9 over haarscheurtjes in reactorvat' Scoop begint weer met de Staat van Zeeland Blauwe vlag voor jachthaven Middelburg EPZ: 'Meer onderzoek was echt niet nodig* Nu tot 35% jubileumkortins Gemiste kans ZEELAND 23 commentaar PvZ: Schultz minachtend ULTRASOON ONDERZOEK REACTORVAT fi ïpotachou VRIJDAG 17 MEI 2013 inspectie reactorvat tapeinden voor dekselmoeren hoogte 8 meter bodemrobot tast twee segmenten af infographic Donja Odijk en Willem Adriaansens bron EPZ ten dat er haarscheurtjes in het vat zitten. Die duidelijkheid krijg je alleen door alsnog het hele vat te onderzoeken." Dat vindt ook Jorien de Lege van Greenpeace. „Ook willen we dat EPZ eens transparant wordt. We hebben beroep moeten doen op de Wet Openbaarheid van Be stuur en procedures moeten voe ren om informatie te krijgen. En dan nog word je in het ootje geno men. Dat hoort niet bij kernener gie." Volgens de Kernfysische Dienst is het onderzoek volgens een verge lijkbare ultrasoon-methode ge daan als waarmee de scheurtjes in Doel-3 en Tihange-2 zijn ont dekt. Zouden er in het reactorvat van Borssele scheurtjes zitten, dan zouden die zijn ontdekt, al dus de KFD. De metingen op de wand van het reactorvat zijn 'voorbereid, gekwalificeerd, uitge voerd en geëvalueerd in overeen stemming met de geldende wet en regelgeving, de nucleaire veilig heidsregels en de internationale stand der techniek'. Ook is in Borssele 'in voldoende mate gerea geerd en geanticipeerd' op de be vindingen bij de twee Belgische centrales. Aanvullende maatrege len bij het reactorvat in Borssele zijn volgens de KFD niet nodig. MIDDELBURG - Het Zeeuws insti tuut voor sociale en culturele ont wikkeling, Scoop, gaat weer een en quête houden om de 'Staat van Zeeland' vast te kunnen stellen. Met dit onderzoek wil Scoop er achter komen hoe de Zeeuw woont, beweegt, recreëert, of ze zich veilig voelen, of ze hulp ont vangen of geven en wat ze vinden van hun woonplaats en voorzie ningen als scholen, winkels en bij voorbeeld zorginstellingen. Voor het onderzoek bestudeert Scoop ook gemeentegidsen, inter netsites en wordt onderzoek ge daan naar het voorzieningen niveau. Het onderzoek begint za terdag. Mensen kunnen een kaart op de mat verwachten om mee te doen. Tot en met september wor den de gegevens verwerkt. In ok tober is het databestand gereed en in december kan de Staat van Zeeland gepresenteerd worden. De provincie Zeeland en gemeen ten kunnen met de Staat van Zee land zien waar het beleid beter kan en waar het goed is. Gemeen teraden en dorps- en wijkraden kunnen de Staat van Zeeland ge bruiken bij de keuzes die ze ma ken. Het onderzoek wordt gedaan in opdracht van de provincie sa men met de Zeeuwse gemeenten. MIDDELBURG - De jachthaven van watersportvereniging De Arne in Middelburg heeft dit jaar voor het eerst een blauwe vlag gekregen. De blauwe vlag is een internatio nale onderscheiding die jaarlijks wordt toegekend aan stranden en jachthavens die veilig en schoon zijn. In de praktijk betekent dit dat ge nomineerden moeten voldoen aan een aantal belangrijke criteria zoals schoon (zwem)water, goede sanitaire voorzieningen en een ho ge mate van veiligheid. De blau we vlag is één jaar geldig: jaarlijks wordt opnieuw aan de hand van A trendy damesmode BORSSELE - Bij de inspectie van het reactorvat van de kerncentra le Borssele heeft exploitant EPZ zich er niet met een jantje-van-lei- den van afgemaakt. „Meer was echt niet nodig", verzekert hoofd kerncentrale Ian van Cappelle. Hij wijst erop dat de haarscheur tjes die in de Belgische kerncen trales zijn ontstaan bij het giet en afkoelingsproces van het staal. „Bij de productie van ons vat is het staal drie keer voor de volle too procent op haarscheurtjes ge controleerd en we hebben de afge lopen maanden vastgesteld dat de onderzoeksmethoden die destijds zijn toegepast, nog steeds deu gen." Van Capelle legt er de nadruk op dat de toezichthoudende Kernfysi sche Dienst vooraf al heeft uitge sloten dat het haarscheurtjesfeno meen van de Belgische kerncen trales zich ook in Borssele zou kunnen voordoen. Het ultrasoon onderzoek van de afgelopen weken is uitgevoerd met robots die alleen de gladde delen van de wanden en de bo dem van het reactorvat konden bestrijken. De plekken waar koel waterleidingen op het vat aanslui ten waren niet bereikbaar. Waar om geen andere robots toegepast? Van Cappelle: „Dat was niet no dig. Eén strook van een meter breed zou meer, dan volstaan. Wij hebben vier van die stroken ge daan." Greenpeace, Wise en Groen- Links-Kamerlid Liesbeth van Ton geren zijn echter niet overtuigd. Van Capelle: „Mevrouw Van Ton geren zegt in feite dat ze de toe zichthouder niet vertrouwt. Dat is dan haar probleem." Kleine Markt 3,4381 EJ Vlissingen tel. 0118-41 31 66 controles bekeken of de stranden en jachthavens nog aan de eisen voldoen. In Zeeland wapperen er ook blauwe vlaggen in de jachtha vens van Sint Annaland, Brou wershaven, Bruinisse, Kortgene, Goese Sas, de watersportvereni ging Den Osse, Kats, Kamper land, Scharendijke, Wemeldinge en Wolphaartsdijk. Zeventien Zeeuwse Noordzee stranden hebben een blauwe vlag. In totaal hebben in Nederland 95 jachthavens een blauwe vlag en 52 Noordzeestranden. Verder gin gen er vlaggen naar zes recreatie- stranden. Dit is een stijging van 10 procent ten opzichte van 2012. Het onderzoek naar haarscheurtjes in het reactorvat van de kerncentrale Borssele heeft geen volledige opheldering gegeven. Aange toond is dat de helft van de wanden en de bodem vrij is van de onvolkomenheden die vorig jaar zijn gevonden in de Belgische kerncentrales Doel 3 en Tihange 2. De kans dat het euvel zich in de overige helft van het staal voordoet, is ge ring, maar in theorie niet volle dig uit te sluiten. Het is de vraag waarom kern centrale-exploitant EPZ en toe zichthouder Kernfysische Dienst niet hebben besloten het héle vat te onderzoeken. Dat had de tegenstanders van kernenergie die zorgen uiten over mogelijke haarscheurtjes, écht de wind uit de zeilen ge nomen. In dat opzicht blijft aan het onderzoek iets van een ge miste kans kleven. De op drachtgevers geven er zo blijk van dat ze de twijfels in de sa menleving over kernenergie onvoldoende verstaan. DEN HAAG - Staatssecretaris Mela- nie Schultz (Infrastructuur) stelt zich minachtend op naar de inwo ners van Zeeland. Dat vindt de Partij voor Zeeland. Schultz schreef de Tweede Kamer dat de invoering van een Belgisch wegenvignet de Zeeuwen welis waar geld kost, maar dat ze er in de praktijk beperkt last van zul len hebben. Het vignet zal im mers elektronisch en via internet te koop zijn. De PvZ wil dat het dagelijks provinciebestuur aan Schultz duidelijk maakt dat 'deze vooral Zeeuwse problematiek met meer respect en daadkracht dient te worden behandeld'. STEIGERHOUTEN MEUBELEN Loungebanken/complete tuinsets en nog veel meer! Zie ook: www.facebook.com/MgDiensten M.G. Diensten Houtkade 10, 4463 AC GOES 0113-270593

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23