VERDIEPING 13 'Landgrabbing' is nodig om 'thuis' voedselopstanden te voorkomen. VOEDSELZEKERHEID WERELDWIJDE LANDROOF 1.240.000 ha. in de Filipijnen 1.600.000 ha. in Indonesië 1.300.000 ha. in Madagaskar 80.400 ha. in Ruskind 270.000 ha. in Mongolië 7.000 ha. CHINA 2.090.796 ha. 1.600 ha. INDIA 10.117 ha. in Sudan 378.000 ha. in Sudan j 690.000 ha. in Sudan 1 5.000m in Cuba V.A.E 12.500 ha. 4.046 ha. in Uganda 300 ha. in Tanzania in Indonesië Totale oppervlakte grond gekocht door een land in een ander land JAPAN 324.262 ha. Landen waar is aaneekoch 216.862 ha. in VS ha. hectare VAE. Verenigde Arabische Emiraten infographic DPd bron Grain.org 100.000 ha. in Brazilië India bezit 43.000 ha. 21.000 ha. 5.700 ha. in Nieuw-Zeeland VRIJDAG 17 MEI 2013 Landjepikkers laten zich door geen wet stoppen door Bob van Huët In de jaren negentig was geroofd land een enkel stipje op de wereld kaart. De laatste jaren breidde het zich als een olievlek uit. 'Landgrab bing' is de internationale term voor de verkoop of langdurige verpach ting van grote landbouwgebieden aan buitenlandse pensioenfondsen, investe ringsmaatschappijen en staten - meestal te gen zeer lage prijzen. Voornaamste kenmerken van landroof zijn dat de rechten van de lokale bevolking wor den genegeerd, hun bestaanszekerheid in gevaar komt en hun voedselzekerheid wordt bedreigd. Er is wat aan het veranderen in de wereld van landjepik, meldt GRAIN, een organisa tie die kleine boeren en sociale gemeen schappen ondersteunt in hun streven naar onafhankelijke landbouw met respect voor de biodiversiteit. Een overzicht van GRAIN laat zien dat grootschalige verkoop of verpachting van landbouwgronden plaatsvindt in meer dan zestig landen. Doelwitten van grondspecu- lanten zijn Sudan, Kameroen, Madagaskar, Brazilië, Pakistan, Laos, de Filipijnen en vooral Indonesië, dat grootschalig produ ceert voor het steenrijke Saudi-Arabië. On dertussen wordt er ook in verschillende landen gehoor gegeven aan de toenemende boosheid onder uitgekochte boeren. Zo heeft Brazilië nu plafonds opgelegd aan het aantal hectare akkers dat in buitenlandse handen mag komen. Voor investeerders is de groeiende vraag naar voedsel de motor achter de landhon- ger. Die vraag ontstaat door de toename van de wereldbevolking en de welvaart. Opkopende landen vrezen dat de sterke stijging van de voedselprijzen tot opstand onder de eigen bevolking zal leiden. Vooral China, Saudi-Arabië en Golfstaten als Qa tar en de Verenigde Arabische Emiraten zijn daar doodsbang voor, menen experts. In Zuid-Amerika, waar India actief is, wor den nu door meer landen grenzen getrok ken. De Uruguayaanse regering debatteert momenteel over de vraag of buitenlandse investeerders niet helemaal moeten wor den uitgesloten van het aankopen van gro te landbouwgebieden. In Afrika hebben Algerije, Benin, Congo, Rwanda en Tanzania nu vergelijkbare be perkingen vastgelegd in de wet of is wetge ving in de maak. Dichter bij huis sluit Roe menië de deur voor speculanten met een wetsbepaling dat kopers van agrarische gronden ook aantoonbaar actief moeten zijn geweest in de landbouw. Inmiddels is echter al een slordige 6 procent van de Roe meense landbouwgrond ingepikt door de buitenlandse 'agribusiness'. Op hun beurt staan grote 'grabbers' als Chi na ook niet stil. Een voorbeeld is de Chine se voedselgigant Chongqing Grain Group. Vanwege beperking van grondbezit door buitenlanders, dreigde het moeilijk te wor den ïoo.ooo hectare sojaplanten in Brazilië aan te kopen. Via een omweg kregen de Chinezen toch hun zin. Ze kochten name lijk geen grond, maar het complete indus triële complex dat de sojaproductie exploi teert, met als voorwaarde dat China de ex clusieve exportbestemming zou worden van de oogst. De Brazilianen hielden hun grond, maar lokale boeren waren verplicht een groot deel van het jaar voor één afne mer te werken. Bij landgrabbing zijn arealen van 200.000 hectare geen uitzondering. Ter illustratie: dat is zo'n 10 procent van het Nederlandse landbouwareaal. Vaak wordt dit gebruikt voor de teelt van graan, maïs, rijst, sojabo nen, rietsuiker en palmolie. De meeste grondstoffen zijn niet alleen geschikt voor de voedingsmiddelenindustrie, maar kun nen ook als biobrandstof worden gebruikt. De Wereldbank schat dat sinds 2008 zo'n 56 miljoen hectare landbouwgrond in de wereld in buitenlandse handen is geko men. De verwachting is dat landgrabbing de ko mende jaren zal toenemen, ondanks groeiende oppositie van landen om hun gronden te beschermen. GRAIN consta teert intussen nieuwe fenomenen als het huren van grond voor 99 jaar door dezelfde speculanten die niet meer mogen kopen. In Brazilië en ook in Thailand hebben loka le ondernemers joint ventures gesloten met buitenlandse concerns.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13