TO©S PZC Asielbeleid is 'erg scherp aan de wind' Huurstijging baart zorgen I 1 I I I PZC 2 IN HET NIEUWS COLOFON VREEMDELINGEN De illegaal en de hongerstaker zijn onderwerp van politieke discussie, maar zijn mensen zonder gezicht. 1 a3 Maak iemand abonnee! EP PAUL KUSTERS toosenhenk.nl Oö WIJ-0EVOEL TERUS &00R SONSFESTIVALSUCCES DE EISEN VAN DE PVDA EN ÖUS OOK WEER EEN BEETJE MET HENK... DANKZIJ t>E REST VAN NEfcERLANO Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeld recht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl door Cyril Rosman DEN HAAG - De steeds strengere Nederlandse asielregels brengen de grens van een rechtvaardig asiel beleid mogelijk in zicht „Er is de af gelopen jaren heel scherp aan de wind gezeild", zegt Adriana van Dooijeweert, voorzitter van de Ad viescommissie voor Vreemdelingen zaken. De onafhankelijke commissie is een van de belangrijkste adviesor ganen voor het asielbeleid van de overheid. Ze gaat nu onderzoeken of die grens is bereikt. „Er is niets tegen een duidelijke en scherpe koers, maar je moet je de" vraag blijven stellen wat daarvan de ge volgen kunnen zijn", stelt Van Dooijeweert in het deze week ver schenen jaarverslag van de advies commissie. „Er zijn de afgelopen tien, twintig jaar steeds meer asielregels bijgekomen, de leges voor het aanvragen van verblijfs vergunningen zijn omhoog ge gaan, de taaleisen voor vreemde lingen zijn strenger geworden. El ke maatregel op zich lijkt propor tioneel, maar als je ze allemaal bij elkaar optelt, ligt dat misschien anders", zegt Van Dooijeweert, die ook vice-president van de rechtbank in Den Haag is. Staatssecretaris Teeven van asiel zaken ligt al maanden onder vuur door de zelfmoord van de Russi sche vluchteling Dolmatov en de hongerstakers in het detentiecen trum in Rotterdam. Ook is er dis cussie in de coalitie over strafbaar stelling van illegaliteit. Teeven heeft in de Tweede Kamer moe ten beloven voor de zomer met een voorstel voor een humane uit voering van het beleid te komen. De adviescommissie stelt ook dat het asielbeleid nooit perfect kan worden. „Eens in de zoveel tijd zullen er groepen mensen blijven opduiken die tussen wal en schip vallen, zoals nu het geval is met het kinderpardon. Dat zal door de veranderingen in de migratie van mensen altijd blijven gebeuren." Illegaal wil door Cyril Rosman AMSTERDAM - Een illegaal is mis schien wel dé modelburger van Nederland. Hij stopt als voetgan ger voor rood licht, ook al rijdt er niemand op het kruispunt. Hij fietst ook bij schemering al met zijn lampen aan. Als een illegale vreemdeling een ding namelijk niét wil, is het op vallen. Opvallen betekent: kans op politie. Politie betekent proble men voor iemand die geen papie ren heeft en illegaal in Nederland verblijft. Een illegaal wil anoniem opgaan in de massa. En zeker niet in een uitzetcentrum terecht ko men. De kanonnen van de Haagse poli tiek vechten een ideologische én politieke strijd uit met als inzet de toekomst van de illegalen; over hun rug en ver boven hun hoof den. Er zijn zo'n 100.000 onzicht- baren, alias illegalen, in Neder land: niet alleen asielzoekers die na hun procedure op straat zijn 'geklinkerd', maar ook Aziatische huishoudsters en Chinese keuken hulpen. Slechts enkele tientallen van hen laten zich zien bij demon straties. De rest blijft bewust on zichtbaar. Ruim honderd uitgeprocedeerde asielzoekers zitten al maanden in de gekraakte Vluchtkerk in Am sterdam. „De helft van de mensen hier durft niet naar buiten. Ze zijn bang voor de politie", zegt Yu- nis Oumar, een 33-jarige Suda- nees die al dertien jaar in Neder land is, nu illegaal. „Een van ons is opgepakt toen hij bij een contro le geen papieren kon laten zien." Het regeringsplan om illegaliteit strafbaar te stellen, is vooral als af schrikking bedoeld. „Er staat straks een maximale boete op ille galiteit van 3900 euro. Waar moet ik dat van betalen dan? Ik heb geen géld. Ik mag niet werken en ik krijg eten van de diaconie. Wij hebben geen keus: we mogen hier niet blijven, maar we kunnen ook niet terug. Ben ik dan crimineel?" Dat wordt Oumar zeker als illega liteit strafbaar wordt. Vreemdelin gen die twee keer worden beboet omdat zij illegaal zijn, riskeren een 'zwaar inreisverbod'. Wie dan nóg een keer wordt betrapt, heeft een misdrijf gepleegd en kan de gevangenis ingaan. Dan belandt de illegaal in een d/e- tentiecentrum: de plek waar de af gelopen weken tientallen asielzoe kers in hongerstaking gingen als protest tegen hun opsluiting en behandeling. Gisteren waren dat er nog minder dan tien. Contact met de honger stakers wordt steeds moeilijker. „Hun wordt ontmoedigd om con tact op te nemen", aldus de actie groep Deportatieverzet. Eén dorst- staker ligt in het Justitieel Me disch Centrum. Justitie doet geen mededelingen over zijn toestand. De dorststaker zelf wil niet be kend worden. Snel verblijfsvergunning voor vreemdeling die buiten zijn schuld niet terug kan naar zijn land. Vreemdelingen zonder papieren mogen niet in de cel belanden. Illegaal verblijf mag niet worden aangemerkt als een misdrijf. Hulp aan illegalen mag niet straf baar zijn. Geen quotum voor politie voor op pakken illegalen. Betere medische zorg in vreemde lingendetentie. Zodra blijkt dat er geen uitzicht is op uitzetting, worden de vreemde lingen vrijgelaten. Detentie alleen met het oog op uit zetting. HILVERSUM - De huur van wonin gen in de sociale sector gaat de ko mende jaren fors omhoog. Corpora ties verhogen de maandhuur ge middeld van 441 euro nu naar 543 euro in 2017. De totale huurinkom sten van de corporaties nemen in deze periode 22 procent toe, ter wijl de investeringen op nieuw bouw flink worden terugge schroefd. Huurders en een deel van de Tweede Kamer zijn bezorgd. Dat bleek gisteren na publicatie van een rapport van het Waarborgfonds Sociale Woning bouw (WSW). De corporaties ne men maatregelen om financieel gezond te blijven. Dit is noodzake lijk vanwege het Woonakkoord, stelt WSW. Corporaties moeten de komende jaren onder andere een verhuur- dershefïing aan de overheid beta len en die drukt flink op hun ver mogen. „Dit is dramatisch en ontoelaat baar", zegt directeur Ronald Pa ping van de Woonbond. „Veel huurders zitten nu al in de finan ciële problemen. Het armoedepro bleem wordt zo megagroot. Men sen hebben straks geen geld meer om hun eten te betalen." De belangenbehartiger van huur ders wil dat het kabinet afstapt van de verhuurdersheffing. Ook wil hij dat er maatregelen komen zodat corporaties meer kunnen in vesteren in nieuwbouw en groot onderhoud. Het WSW vreest dat corporaties door de aangekondigde huurver hogingen veel minder ruimte heb ben om nieuwe financiële tegen vallers op te vangen. De huren moeten nu al zodanig worden ver hoogd om de verhuurdersheffing te betalen, dat het bij een plotse linge stijging van de rente niet mogelijk is om nog meer geld bij de huurders weg te halen, rede neert het waarborgfonds. Regeringspartij PvdA is van me ning dat het Waarborgfonds een 'onvolledig beeld' schetst over 2017. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee ♦Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. (V) www.pzc.nl/abonneewerftabonnee En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2