Schoonhouden strand is dagtaak voor SSW Zevende Kunstroute Oostkapelle Hulpverleners zijn niet bevoegd om over de landsgrens heen te helpen 26 WALCHEREN weekenddiensten Naar het strand: Walcheren Sinds de renovatie van de Oostkapelseweg in Serooskerke (W) klagen bewoners bij de gemeente over trillingen. door Wendy de Jong WESTKAPELLE - Zo'n 900 afvalbak ken staan langs de 25 kilometer kustlijn die Stichting Strandex- ploitatie Walcheren (SSW) be heert, exploiteert en bewaakt. Be halve afval opruimen dat badgas ten achterlaten, ruimt de stich ting ook afval op dat aanspoelt vanuit zee. En dat kan oplopen tot wel 800 ton per jaar. „Het grootste gedeelte daarvan bestaat uit zeewier", vertelt Krijn Brou wer, buitendienstcoördinator van SSW. Het werkgebied van de stichting beslaat de stranden van de ge meente Veere (van Dishoek tot en met Vrouwenpolder) en het strand aan het Veerse Meer. Behal ve het schoonhouden van de stranden houdt de SSW zich ge durende het strandseizoen ook be zig met de bewaking van badgas ten en strandexploitatie, waar door ze het mogelijk maken om bijvoorbeeld strandhuisjes en ca bines te plaatsen. Met een zogenoemde 'beachclea ner' (zie foto), worden de. stran den momenteel één a twee keer per week door twee personeelsle den ontdaan van met name afval uit zee. Brouwer: „Vanaf ongeveer half juni, wanneer het hoogsei zoen begint, gebeurt dat bijna da gelijks. Vijftien kilometer* strand schoonmaken duurt ongeveer drie uur. Als het lekker weer is en er dus veel badgasten komen, doen we dat in de vroege ochtend uren of's avonds laat." De ongeveer 900 afvalbakken die SSW beheert, worden geleegd door strandwachten die de stran den namens de stichting ook be veiligen. Het vervangen van afval zakken gebeurt nu nog ongeveer eens per week, maar zodra de zon gaat schijnen en de badgasten op de stranden afkomen, wordt dat een dagtaak. Gisteren werd bekend dat de stranden van Vrouwenpolder, Westkapelle, Oostkapelle, Dom burg, Zoutelande en Vlissingen een blauwe vlag hebben gekregen omdat ze veilig en schoon zijn. Brouwer: „Het is leuk om die er kenning te krijgen, want het is toch een kroon op je werk." Lees meer verhalen over de Walcher- se stranden op www.pzc.nl/strand. Oostkapelseweg trilt door verkeer door Theo Giele SEROOSKERKE (W) - De herinrich ting van de Oostkapelseweg in Serooskerke heeft geleid tot klach ten van bewoners over lawaai en trillingen. Oorzaak: de kunstmati ge wegverhogingen die zijn aange bracht om de snelheid te beper ken. Na de opening van de rondweg om het dorp ging de Oostkapelse weg op de schop. De weg was niet langer nodig voor het door gaande verkeer. Er kwamen snel- heidsbeperkende maatregelen en de maximumsnelheid werd terug gebracht naar 30 km per uur. De herinrichting is inmiddels bijna voltooid en het verkeer kan weer gebruik maken van de weg. De be doeling was dat de rondweg de Oostkapelseweg zou verlossen van het doorgaand verkeer en een prettige woonstraat zou worden. Inmiddels blijkt dat er toch nog veel doorgaand verkeer tussen de N57 en Oostkapelle de rondweg links laat liggen en gewoon door het dorp, over de Oostkapelseweg rijdt. „Hier moet snel wat aan ge beuren", stelt Joanna de Buck. Zij is één van de omwonenden die de gemeente om maatregelen heeft gevraagd. „De overlast nu is groter dan voor heen. Vroeger lag er asfalt. Er werd wel hard gereden, maar je had toch veel minder last van tril lingen en lawaai dan nu het geval is. Het asfalt is vervangen door klinkers. Dat ziet er wel mooi uit, maar de overlast is groter." Het zijn vooral vrachtwagens, tractoren en auto's met aanhan gers die voor de overlast zorgen, is de ervaring van de bewoners van de Oostkapelseweg. Dat be gint al om vijf uur in de ochtend wanneer de eerste trucks voorbij komen. Een aantal bewoners vreest scha de aan hun woningen, zo blijkt uit een mail van onder anderen Hans Witte: „De trillingen in de woning zijn soms zo hevig, dat ik niet uitsluit dat de constructie van de woning hiervan schade zal oplopen." Ook Simon Wattel vreest voor zijn huis. „In 2010 hebben wij een serre en een bijkeuken/berging aangebouwd. Zowel bij de vroege re achterdeur als bij één van de ra men in de serre in de vroegere achtergevel verschijnen kieren. Ik vraag mij soms af wanneer de ser re los zal trillen." Wattel ergert zich met name aan het vrachtver keer. Hij kan zich niet voorstellen dat het allemaal bestemmingsver keer is dat voorbijkomt. „Het feit dat veel vrachtverkeer de Oostka pelseweg gebruikt, doet mij ver moeden dat veel beroepschauf feurs, als ze al navigatieappara- tuur gebruiken, hun apparatuur niet up-to-date houden." In een reactie aan de inwoners laat de gemeente Veere weten de verkeersbewegingen op de Oost- kapelse- en de Wilgenhoek in de gaten te houden en snelheden te gaan meten. Tip van Joanna de Buck: hang permanent een snel heidscamera op. I De beachcleaner doet zijn werk tussen de badgasten door op de stranden van Valkenisse. foto Ruben Oreel OOSTKAPELLE - Aan de zevende edi tie van de Kunstroute Oostkapelle doen vandaag en morgen 28 kun stenaars mee. Zij tonen hun wer ken op dertien verschillende loca ties in het dorp. De Kunstroute begint vandaag om 10.00 uur. Tot 17.30 uur kun nen belangstellenden langs de ex posities wandelen of fietsen. Ook zaterdag zijn de tentoonstellingen te bezoeken van 10.00 tot 17.30 uur. De locaties liggen niet heel ver van elkaar. Sommige kunste naars exposeren in tuinen, andere in ateliers of op minicampings. Verder is er een theetuin in com binatie met brocante-verkoop. Deelnemende kunstenaars zijn onder anderen Betsie de Visser (quilts), Cora Gelens (beelden), Ingeborg Hamilton (schilderijen), Maud Minneboo (bloemsier- kunst), Marjan Verhage (siera den), Lies Maljaars (foto's) en Leo van 't Veer (schilderijen en ge dichten). Folders met de deelne mers en de route zijn verkrijgbaar bij de VW's op Walcheren en op de deelnemende locaties. Die zijn herkenbaar aan speciale borden. De volgende twee kunstrouteda- gen in Oostkapelle zijn gepland op 30 en 31 augustus. www.kunstrouteoostkapelle.ni Zaterdag, eerste- en tweede pinkster dag Huisartsen Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (open ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekend of tijdens feestdagen, alleen na telefonische af spraak). De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Ubels, Van Tol, Heijmans, Spekhorst en Schinkels- hoek. Tussen 23.00 en 8.00 uur: Huisart senpost Walcheren tel. 0900-1985. Buiten deze tijden vr 17.30-23.00 uur, za en zo 8.00-23.00 uur: zo en ma: G. C. M. Rullens Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. (0118) 581276.vr en za: W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 6, Domburg, tel. (0118) 581271. Tandartsen I. Vanneste, Eemstraat 3, Oost-Souburg, tel. 0118-461530. Spreekuur 11-12 uur. Verloskundigen Vlissingen: 0118-471140 of via semafoon- nr. 06-65029959 (24 uur). Middelburg: 0118-626045 (24 uur). Veere: 0118- 584101 (24 uur). Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedrecepten): Kring-Apotheek Paauwenburg - Dienst- apotheek Vlissingen/Middelburg Dreesstraat 2a, Vlissingen, 0118-468707. Thuiszorg Buurtzorg (24 uur): gem. Middelburg 06- 23739196, Souburg 06- 12375210, gem. Veere 06-10226772. gem. Vlissingen: 06- 23741010. Iriz thuiszorg, 0113-232529. Thuiszorg Werkt voor Ouderen, tel. 06-13223446. Zorgstroom, tel. 0118-684000. ZorgThuis SVRZ, Middelburg/Vlissingen 0118-630630, locaties Veere 0118-587800. Dierenartsen Kleine huisdieren: J. Oostenbrug en M. Koster, Oude Domburgseweg 33-a, Oost kapelle, tel. (0118) 581443. Spreekuur zonder afspraak 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren (grote huisdieren), Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za en zo visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R. Ros kam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en zoogdierenopvang De Mikke tel. 0118 628288. Dierenambulance: 06-43727125. door Wout Bareman SAS VAN GENT - Medische hulpver leners in Vlaanderen en in Neder land mogen niet zonder meer grensoverschrijdend optreden. Dat geldt voor het Rode Kruis, maar meer nog voor Nederlandse EHBO' ers. De opleidingen en brevetten worden over en weer niet erkend en daardoor is samenwerking bij ca lamiteiten en kleinere incidenten een probleem. Het echtpaar De Block-Dijsse- linck uit Sas van Gent heeft de kwestie aangekaart bij de gemeen te Terneuzen. Aanleiding: de ramp met de chemicaliëntrein bij Wetteren. Loes de Block, zelf hulpverlener bij de afdeling Groot-Assenede van het Rode Kruis Vlaanderen: „Mijn man is vice-voorzitter van de EHBO in Sas van Gent. We hebben de infor matie dus uit de eerste hand. Er is een verschil van dag en nacht tus sen de opleidingen. Ik mag bij voorbeeld zuurstof toedienen, brancarderen en spalken. EHBO' ers mogen dat allemaal niet." De overheidsinstanties in de grensstreek moeten snel afspra ken maken om de hindernissen over en weer weg te nemen en grensoverschrijdende hulpverle ning gemakkelijker te maken. Loes de Block: „Stel je voor dat zich in Sas van Gent een vergelijk bare situatie als in Wetteren voor doet. Dan zouden hulpverleners uit Assenede en Zelzate niet in ac tie mogen komen, omdat ze te hoog opgeleid zijn! Als je weet dat er in Wetteren honderden mensen van het Rode Kruis wer den ingezet, begrijp je dat je bij iets soortgelijks hier in de Kanaal zone iedere extra hulp goed kunt gebruiken." Burgemeester Jan Lonink - ook voorzitter van de Veiligheidsregio Zeeland - heeft het 'hulpverle- nings-echtpaar' toegezegd dat hij de zaak zo snel mogelijk zal aan kaarten bij zijn Vlaamse collega's. „Het grensoverschrijdend optre den van de brandweer is vastge legd in protocollen. Dat verloopt prima. Het Rode Kruis en de EH BO opereren bij incidenten en ca lamiteiten onder het gezag van de coördinatoren ter plekke." Vol gens Lonink kunnen teams van het Rode Kruis - een internationa le organisatie - volgens bepaalde procedures gemakkelijk grensover schrijdend worden ingezet. „Maar het is wel goed om de procedures nog eens met elkaar door te spre ken en ook te kijken naar de mo gelijke taken van de EHBO."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26