Doping sluipt ook de Giro binnen SPORT NIEUWSTIP? Marijke de Visser strijdt tegen de klok tijdens Pinkstergala Ervaren rotten treffen elkaar in nacompetitie Chelsea levert historische prestatie. Na de Champions League van vorig jaar wint de Engelse topclub nu ook de Europa League. redactie@pzc.nl of 0118-434010 WIELRENNEN ATLETIEK door Ad Pertijs ERTO E CASSO - Ramunas Navar- dauskas, het vriendelijk slapie van Thomas Dekker, kwam woensdag als eerste boven op de plek waar de gemeente Erto E Casso de Va- jont-ramp van vijftig jaar geleden herdacht. De Litouwer van Garmin had op het steile stuk van de klim zijn medevluchter Daniel Oss (BMC) achter zich gelaten. „Hij is snel in de sprint, maar gelukkig heb ik betere klimmersbenen", lachte Navardauskas. Sylvain Georges van AG2R kwam nooit aan op de plaats waar in 1963 meer dan 1700 mensen het le ven lieten bij een aardverschui ving. Reden om te lachen was er voor de Fransman al helemaal niet. Hij werd onlangs tijdens een controle op 10 mei betrapt op het gebruik van heptaminol, een huis-, tuin- en keukendopingmid- del tegen vermoeide benen. Niet alleen sloop met Georges het eer ste dopinggeval de Giro binnen, hij bracht er vooral zijn ploeg AG2R behoorlijk mee in de pro blemen. Het Franse team maakt deel uit van de MPCC, de bewe ging voor een geloofwaardigere wielersport, die na de affaire Armstrong haar ledental sterk zag stijgen. In de reglementen van de MPCC staat dat een ploeg die bin nen jaar twee keer een dopingge val in huis heeft, voor een aantal wedstrijden aan de kant moet tot is opgehelderd wat er precies aan de hand is geweest. Na de Vuelta van 2012 was Steve Houanard bij een out-of-competition-controle al tegen de lamp gelópen vanwe ge het gebruik van epo. De vraag is nu of de MPCC vast houdt aan de eigen strenge regel geving, die mogelijk zou kunnen inhouden dat de Franse ploeg aan de kant blijft in wedstrijden als Criterium du Dauphiné of Tour - de France. De positieve plas van Georges was niet het enige dopingnieuws dat de Giro bereikte. De Colombi aan Miguel Ubeto van Lampre testte bij een out-of-competi tion-controle op 16 april positief op het nu al beruchte (want kan kerverwekkend) nieuwe middel GW1516. Het nieuws kwam op de dag dat de klassementsrenner in hun hok mochten blijven zitten om de strijd om de dagzege over te laten aan de aanvallers. Chelsea in roemrucht rijtje door Geert Langendorff AMSTERDAM - Chelsea won woens dagavond in de Amsterdam Arena de Europa League. In de finale te gen Benfica won de ploeg uit Lon den met 2-1. In blessuretijd maak te Branislav Ivanovic de winnen de treffer Door de zege schaarde Chelsea zich in een roemrucht rij tje. De club heeft net als Ajax, Ju- ventus en Bayern München alle Europese bekertoernooien mini maal één keer gewonnen. De wedstrijd en de omlijsting er van kenden een behoorlijk Neder lands tintje. Hilpen vormden het thema tijdens de openingsceremo nie en Patrick Kluivert droeg als ambassadeur van de Europa Lea gue de beker het veld op. Arbiter Björn Kuipers kreeg de eer de finale te leiden en deed dit goed, zonder een te nadrukkelijke stempel op het duel te drukken. Al ontkwam hij er niet aan gele kaarten uit te delen en cruciale be slissingen te nemen. Behalve deze met oranje stift onderstreepte voetnoten kende de finale weinig banden met het land waarin die gespeeld werd. De Uefa stripte de Arena van elke herinnering aan Ajax. Benfica mocht in 51 jaar geen Eu ropees toernooi meer hebben ge wonnen, het spelpeil van de ploeg deed anders vermoeden. De aannames, de felheid en de tech niek van het merendeel van de spelers waren jaloersmakend. Chelsea kon zich er moeilijk te gen wapenen. Het hielp daarbij niet dat Benfica de kunst van het opjagen van de tegenstander ver stond. Telkens als de club uit Lon den probeerde uit te breken, werd de opbouw verstoord. Chelsea mocht als grote favoriet naar Amsterdam zijn gekomen, in de praktijk dicteerde het team uit Lissabon het duel voor een belang rijk deel. Hoe de verhoudingen aanvankelijk lagen, kwam ook naar voren op de tribunes. De rode muur van supporters uit Portugal voerde lang de boven toon met gezang waarin het roem ruchte verleden van de club werd bejubeld. Totdat de stemming na rust in één klap omsloeg. Nicolas Gaitan, in de eerste helft de beste man op het veld, ging in de fout bij het verwerken van een verre uittrap van doelman Petr Cech. De bal schoot door, in de voeten van Fernando Torres. De Spaanse spits kwam handig voor aanvoer der Luisao, omspeelde keeper Ar- tur en rondde fraai af (1-0). Chel sea leidde, tegen de verhoudingen in. Plotseling kreeg 'Blue is the co lour', het clublied van 'The Blues', de overhand in het stadion. Benfica legde zich niet neer bij de tegenslag. Tien minuten later ver diende de ploeg een penalty. César Azpilicueta beroerde de bal met hand, waarop Kuipers naar de stip wees. Oscar Cardozo be nutte de strafschop zonder schroom. Benfica, sinds 1962 verstoken van internationaal succes - het jaar waarin het de Europa Cup I voor de tweede maal won - maakte weer kans op de zege. Maar het mocht niet zo zijn. Net als vorig jaar sloeg Chelsea toe in het slot. Waar Didier Drogba in de finale van de Champions League een verlenging uit het vuur sleepte door kort voor het einde raak te koppen, zorgde ditmaal Ivanovic voor opluchting. Met een tech nisch fraaie kopstoot verschalkte de verdediger Artur (2-1). Zodoen de kreeg scheidend manager Rafael Benitez zijn gewenste af scheid, zij het met enig fortuin. DONDERDAG 16 mei 2013 Spelers van Chelsea vieren de overwinning op Benfica met hun supporters in de Amsterdam Arena, foto Robin Utrecht/ANP 4JMLA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73