er kansen voor Zeeland „Ja, maar je moet over kapitaal, een portie lef en een flink uithou dingsvermogen beschikken." U duidt op de wijdvertakte corruptie in Oost-Europese landen? „Ondernemen werkt duidelijk an ders in Rusland. Je doet zaken op basis van relaties. Je moet goed weten met wie je in zee gaat, an ders kun je flink op je bek gaan en veel geld kwijtraken." U was zelf een tijdje ondernemer op de Oost-Europese markt. Wat zijn uw ervaringen? „Voor Veolia zat ik in Oost-Euro pa in de transport en logistiek. Ik werkte vooral in Slovenië en Bul garije. Aanvankelijk probeerde ik op een Nederlandse manier te opereren, maar dan zei mijn Slo veense financieel directeur: 'Dick, think again, this is not western Europe!' Alles draait om connec ties en geld. Op een schone ma nier zakendoen is er lastig. Dat geldt overigens voor een groot deel van de wereld." Wat raadt u Zeeuwse ondernemers die de Russische markt op willen aan? „Ga niet in je eentje pionieren. Be reid je goed voor en zoek vooral een betrouwbare partner." door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De strenge regels die erop zijn gericht de natuur in stand te houden, moeten van de baan. Dat schrijft de Raad voor de Leefomgeving - een adviesorgaan van de regering - in het rapport Onbeperkt Houdbaar. Natuur is door klimaatveranderingen dyna mischer geworden en laat zich niet vastleggen door wetgeving. Het starre behoud is daardoor te duur en niet nodig. Volgens de raad zijn er proble men met het huidige natuurbe leid. Dat is onvoldoende ambiti eus en inhoudelijk, organisato risch en financieel onvoldoende toegerust om de gestelde natuur doelen te halen. De achteruitgang van natuur in Nederland is welis waar vertraagd en deels tot staan gebracht, maar herstel blijft uit. Natura 2000 gebieden zijn niet voldoende om aan de afspraken met Europa te voldoen. Boven dien stuit aanwijzing van te be- Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl De kritiek op eventuele waterber ging op het Volkerak-Zoommeer raakt vele aspecten. Zoveel, dat een heldere kijk op de totale pro blematiek onmogelijk wordt. Toen indertijd het plan om de Oosterschelde af te sluiten, mede door toedoen van de actiegroep 'Oosterschelde open', die liever dijken op Deltahoogte zag, uitein delijk resulteerde in de bouw van de Oosterschelde-stormvloedke- ring, waren daaruit voortkomen- schermen gebieden op weerstand in de samenleving. Het landelijk natuurnetwerk (Ecologische Hoofdstructuur) was in 1990 een goed middel om de teruggang van de natuur tegen te gaan. Maar nieuwe wetenschappelijke inzich ten laten zien dat die natuurgebie den te klein zijn en dat ecoducten niet aantoonbaar functioneren. Daardoor kwijnen planten en die ren uiteindelijk weg. De raad adviseert in te zetten op grotere en kwalitatief betere na tuurgebieden. Die moeten een re gionaal natuurnetwerk vormen. Dat is belangrijker dan focussen op de bescherming van dier- en plantensoorten. Het agrarisch na tuurbeheer is mislukt, aldus de raad. Er moet dan ook een eind ko men aan natuursubsidies aan dui zenden boeren. Door gebruik van mest en landbouwgif tasten ze de biodiversiteit juist aan. Alleen boe ren die vergaande maatregelen ne men, zoals grondwaterstandsver- hoging, zouden nog geld moeten krijgen. de veranderingen zoals zandhon- ger en een vermindering van de visstand niet te voorzien. Ook niet de toegenomen kreeftstand. Nu er nieuwe plannen zijn om weer in te grijpen in de natuur (Volkerak-Zoommeer), vraag je je af of dit in verband met vele onze kere Consequenties, wel verstan dig is. Nieuwe natuur maakt men niet. De natuur maakt zichzelf, want ze is autonoom. Er is een plantenrijk, een dieren rijk en een mensdom. Misschien is de uitdrukking 'dom' wel op zijn plaats om de na tuur te verstoren als de gevolgen niet zijn te overzien of te beheer sen zijn. W. J. van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Op 8 mei las ik over afschaffing door Frank Balkenende DHAKA - Leerlingen van het Calvijn College in Krabbendijke en van hun Bengaalse partnerschool Hope Technical Institute hebben donder dag bij de Nederlandse ambassade in Dhaka gepleit voor meer vak onderwijs in het straatarme Bangla desh. Vijftien vmbo-leerlingen van het Calvijn College leefden en werk ten de afgelopen twee weken mee op de Bengaalse technische vakop leiding, die door de Nederlandse Stichting Woord en Daad finan cieel wordt gesteund. De leerlin gen komen veelal uit arme gezin nen. Ze hebben geen geld om hun kinderen vakonderwijs te la ten volgen, terwijl dat voor jonge ren vaak de weg betekent naar een betere toekomst. Met externe financiële steun, onder meer van uit Nederland, kan een aantal toch naar school. Zeeuwse en Bengaalse leerlingen bezochten de Nederlandse ambas van pluspunten en de overgang naar een ander systeem. Delta-woordvoerster Manon van Ostendorf: 'Een tablet cadeau als iemand voor langere tijd een al- les-in-een pakket met bellen, tele visie en internet neemt.' Dit was een actie om nieuwe klan ten te werven of te laten overstap pen naar uitgebreidere (duurdere) abonnementen. Ik ben al jaren klant met bellen, televisie en internet, maar toen niet in één pakket. Bij het lezen van dat aanbod van Delta constateerde ik dat nieuwe klanten, voor hetzelfde abonne ment, een goedkoper aanbod kre gen dan mijn abonnementen op geteld. Hier werd niet op gewezen en als ik niet gereageerd had was dit niet gewijzigd. Om voor het tablet in aanmer king te komen moest ik een abon nement afsluiten waarmee ik voor het tablet meer had betaald sade in Dhaka, omdat ambassades een steeds grotere rol spelen bij de besteding van ontwikkelings gelden. Zij vertalen Haags beleid naar de praktijk in landen als Bangladesh. Het land kwam onlangs in het nieuws door de slechte en vaak ge vaarlijke arbeidsomstandigheden in fabrieken, waar ze dikwijls oor een karig loon produceren voor het Westen. Eind april stortte een textielfabr- riek in. Meer dan 900 mensen vonden daarbij de dood. Twee we ken later kwamen bij een brand in een andere textielfabriek acht mensen om het leven. Bangla desh heeft aangekondigd achttien textielfabrieken om veiligheidsre denen te zullen sluiten. Ambassades spelen een steeds grotere rol bij de besteding van ontwikke lingsgelden. dan in de winkels. Voor mij staat vast dafhet pluspuntensysteem van Delta te duur werd. Kortings bonnen worden toch nooit alle maal verzilverd, maar het klinkt zo goed. Hans Vastenhoud Buitenhovelaan 225, Middelburg In het commentaar (14 mei, 'Na Wetteren') somt de redactie een drietal lessen op, die getrokken kunnen worden uit het ongeluk in het Belgische Wetteren met een trein. In mijn optiek wordt daarbij de belangrijkste les vergeten en deze zou moeten luiden: het moet voorschrift worden dat op dergelij ke (gevaarlijke) treintransporten niet één maar twee bestuurders 'op de bok' zitten. Wolter Koster Merellaan 9, Goes Norwegian Spirit vliegreis transfers 12 nachten cruise alle maaltijden aan boord o.b.v. Freestyle Cruising MIS DIT NIET! Deze Middellandse Zee cruise is werkelijk een aaneenschakeling van culturele hoogtepunten! Het luxe Norwegian Spirit* vaart vanuit Venetië een prachtige route naar bruisend Barcelona. Ontdek onderweg de mooiste steden zoals-o.a. Turkije, Griekenland, Italië en Frankrijk. Deze 13-daagse cruise boekt u al vanaf slechts 1099. Uiteraard reist u compleet verzorgd, inclusief vliegreis, transfers, 12 nachten cruise én alle maaltijden aan boord o.b.v. Freestyle Cruising! Reserveer snel uw plaats aan boord van deze T0PCRUISE! waarom zou je meer betalen Dag 1: vliegreis Amsterdam-Venetië, transfer, inscheping. Dag 2-4: na twee zeedagen, tijd voor de levendige stad Athene. Dag 5-6: het Turkse Izmir en de prachtige stad Istanbul. Dag 7: geniet van het Griekse Cycladeneiland Mykonos Dag 8-9: zeedag, ontdek Napels met het Koninklijk Paleis. Dag 10: naar Civitavecchia, nabij de Eeuwige Stad Rome. Dag 11: het Italiaanse Livorno. Optioneel naar Florence of Pisa. Dag 12: de Zuid-Franse stad Toulon, gelegen in de Provence. Dag 13: ontscheping in Barcelona, transfer, vliegreis terug. Het Norwegian Spirit**** beschikt over o.a. restaurants, bars, zwembaden, wellness, fitness en theater. U verblijft o.b.v. Freestyle cruising, d.w.z. dat u zelf bepaalt wanneer, waar en wat u eet. Klantbeoordeling een 7,9! Oktober 14 1099 Juli 10 1229 September 20* 1345 Prijzen zijn p.p. o.b.v. 2-p. binnenhut cat. IF, 20/9 o.b.v. buitenhut OG Zie www.kras.nl/32948 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31