I I I 66 Pater zijn is volgens mij nog steeds een roeping. Anders tuin je er niet in 66 Pinksteren is een nieuw begin. Dat vind ik een mooi moment voor mijn afscheid Hij wordt door sommigen als een Robin Hood van de katholieke kerk gezien. Pater Paul Vanluffelen ziet dat niet zo. „Soms ben ik zo orthodox als een vastgeroeste schroef." VRIJDAG 17 MEI 2013 Pater Paul kleurt altij d netjes binnen de lijnen door Frank van Cooten a De pater uit 's-Heerenhoek benadrukt nogmaals dat zijn naderende afscheid niets te maken heeft met verschil van inzicht over de gang van zaken binnen de Pater Da- miaan-parochie, de nieuwe naam van de gefuseerde parochies op de Bevelan- den en Schouwen-Duiveland. „Ik hoef niet na te trappen, omdat ik zelf geen trap heb gekregen. Ik heb er zelf voor gekozen te vertrekken. Ik ga weg om dat het werk gebeurd is. Dan is het goed. Dat is ook helemaal in de lijn van de apostel Paulus. Hij stichtte een paro chie en ging weer verder." Parochianen reageerden begin dit jaar zeer teleurgesteld toen pater Paul na ze ven jaar zijn afscheid aankondigde. De pater met de knalrode leaseauto -'de kleur werd mij niet door iedereen in dank afgenomen' - is bij velen geliefd vanwege zijn eigen stijl van voorgaan. „Ik ben van de blijde boodschap. Hou niet van mistroostig gedoe. Het is net zoals met bidden. Volgens het kerkelijk recht is bidden alleen nodig bij belang rijk werk, bij gevaar en bij bekoring. Voor elke maaltijd bidden is vanuit de ze filosofie dus helemaal niet nodig. Eten is geen belangrijk werk en is ook niet zo gevaarlijk. Aan de andere kant ben ik zo orthodox als een vastgeroeste schroef. Ik kleur altijd netjes binnen de lijntjes. Maar ik ben niet zo van opge legde gedragscodes." Dat de pater na een periode weer ver der gaat heeft hij eigelijk altijd gedaan. Zowel in Thailand, India en Argentinië waar hij vele jaren als missionaris heeft gewerkt. „Natuurlijk, afscheid nemen is altijd moeitijk maar op een gegeven moment is het tijd om verder te gaan." Pater Paul Vanluffelen behoort tot de orde van de Salesianen. De stichter van de orde was de heilige Giovanni Don Bosco (1815-1888). Dat de deur van de pastorie naast de kerk in 's-Heeren hoek altijd voor iedereen open staat, past dan ook helemaal in de leer van Don Bosco, zegt Vanluffelen. „De Italianen hebben daar een prachtig woord voor: amorvolezza. Vrij vertaald, je moet ervoor zorgen dat ze van je houden door bijvoorbeeld altijd een open huis te bieden. In de pastorie komt daarom iedereen binnen, ook niet katholieken. Jong en oud. Gewoon om even te kletsen maar meestal zit daar wel een reden achter. Een open oor is genoeg. Je moet natuurlijk wel met inhoud luisteren. Als je alleen peanuts geeft, krijg je alleen pape gaaien. Maar het gaat vooral om goed doen en vrolijk zijn, geheel in de leer van Don Bosco." De pastorie ademt niet echt de sfeer uit van een katholiek bolwerk met al leen maar heiligenbeelden. Direct bij binnenkomst ziet de bezoeker een groot schilderij met een afbeelding van het Nirwana, een belangrijk begrip in het boeddhisme dat verwijst naar de hoogste staat die door de mens bereikt kan worden. „Zo zou de hemel eruit kunnen zien. Althans, dat hoop ik." Achter in de tuin staat een im mens boeddhabeeld van lava steen. Deze schilderijen en beelden verwijzen naar de open geest van Pater Paul, gevoed door het vele missiewerk op diverse continenten. „Ik heb nog veel contacten met boeddhis ten, hindoes en moslims. Dat ik veel af- PATER PAUL VANLUFFELEN Pater Paul is zestig jaar geleden geboren in Hoogstraten. Op 3-jarige leeftijd wist hij dat hij pater wilde worden. Hij studeerde onder meer theologie in Jeruzalem en Rome. In 1978 had hij zijn eerste missiepost in een leprakolonie in India. Vervolgens heeft hij in Thailand een blin deninstituut opgezet. Van 1986 tot en met 2006 deed pater Paul missiewerk in Argentinië. Deze post ruilde hij in 2006 in voor de parochies in 's-Heerenhoek en Goes. Vermoedelijk half juni verhuist pater Paul Vanluffelen naar de parochie van Oudenbosch. beeldingen van boeddha in de pastorie heb, vind ik niet zo vreemd, hoor. In veel moslimgemeenschappen hangt een grote foto van de paus." Pater Paul kent paus Franciscus, de Ar gentijn Jorge Mario Bergoglio, persoon lijk uit zijn Argentijnse tijd. „Hij woon de in hetzelfde stadsdeel en kwam iede re 24e van de maand bij ons de mis doen. Met deze paus kan de katholieke kerk een beetje vrolijk worden. Dat kan de kerk wel gebruiken na een reeks van schandalen. Na de inquisitie is dit een van de meest donkere bladzijden in de geschiedenis van de kerk." Zijn orde was overigens de eerste con- gegratie in Nederland die bereid was een collectieve schadevergoeding te be talen aan slachtoffers van seksueel mis bruik. Pater Paul heeft er goede hoop op dat de nieuwe paus het imago van de kerk kan herstellen. „Hij heeft een sterk bindend vermogen door zijn lichaamstaal en betoverende stem. Daarnaast ken ik hem als een man met humor en wars van hoogdra vende taal. Zo zei hij laatst tegen een aantal nonnen dat ze niet als ouwe vrijsters door het leven moeten gaan." Vanluffelen wist als jochie van drie ei genlijk al dat hij later pater wilde wor den. „Alhoewel mijn vader links-intel lectueel was, kwam ik uit een sterk ka tholiek milieu. Er kwamen veel paters over de vloer." Vanluffelen wist na zijn studie al vrij snel dat hij missiewerk wilde doen. Na zijn tijd in een leprakolonie in India richtte hij in Thailand een blindeninsti tuut op. „Blind zijn was daar een straf. Dat betekende een slecht karma. Blin den mochten geen mensen aanraken. Toch is het mij gelukt zeventien blinde jongens in de ziekenhuizen als mas seur te laten werken. Hoe ik dat gedaan heb? Ik had een orkest opgericht met blinde mensen. We speelden op ambas sades, tijdens feestjes en bij service clubs. Zo kweekten we goodwill." In Argentinië zat zijn werk er na twin tig jaar op. In 2006 kwam hij naar 's-Heeerenhoek. Binnenkort pakt hij zijn spullen weer bij elkaar voor de ver huizing naar Oudenbosch, waar hij zijn werk voortzet. Pater Paul neemt zaterdag 18 mei afscheid van de parochianen tijdens een plechtige eu charistieviering in de H. Willibrorduskerk in 's-Heerenhoek. De viering begint om 19.00 uur. Pater Paul Vanluffelen Pater Paul Vanluffelen d3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29