VOEDSELZEKERHEID Schandalen met giftig melkpoeder en rattenvlees maskeren het echte probleem: hoe kan China zijn groeiende, meer eisende bevolking blijven voeden? Voor oplossingen kijkt het land naar Nederland. 10 VERDIEPING In China zijn nog maar weinig tuinbouw kassen; dat biedt grote kansen voor de groenteteelt IMPORT VAN SOJA IN CHINA VLEESCONSUMPTIE IN CHINA EN DE VS Het land van de rij st gaat door Annemieke van Dongen et land van de rijst is tegenwoordig 's we relds grootste aardap pelproducent. Die overstap naar aardap pelen is China aange raden door Rudy Rabbinge, landbouwadviseur van de Chinese regering en emeritus hoogle raar Duurzame ontwikkeling en Voed selzekerheid aan de Wageningen Uni versiteit. Want aardappèlen zijn niet al leen voedzamer dan rijst, maar hebben ook minder water nodig én zijn gemak kelijker te verbouwen. Dat zijn grote voordelen in een land dat de komende dertig jaar eenderde meer voedsel moet gaan produceren dan nu. Niet alleen groeit de Chinese bevolking van 1,3 miljard mensen met 6 miljoen per jaar, ook hun welvaart neemt rap toe. Chinezen nemen al lang geen ge noegen meer met een bordje rijst - of aardappelen. Chinezen die meer te be steden krijgen, willen ook elk dag een stukje vlees op hun bord. In China wordt nu al twee keer zoveel vlees ge consumeerd als in de VS. Naar westers voorbeeld gaan de Chinezen ook steeds meer zuivel drinken. Om koeien, var kens en kippen te fokken, is veevoer no dig: maïs bijvoorbeeld, en soja; veel so ja. Dat kan China niet allemaal zelf ver bouwen. Hoewel het land 20 procent van de wereldbevolking herbergt, bezit het minder dan 10 procent van de we reldwijde landbouwgrond. Grote lap pen woestijn zijn niet geschikt om ge wassen te verbouwen. China richt zijn pijlen daarom op het buitenland om in de toenemende vraag naar soja te voor- Jan Westra, Priva zien. Het richt zich met name op Brazi lië, maar ook op Afrikaanse landen als Kameroen, Oeganda en Tanzania, waar het landbouwgrond huurt of koopt. „Het veiligstellen van de voedselvoor ziening heeft in China topprioriteit", verklaart Rabbinge. Er is het land veel aan gelegen om zelfvoorzienend te zijn. Met de hongersnood die tussen 1959 en 196130 tot 43 miljoen Chinezen het le ven kostte nog relatief vers in het geheu gen, wil het land voor zijn voedselvoor ziening niet afhankelijk zijn van het buitenland. Stijgende voedselprijzen en voedseltekorten kunnen tot grote socia le onrusten leiden, weet de regering. Rabbinge: „China onderkent de risico's. De regering heeft net een extra 300 mil joen euro uitgetrokken voor landbouw kundig onderzoek. Nederland profi teert daarvan. We hebben veel kennis over efficiënte voedselproductie. Bedrij ven en onderzoeksinstituten exporte ren die kennis." Zo komt de kennis van het telen van pootaardappelen - daarin is Nederland verreweg de grootste producent - Chi na goed van pas bij de omschakeling van rijst naar piepers. China doet ook serieus onderzoek naar de mogelijkhe den van landbouw in de stad, zegt Rab binge. „Nederlandse bedrijven ontwik kelen de ledlampen waarmee planten in gebouwen kunnen groeien." Ook Priva uit De Lier, dat klimaatbe heersingssystemen levert voor kassen, profiteert van de Chinese honger naar Nederlandse agrarische kennis. Vijfjaar geleden opende het bedrijf een kantoor in Peking. Inmiddels zijn honderden Chinese kassen met Nederlandse kli maatsystemen uitgerust, zegt manager Jan Westra. „In China zijn maar weinig kassen. De meeste die er zijn, zijn tun nels van plastic. Dat biedt nog grote kansen voor de groenteteelt." Bij de landbouwuniversiteit van Shang hai heeft Priva een proefkas geopend. Daar demonstreert het bedrijf duurza me technieken om groente te telen, bij voorbeeld door energie in de vorm van warm of koud water op te slaan in de bodem. „Met trainingen willen we Chi nese telers leren hoe ze een hogere pro ductie kunnen halen, terwijl ze water en energie besparen. Dat laten we zien in de proefkas. Chinezen geloven het pas als ze het zien." 1960 1970 1980 1990 2000 2010 x miljoen ton Productie "Consumptie Import 56 miljoen ton soja 1960 1970 1980 1990 2000 2010 infographic De Persdienst I bron US Department of Agricultur 80 x miljoen ton 70 China 60 50 40 30 20 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10