Dijksma opent digitaal loket streekproducten I II 1) 1 'EPZ laat twijfel bestaan Eis van negen maanden cel tegen verdachte looddiefstal uit Hulst II J Bespaart u meer op uw energielasten door minder elektriciteit of minder gas te verbruiken? Geen haarscheurtjes in de kerncentrale, maar de tegenstanders twijfelen 22 ZEELAND Anouk KERNCENTRALE VRIJDAG SP Millimeter voor millimeter levert nog geen dekking van 100 procent op EF fi Ernst Jan Rozendaal Nietes-welles bij Reclamespotje gezien? Anouk, die na een wild feest - ze zit nog met een handboei vast aan de enkel van een be wusteloze toy boy - op haar ho telkamer wakker wordt gebeld omdat de finale van het Eurovi sie Songfestival al bezig is. Ter wijl ze zich moedeloos achter over laat vallen in de kussens, verschijnen in beeld de woor den: Even Apeldoorn bellen. Een prachtige knipoog naar haar reputatie als rockbitch, maar er klopt natuurlijk niks van. Anouk is wel de laatste die deze week een verzekerings maatschappij nodig heeft, want er kan niks mis gaan. Vanaf vandaag ligt haar nieuwe album Sad Singalong Songs in de winkel. Door haar deelname aan het songfestival krijgt ze daarvoor zo absurd veel publici teit, dat was haar anders nooit gelukt. Ze siert bijna dagelijks de voorpagina's, elke talkshow gaat over haar, het liedje Birds klinkt onophoudelijk op de ra dio - zelfs op het carillon van de Utrechtse Dom - en kranten publiceren lange interviews en analyses. We voelen ons als An dorra dat zich heeft geplaatst voor het WK voetbal, met het verschil dat we met Anouk wel een Messi in de ploeg hebben. Andere artiesten doen een moord voor een optreden in De Wereld Draait Door. 'Daar wordt mijn liedje na 20 secon den afgekapt en kijken er een miljoen mensen', aldus Anouk. 'Nu mag ik Birds helemaal zin gen en kijken er 125 miljoen mensen.' Meedoen in Malmö kon, om in Zweedse songfesti valtermen te blijven, nooit Anouks Waterloo worden, van meet af aan was het The win ner takes it all. Ze kan niet verliezen, zelfs al eindigt ze morgenavond als laatste. Ze blijft immers zich zelf, wat in haar geval betekent dat ze gewoon doet waar ze zin in heeft. 'Ik ga niet winnen', zei ze deze week in onze krant. De Telegraaf kopte zelfs: 'Ik moet niet denken aan winnen'. Stiekem hoop ik daarom op een stunt. Dat ze tijdens de finale iets doet wat niemand ver wacht, maar nog spectaculair der is dan winnen. Dat ze Voor heel Europa de Zeeuwse versie van haar liedje inzet: Veugels. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Streekproducten wor den populairder. Niet zo gek, want mensen willen meer weten wat ze eten. Maar achter het stempel van beschermd streekproduct gaat een woud van regels schuil. Een digitaal loket moet duidelijkheid geven. Staatssecretaris Sharon Dijksma (Natuur) opende gisteren de web site streekproductenloket.nu. Ma kers van streekproducten vinden er informatie over de bescher ming van hun producten en over keurmerken voor streekproduc ten. „Het streekproduct, en dus ook deze site, is van mensen die houden van de streek, die de streekcultuur koesteren en die daar ook graag regionale onderne mers in steunen", aldus Dijksma. De Tweede Kamer drong al langer aan op zo'n loket. Want waarom zouden, net als Parmaham, de Zeeuwse bolus, kreeft en mis schien ook de platte oester niet moeten worden beschermd? Er zijn veel voordelen als een pro duct officiële (Europese) erken ning krijgt als streekproduct. Con sumenten hebben de garantie over oorsprong, kwaliteit en au thenticiteit. Ze kunnen kijken hoe iets wordt gemaakt en zijn be reid er meer voor te betalen. De prijs van Europees erkende streek producten ligt 2,23 maal hoger dan vergelijkbare producten zon der erkenning, zei Diederik De Smedt van de Europese Commis sie. Ook is erkenning goed voor de promotie van een streek. Het antwoord vindt u elders in deze krant. Meest klantgerichte energieleverancier CUSTOMER CENTRIC DNA AWARD 2013 door Ben Jansen en Jeffrey Kutterink BORSSELE - Even leek het erop dat zich rond het onderzoek naar eventuele haarscheurtjes in het reactorvat van de kerncentrale Borssele een vruchteloze nie tes-welles discussie afspeelde. De anti-kernenergieorganisaties Greenpeace en Wise meenden te weten dat het onderzoek van het vat met behulp van geluidsgolven zich tot tot een deel van het vat zou beperken; kerncentrale-ex ploitant EPZ verzekerde dat 'milli- meter-voor-millimeter'-inspec- ties zouden worden uitgevoerd. Gisteren meldde het ministerie van Economische Zaken dat de Kernfysische Dienst (KFD), de atoomwaakhond van de rijksover heid, heeft geconstateerd dat het ultrasoon onderzoek van het reac torvat geen haarscheurtjes aan het licht heeft gebracht. Green peace en Wise bleven evenwel be weren dat niet het héle vat is geïn specteerd. Klopt dat, was de logi sche vraag aan EPZ en het minis terie.- De exploitant van de kern- centrale verwees naar het ministe rie die op haar beurt weer wees naar de Kernfysische Dienst. De woordvoerder van de KFD beperk te zich tot het herhalen van een zinsnede uit het persbericht: „De Nuclear Research Consultancy Group (NRG) heeft de testen uit gevoerd aan de hand van interna tionale normen." Onduidelijk bleef of die inhouden dat het héle vat met hoogfrequente geluidsgol ven moet worden afgetast om eventuele haarscheurtjes en ande re onvolkomenheden aan het licht te brengen. Begin vorige maand gaven EPZ en NRG in Arnhem een toelichting op de manier waarop tijdens de jaarlijkse splijtstofwisseling in de kerncentrale zou worden onder zocht of de haarscheurtjes in het reactorvat die in de zomer van 2012 in de Belgische kerncentrales Doel 3 en Tihange 2 zijn geconsta teerd, zich ook Borssele voordoen'. Weinig kans, hadden EPZ en de KFD van meet af aan laten weten. Het reactorvat van Borssele is wel iswaar net als dat van de twee Bel gische centrales afkomstig van de toenmalige Rotterdamsche Droog dok Maatschappij, maar er is een andere staalsoort voor gebruikt. Staal met minder mangaan. De toevoeging van dit element aan een staallegering kan ertoe leiden dat bij het gieten waterstofbelle tjes worden ingesloten en die ver oorzaken haarscheurtjes bij het af koelen. De presentatie van EPZ en NRG in april was voor Green peace aanleiding een verklaring uit te geven waarin de milieuorga nisatie haar zorg uitsprak over het feit dat niet het hele vat zou wor den onderzocht en dat daardoor geen uitsluitsel zou worden ver schaft over de vraag of Borssele ook aan het haarscheurtjes lijdt. EPZ, om een reactie gevraagd, ant woordde in een uitvoerige e-mail, met de verzekering dat millime ter voor millimeter met geluids golven zou worden geïnspecteerd en niet steekproefsgewijs. Uit de mail blijkt dat bij een splijt- stofwisselstop gewoonlijk de las naden van het vat en 10 centime ter aan weerszijden ervan ul trasoon worden geïnspecteerd. Extra onderzoek op zes plaatsen - millimeter voor millimeter - zou voldoende uitsluitsel moeten ge ven over de vraag of er sprake van haarscheurtjes zou zijn. Als daar geen grote hoeveelheid dicht bij elkaar liggen de haarscheurtjes zouden worden aangetroffen, is het volgens NRG, KFD en kwalifi catie-instituut Lloyd's Register uitgesloten dat het euvel van Doel en Tihange zich ook in het reac torvat van de kerncentrale Borsse le zou voordoen. Niettemin is besloten het inspec- tiegebied fors uit te breiden: vier stroken van een meter breed van de bovenrand van het vat tot en met de bodem, windstreeksge- wijs verdeeld. De robots waarmee de echometingen zijn uitgevoerd, hebben daarmee ongeveer 40 pro cent van de binnenzijde van het reactorvat bestreken. Het is meer geworden, maar geen 100 procent. DEN HAAG - Niet alleen Groen- Links in de Tweede Kamer, maar ook Greenpeace en Wise zijn er over verbijsterd dat niet het hele reactorvat van de kerncentrale is onderzocht. „Exploitant EPZ blijft op een tech neuten-manier zeggen: vertrouw ons maar", aldus GroenLinks-Ka- merlid Liesbeth van Tongeren. „Het kan best zijn dat EPZ gelijk heeft. Maar nu blijkt dat niet het hele vat is onderzocht op haar scheurtjes blijft er onrust. Je hebt de deskundigen en de techniek in huis en de centrale ligt voor on derhoud stil. Waarom dan niet al les tegen het licht houden? Het. kost meer tijd en geld, maar dan is het daarna volledig duidelijk." Ook Peer de Rijk van Wise vindt dat EPZ nu maatschappelijke twij fel laat bestaan. „Zolang niet alles is onderzocht, kun je niet uitslui- a door Ad Roos MIDDELBURG - Voor officier van jus titie W. Suijkerbuijk staat het als een paal boven water dat een 37-ja- rige inwoner van Hulst schuldig is aan de diefstal van koper en lood of de heling daarvan, het witwas sen van geld en het hebben van een hennepkwekerij. Daarvoor zou hij een jaar de cel in moeten, waar van drie maanden voorwaardelijk. De zaak tegen de Hulstenaar, geen werk en geen inkomen, dien de gisteren voor de rechtbank in Middelburg. De koper- en lood diefstallen werden in de gemeen te Hulst gepleegd in de periode oktober 2012 tot en met februari van dit jaar. De man bezocht voor namelijk sloop- of leegstaande panden en haalde daar badkranen en onderdelen van cv-installaties weg. Soms ook terwijl de regulie re slopers in de panden aan het werk waren. Bij een supermarkt in Hulst sloopte hij een deel van de vriesinstallatie, waardoor een schade van 20.000 euro ontstond. Zodra de Hulstenaar genoeg ko per of lood had verzameld toog hij naar de schroothandel om het te verkopen. Het geld dat het op bracht werd besteed aan bood schappen. Dé man kwam in beeld toen hij werd opgepakt voor open staande boetes en een 'vriend' de politie kwam vertellen dat zijn maat verantwoordelijk was voor diverse koperdiefstallen. Uit de ad ministratie van de schroothande- laar bleek dat de man dertig keer metaal had aangeleverd. De Hul stenaar bekende tijdens de zitting slechts twee van de acht tenlaste- gelegde diefstallen. De overige zes waren volgens hem door zijn kor nuit gepleegd. Wel erkende hij voor hem de metalen te hebben verkocht. Na de aanhouding van de Hulstenaar hielden de diefstal van koper en lood overigens op. Uitspraak 30 mei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22