ZEELAND Manteling krijgt kroonappel almanak Crisisvirus Samen aan tafel Onderzoek: ouders sparen minder door de crisis NIEUWSTIP? Pater Paul Vanluffelen Zeegers maakt een kleurt altijd netjes literaire tocht langs binnen de lijnen Zeeuwse scholen Onderzoek leert dat een zout Volkerak-Zoommeer perspectieven biedt voor de kweek van schelpdieren. VRIJDAG 17 mei 2013 WWW.PZC.NL/RIDE201 3 redactie@pzc.nl of 0118-434010 ZEELAND 0 '«W- jg ZEELAND 1 ■ppp w- Plek voor schelpdierenkweek door René Schrier THOLEN - Als het Volkerak-Zoom meer zout wordt, heeft dat gebied een potentie voor de aanleg van 2000 hectare aan mossel- en oes terpercelen. Daarnaast is een are aal van ïooo hectare geschikt voor mosselzaad invang systemen (MZI's). Een mosselproductie van 6 tot 9 miljoen kilogram mosse len zou haalbaar moeten zijn. Dat blijkt uit een studie van Ima- res Wageningen UR in opdracht van het toenmalige ministerie ELenl. In de Waddenzee en de Oosterschelde ligt momenteel zo'n 6ooo hectare aan mosselper celen. In de Oosterschelde en Gre- velingen nog eens 2000 hectare oesterpercelen. Het Imares-onderzoek komt voort uit een belofte van de minis ter van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit om samen met de sector te onderzoeken welke economische kansen een zout Vol kerak-Zoommeer biedt voor de mosselvisserij. De ligging van de locaties die ge schikt zijn voor bodemcultuur ko men in grote lijnen overeen met de historische ligging van de mos selpercelen in het Krammer-Vol kerak voor de afsluiting. In het westen van de Krammer lagen percelen in gebieden die nu onge schikt zijn vanwege de geringe waterdiepte en het ontbreken van een getij van betekenis. De ge schiktste locaties voor bodemcul tuur liggen ten zuiden van de Krammerse slikken, rond de Noordplaat en ten noorden en noordoosten van de Dintelse gor zen. In de studie is onder meer geke ken naar het potentiële zoutgehal te op verschillende plekken in het Volkerak-Zoommeer en naar de aanvoer van voedsel. Dat komt in voldoende mate uit enkele West-Brabantse rivieren. De door gaande vaarroute en het gebied waar met snelle motorboten mag worden gevaren zijn niet meege nomen als potentiële locaties voor schelpdierenpercelen. Uit de studie blijkt dat het Vol kerak-Zoommeer vooral een rol kan spelen als gebied voor mossel zaad en halfwas mosselen. De ge ringe stroomsnelheden zouden nog wel een beperkte factor kun nen zijn. Waterbeweging is een belangrijke randvoorwaarden om het voedsel dat zich in het water bevindt naar het schelpdier te transporteren. www.pzcwon ennl MIDDELBURG - Uit handen van ko ning Willem-Alexander en konin gin Maxima heeft Stichting Man teling uit Middelburg donderdag de Kroonappel in de categorie Hel pende Hand ontvangen. De uitreiking vond plaats in Am sterdam. Manteling helpt mensen met een ziekte, handicap of de mentie en aan mensen in de laat ste fase van hun leven. De 285 vrijwilligers van Mante ling worden ingezet als maatje van mantelzorgers of werken in het hospice of de terminale zorg thuis. Ook treden sommigen van hen op als netwerkcoaches. Tip? redactie@pzc.nl Noem het een midlife-crisis of een burnout. Feit is dat die Zierikzeeën- aar die de vijftig gepasseerd is al maaanden uit de roulatie is. Hij zit in de ziektewet, heeft nergens zin in. Neemt de telefoon vaak niet op en komt soms daaagen niet buiten. De ze week zocht hij zijn collega's weer eens op om te vertellen hoe de vlag er momenteel bij hangt. 't Gaat wat beter, meldde hij, mon ter voor zijn doen. Vooral praten over wat hem bezig houdt lijkt vruchten af te werpen. „Ik ben bij een psychiater geweest, een vrouwe lijke." ontboezemde hij. Het was hem 100 procent meegevallen. „Al leen heeft zij zich na ons eerste ge sprek zelf ziek gemeld." MIDDELBURG - Honderdtachtig kinderen van de basisscho len in de Middelburgse wijk Griffioen genoten donderdag middag van een overdekte picknick. De maaltijd was een initiatief van Stichting Griffioen De Wijk. Vijftien leerlin gen van de CSW zorgden voor de maaltijd in het kader van hun maatschappelijke stage. De picknick is een geza menlijke wens van basisscholieren, gedaan op de wens- kerstbomen die zij eind vorig jaar maakten. De scholen Cederhof en Bijenburch gaan in augustus 2014 samen ver der in een Integraal Kind Centrum, foto Izaak Verkeste MIDDELBURG - Bijna één op de zes ouders in Zeeland spaart minder voor hun kinderen als gevolg van de crisis. Dat wijst onderzoek van SNS-bank uit. Hoewel ze minder in de spaarpot doen, blijft toch negen tig procent van de ouders geld op zij zetten voor de kinderen. Het merendeel van de Zeeuwse ouders (53 procent) maakt zich zorgen over de financiële toe komst van hun kinderen. Om hun kroost meer zekerheid te ge ven, sparen de ouders in Zeeland 438 euro per jaar per kind. SNS liet dat landelijk onderzoek onder bijna tweeduizend Nederlanders. Zeeland komt overigens op de eer ste plek als het gaat om sparende ouders. De provincie heeft met 97 procent het hoogste percentage sparende ouders van het hele land. Friese ouders leggen slechts 29 euro per maand opzij. O Ga verder op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21