Illegalen niet te stoppen in Engeland internationaal netwerk neonazi's' Zo door Disney, met rolstoeler pre-orderop dixons.nl BUITENLAND 9 66 Sinds 1990 pleegden rechts-extremisten meer dan honderd moorden PJ3 Grand Theft Auto V Er is bij de attracties vaak een aparte, weinig gebruikte ingang speciaal voor mindervaliden Ook verkrijgbaar voor XBOX360 Verkrijgbaar vanaf 17 september 49" f- DONDERDAG 16 MEI 2013 gedachten door onze correspondent Michiel Willems LONDEN - Het terugbrengen van immigratie en de aanpak van ille gale immigranten zijn een speer punt geworden voor de Britse re gering. De ene maatregel na de an dere" wordt ingevoerd om immi granten te ontmoedigen naar het Verenigd Koninkrijk te komen. Toch blijft het land een onvermin derde aantrekkingskracht houden op mensen uit alle hoeken van de wereld. Dagelijks proberen hon derden tegelijk via de Kanaaltun nel, over zee of door de lucht de Britse eilanden binnen te komen. Groot-Brittannië is verreweg de populairste Europese bestem ming voor immigranten van bin nen en buiten Europa. Elk jaar proberen honderdduizenden men sen, legaal of illegaal, een nieuw leven in het Verenigd Koninkrijk te beginnen. Toen eind april het lichaam van een dode jongen werd aangetroffen, in de straten van West^Londen, stonden veel Engelsen even stil bij immigratie. De 26-jarige Angolees Jose Mata- da had zich verstopt in het lan dingsgestel van een vliegtuig van British Airways. Toen het toestel in Londen de landing inzette en de wielen uitklapte, viel de man uit het toestel en belandde zijn lichaam in een woonwijk in de buurt van Heathrow. Het bleek dat Matada al uren eerder was overleden door onderkoeling tij- Posters die het gemeentebestuur van Duisburg deze week onthulde ter ondersteuning van de integra tie van buitenlanders. foto Patrik Stollarz AFP dens de vlucht. Veel Britten krab den zich bij dit nieuws achter de oren. Gaan immigranten zo ver om in Engeland een nieuw leven te beginnen? In talloze praatpro gramma's werd de vraag gesteld waarom de Britse eilanden zoveel populairder zijn dan bijvoorbeeld Frankrijk of Duitsland. David Goodhart, schrijver van het boek The British Dream zegt dat het 'geen verrassing is dat zoveel mensen op onze voordeur klop pen' aangezien het Verenigd Ko ninkrijk een riant uitkeringsstel sel kent en gratis gezondheids zorg biedt. Er zijn veel arbeidsmo gelijkheden en het is relatief moei lijk om uitgezet te worden. Fami lie of vrienden zijn vaak al in het land, gezien de historische ban den van Groot-Brittannië met veel landen via het politieke stel sel van de Commonwealth. „Mensen willen niet generaties wachten tot hun land rijk, stabiel en liberaal wordt", stelt Good hart, eraan toevoegend dat 'Groot-Brittannië al decennia zul ke ruime sociale voorzieningen heeft die open staan voor ieder een die hier binnen is, waardoor de waarde van het Britse burger schap is gestegen'. Taal speelt ook een belangrijke rol, aldus Goodhart. De meeste immigranten spreken geen woord Duits of Frans maar beheersen meestal wel enig Engels. Inmiddels is meer dan een derde van alle Londenaren buiten Groot-Brittannië geboren. De ge meente Londen schat dat er zo'n 270 nationaliteiten in de Britse hoofdstad wonen die samen zo'n driehonderd verschillende talen en dialecten spreken. Ook onder Europeanen is Groot-Brittannië een gewilde bestemming. Het soepele Britse stelsel voor asielzoekers werkt volgens Good hart vooruitgang in minder ont wikkelde landen tegen doordat ge talenteerde mensen hun eigen land verlaten. „Een asielsysteem dat zo open is als het Britse kan als ongewenste consequentie heb ben dat het hervormers in autori taire regimes aanmoedigt weg te gaan, in plaats van te blijven en te vechten." ging 'want ze komen nooit in de Bondsdag', zegt Funke. „Maar er zijn concreet mensen die bang zijn: de drie miljoen moslims in Duitsland, democratische politici, burgers die zich tegen rechts-radi- calen verzetten." De cijfers spreken duidelijke taal. „Sinds 1990 zijn meer dan hon derd moorden gepleegd door rechts-extremisten. Jaarlijks be gaan neonazi's duizend geweldda den. Al sinds twintig jaar plegen neonazi's per jaar rond de 20.000 strafbare feiten." Dat extreem-rechtse groepen met name onder jongeren in de voor malige DDR - waar ook Zschape en haar handlangers vandaan kwa men - zoveel aanhang hebben, verklaart Funke uit de ideologi sche chaos na de Duitse eenwor ding. „Na de ineenstorting Van de DDR ontstond in die gebieden een ideologisch vacuüm. Veel mensen voelden zich door het de mocratische Westen bedrogen en de oude DDR stond voor onder drukking. De rechts-radicale 'be vrijdingsideologie' kreeg vaste voet bij de jonge generatie: de kin deren van de eenheid. Die waren letterlijk lost in transition - ze be vonden zich tussen twee werel- Hajo Funke, politicoloog den - en ze waren bijzonder ge voelig voor die propaganda. Hun ouders waren irrelevant gewor den, ze hadden geen werk en geen toekomstperspectief. Uit de ze situatie ontwikkelden zich de vele rechts-extreme netwerken." En ook al komen de neonazi's niet in de Bondsdag, in sommige delen van de voormalige DDR is de extreem-rechtse jongerencul tuur dominant en lopen anders denkenden gevaar. Politicoloog Funke: „In gebieden als Ostvorpommern, West-Sak sen en de Sachsische Schweiz is de rechtsstaat deels in handen van deze groepen. Daar zijn men sen voor hun veiligheid afhanke lijk van hun contacten met rechts-radicalen." door onze redactie buitenland NEW YORK - Ook rijke New Yorkse kinderen, die alles al hebben, vin den Disney World in Orlando (Flori da) nog leuk. Wel jammer dat er al tijd van die lange rijen staan in het pretpark. Dat eindeloze wachten is zó niet cool. Oplossing: mamma huurt een gehandicapt persoon in, dan ben je bij alle attracties direct aan de beurt. De creatieve, maar niet zo sociale, praktijk van de kleine New York se bovenlaag werd opgetekend door sociaal antropoloog Wednes day Martin in haar boek Primates of Park Avenue. Tabloidkrant New York Post bericht er ver. Martin is een bekend onderzoekster die als expert geldt op het gebied van ouderschap. Voordringen kan bij Disney al lan ger met behulp van een VIP-gids. Dat is iemand van het bedrijf die, a raison van 300 dollar (232 euro) per uur, groepjes van maximaal zeven personen langs de wachten de menigte loodst. PtayStstKxi-3 Aanbieding geldig t/m 8 juni Een bezoekje aan Disney World is natuurlijk nooit van korte duur. Zeker niet als de kinderen nóg een keer naar Pirates of the Cari- bean, The haunted House of It's a small World willen. Dat kan lang wachten worden. Nee, dan liever een tijdelijke 'zus' meenemen die gebruikmaakt van een rolstoel, suggereert de New Yorkse krant. Er is bij de attrac ties meestal een aparte, weinig ge bruikte ingang die geschikt is voor mindervaliden. Die mogen daar gebruik van maken met hun familie. Via het bedrijf Dream Tours Florida, zegt de New York Post op gezag van Martin, kan een gehandicapt persoon worden inge huurd. Dit kost 'slechts' 130 dollar (100 euro) per uur. Dream Tours was gisteren niet be reikbaar voor commentaar. Tegen over de New York Post ontkende eigenaar Ryan Clement eerder wel dat zijn vriendin, Jacie Chris- tiano, gebruikmaakte van haar ge handicaptenscooter om gasten sneller door Disney World te lei den. Christiano werd door een van de rijke moeders uit Manhat- ten aangeduid als gids. Talloze nieuwssites hebben het bericht uit New York overgeno men, en er wordt flink negatief op gereageerd. Disney zelf had gisteren geen commentaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9