Voedselschandalen: China wil openheid VERDIEPING 11 De angst voor eigen eten ondermijnt het vertrou wen in de Chinese rege ring. Hamsteren in Hol land is niet de oplossing. VRIJDAG 17 MEI 2013 aardappels met vlees Als wij het raam open zetten, kunnen we gratis roken!", schept een man uit het door smog geteisterde Peking op te gen zijn vriend uit Shanghai. Zegt de man uit Shanghai: „Als wij de kraan opendraaien, krijgen we gratis var kensbouillon!" Als de Chinezen al grappen maken over hun milieu- en voedselproblemen, zouden ze zeker hun lol opkunnen over de affaires waar Nederland tegenaan hikt. Ons paar- denvlees vermomd als rundvlees en de fraude met biologische eieren vallen in het niet bij de voedselschandalen in China. In maart werden in Shanghai meer dan 16.000 dode varkens gevist uit een rivier waaruit ook drinkwater wordt gewonnen. Begin deze maand werd een bende van 63 fraudeurs gearresteerd die ratten, vossen en nertsen verkochten als schapenvlees - nadat ze het hadden bewerkt met nitriet en gelatine. In februari werd een lamsvlees- verkoper opgepakt die lamsvlees verkocht dat zó vervuild Avas met pesticiden, dat het de dood zou betekenen voor iemand die er van at. Momenteel mijden hele volksstam men vlees van kip en ander gevogelte, uit angst voor vogelgriep. Het wantrouwen van Chinezen in hun voedsel keldert. Gaf in 2008 nog maar 12 procent van de Chinezen aan zich zorgen te maken over voedselveiligheid, vorig jaar was dat al 41 procent. En dat was nog voor de recente voedselschandalen. Zal het toenemende wantrouwen van Chi nezen in hun eigen voedsel gevolgen heb ben voor Nederland, dat juist mondiale eengoede reputatie heeft op het gebied van voedselveiligheid? Een schandaal met gif in Chinees babymelkpoeder in 2008 leidt vijfjaar later in Nederland immers nog tot lege schappen. Chinezen hamsteren mas saal Nederlandse kwaliteit voor het al zo op de proef gestelde thuisfront. Xiaoyong Zhang, business development manager China aan de Wageningen Univer siteit, kan zich voorstellen dat Chinezen ook graag Nederlandse groente zouden eten. „In China zijn veel problemen met de veiligheid van groente. Vaak zitten er te veel pesticiden in. De Nederlandse tuin bouwkassen hebben de reputatie een zeer veilig systeem te zijn. Er worden weinig be strijdingsmiddelen gebruikt." Nederland exporteert nog geen groente naar China. Beide landen hebben nog geen handelsovereenkomst, zoals die er wel is voor melkpoeder en varkensvlees. Mocht er in de toekomst een overeenkomst wor den gesloten, dan verwacht Zhang dat er heel wat Nederlandse tomaten en komkom mers naar China zullen gaan. Tot tekorten in Nederland zal dat volgens haar echter niet leiden. „Van verse producten kun je geen grote voorraden aanleggen, zoals van melkpoeder. Bovendien: niemand dwingt een land om te exporteren, dat is een kwes tie van handelspolitiek. Babymelk is een heel specifiek product. Chinezen mogen maar één kind krijgen. Voor dat kind heb ben ze alles over." Daar komt bij dat het probleem van onvei lig voedsel in China volgens Zhang tijde lijk is. De affaires zijn een uitwas van de overgang naar een vrije markt. In de oude communistische economie werd voedsel centraal geproduceerd. Het was gemakke lijk te controleren. „In het nieuwe systeem mag iedereen voedsel produceren en verko pen, de goeden en de slechten. Het nieuwe controlesysteem is nog niet aangepast aan die ingewikkelde situatie." Dat we nu zoveel horen over voedselschan dalen in China, wil niet per se zeggen dat de fraude toeneemt. Het kan ook beteke nen dat er meer fraudeurs door de mand vallen en China openlijker over de misstan den communiceert, zegt Henk Bekedam. Als vertegenwoordiger bij de Wereld Ge zondheidsorganisatie WHO adviseerde hij de Chinese regering tien jaar geleden al om de voedselveiligheidswet van de EU als uitgangspunt te nemen. „Allerlei ministe ries en instanties hielden zich bezig met voedselveiligheid, maar er was totaal geen coördinatie. Een wet die werkt voor 27 lid staten, werkt ook voor een groot, gedecen traliseerd land als China." Die wet is inmiddels min of meer overge nomen, maar de capaciteit om de regels af te dwingen, blijft volgens Bekedam achter. „Vooral op het platteland zijn te weinig in specteurs. Daar wordt hard aan gewerkt, want voedselveiligheid heeft bij de over heid grote prioriteit. Met name het melk poederschandaal heeft de regering in grote verlegenheid gebracht." Omdat het wan trouwen in voedsel het vertrouwen in de Communistische Partij ondermijnt, voert het ministerie nu actie om 'misdaden te gen de voedselveiligheid aan te pakken en de veiligheid aan de eettafel te verdedigen'. Sinds januari zijn al meer dan negenhon derd mensen opgepakt omdat ze gesjoe meld zouden hebben met vlees. Onder hen zijn vier mensen die al dode varkens aan slachthuizen verkochten. De actie is een be gin, denkt Bekedam. „Vertrouwen dat ver dwenen is, komt niet zomaar terug. Maar China is op de goede weg. Voedselveilig heid is een kwestie van tijd." illustratie Censuur Zie ook de volgende pagina

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11